Leki homeopatyczne tworzy się na podstawie obserwacji reakcji organizmu ludzkiego, dobieraniu odpowiednich proporcji składników oraz rozcieńczaniu ich przy pomocy wody. Ostateczne proporcje substancji aktywnych w środkach homeopatycznych są znikome, nieporównywalnie niskie w stosunku do lekarstw stosowanych w medycynie tradycyjnej.
Kto stosuje leki homeopatyczne?
Współcześnie leki homeopatyczne stosowane są zarówno przez osoby dorosłe, jak i przez dzieci. Głównym argumentem jest bezpieczeństwo i naturalność środków homeopatycznych, które rzekomo pomagają zwalczać choroby, a jednocześnie nie szkodzą organizmowi i nie osłabiają jego naturalnych reakcji obronnych. Leki homeopatyczne dla dzieci bywają najczęściej wybierane przez rodziców, którzy boją się negatywnego wpływu standardowych metod leczenia na zdrowie dziecka. Najczęściej po podobne środki sięga się w przypadku ząbkowania czy kolek okresu niemowlęcego. W rzeczywistości stosowanie środków homeopatycznych jako jedynego sposobu na pozbycie się przykrych dolegliwości, może przyczynić się wręcz do pogorszenia stanu zdrowia. Sam strach przed skutkami ubocznymi preparatów farmakologicznych nie może być przyczyną do rezygnowania z tradycyjnych metod leczenia.
Leki homeopatyczne – jak się je przygotowuje?
Wśród homeopatów, proces przygotowania środków leczniczych określa się mianem dynamizowania . Opiera się on na rozcieńczaniu wody ze składnikiem aktywnym, który w medycynie tradycyjnej odpowiada za działanie terapeutyczne. Rozcieńczanie roztworu przeprowadza się kilkakrotnie, tak, aby ostateczne stężenie substancji leczniczej było w nim jak najniższe. Większość homeopatów wierzy także, że można zwiększyć jego skuteczność, poprzez potrząsanie roztworem po każdym jego rozcieńczeniu. Na takiej zasadzie tworzy się wszystkie leki homeopatyczne na zatoki , na alergię, na przeziębienie, a nawet na odchudzanie.
W rezultacie kilkakrotnego rozcieńczania, ostateczny roztwór podawany pacjentowi ma niewielką zawartość substancji czynnej, czasami nie ma jej już w ogóle. Osoby zajmujące się homeopatią wierzą, że woda, która została użyta w procesie tworzenia leku, “zapamiętała” swoje początkowe właściwości i nawet bez czynnika leczniczego będzie przynosiła pozytywny rezultat. Homeopaci uważają, że brak chemicznych składników w końcowych preparatach posłuży ludziom w każdym wieku, a regularnie stosowane leki homeopatyczne w ciąży to jedyne rozwiązanie, które będzie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Leki homeopatyczne – działanie
Opis działania leków homeopatycznych można rozpocząć od przytoczenia zasady similia similibus curantur , co w wolnym tłumaczeniu z łaciny oznacza, że podobne leczy się podobnym. To właśnie w myśl tej zasady powstaje większość środków homeopatycznych. Jak działają leki homeopatyczne ? Przede wszystkim, ich głównym celem jest wywołanie objawów podobnych do tych, które dokuczają pacjentowi. Preparaty są dobierane na podstawie wcześniejszej obserwacji zdrowych osób, u których podanie konkretnego środka wywoływało określone symptomy. Leki homeopatyczne zawierają niewielkie stężenia aktywnych substancji leczniczych, co w rezultacie ma zmuszać organizm do samodzielnego zwalczania choroby . Działanie środków homeopatycznych opiera się przede wszystkim na pobudzeniu do działania naturalnych funkcji organizmu oraz wzmocnieniu układu odpornościowego.
Skuteczność i bezpieczeństwo leków homeopatycznych
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy leki homeopatyczne są skuteczne . Choć badania kliniczne nie potwierdzają ich skuteczności, niektórzy naprawdę wierzą w efektywność takiego leczenia. Chwalenie podobnych środków i zauważanie pozytywnych rezultatów ich działania są prawdopodobnie spowodowane wyłącznie efektem placebo.
Z kolei to, czy leki homeopatyczne są bezpieczne , w głównej mierze zależy od tego, w jaki sposób pacjent odnosi się do pojęcia medycyny konwencjonalnej. Jeśli jest to dla niego jedyna metoda walki z dolegliwościami, to w poważnych przypadkach choroba może postępować. Nie chodzi tu jednak o bezpośredni szkodliwy wpływ homeopatii na zdrowie , a o brak działania i niestosowanie środków medycyny tradycyjnej. Większość środków homeopatycznych jest bezpieczna dla organizmu człowieka, ze względu na znikomą ilość substancji aktywnych i nieskomplikowany skład substancji. Tylko nieliczna część preparatów może negatywnie wpłynąć na zdrowie pacjenta. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku homeopatycznego warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który pomoże wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do stosowania preparatu. Jest to szczególnie ważne, jeśli homeopatia ma być tylko uzupełnieniem standardowego leczenia, a nie jedynym rozwiązaniem problemu.
Zobacz także:
Homeopatia dla dzieci i dorosłych
Homeopatia - uzdrawianie czy mit?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN