Morfologia krwi – co mówią wyniki?

Morfologia krwi to tanie i niezwykle ważne badanie, które każdy z nas powinien wykonać przynajmniej raz w roku. Pozwala wykryć wiele schorzeń już na wczesnym etapie. Co mówią wyniki badania krwi i jak się do niego przygotować - wyjaśnił prof. Zbigniew Gaciong, internista.

Co może nam powiedzieć morfologia krwi?

Morfologia krwi obwodowej to podstawowe badanie, które odzwierciedla ogólną kondycję organizmu. Powinno być wykonywane regularnie w ramach profilaktyki zdrowotnej.

Zobacz także: Morfologia – podstawowe badanie krwi: normy i interpretacja wyników

Odbiegające od normy wyniki mogą wskazywać na stany chorobowe (...) Wynik zawsze daje nam w nawiasach wartość prawidłową "od-do". Pamiętajmy, że norma jest pojęciem statystycznym, a nie biologicznym - podkreśla prof. Zbigniew Gaciong.

Jakie stany chorobowe wskaże badanie krwi?

 • Hormony – wynik TSH - oznaczenie stężenia hormonu tyreotropowego TSH pozwala wykryć zaburzenia czynności tarczycy
  • Próby wątrobowe - mają na celu ocenę enzymów wątrobowych i bilirubiny. Wyniki pomagają w diagnozowaniu chorób wątroby i dróg żółciowych, a także w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego oraz zawału serca
   • OB (odczyn Biernackiego) – jest miarą szybkości opadania krwinek czerwonych w osoczu w jednostce czasu. Pozwala na wykrywanie i monitorowanie przewlekłych stanów zapalnych organizmu, związanych ze zmianami stężenia białek we krwi
    • Lipidogram - badanie przeprowadzane jest w celu oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak: choroba wieńcowa, zawał serca, udar mózgu i miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych. Powinny je wykonywać osoby z wysokim poziomem cholesterolu całkowitego i współistniejącymi czynnikami ryzyka miażdżycy (palenie, nadciśnienie, obciążenie rodzinne)
     • - badanie służy diagnostyce równowagi wodno-elektrolitowej i zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej
      • – badanie przydatne w przebiegu zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej, w tym chorób metabolicznych tkanki kostnej

       Zobacz też

       podziel się:

       Pozostałe wiadomości

       Apokalipsa w galerii sztuki
       Materiał promocyjny

       Apokalipsa w galerii sztuki