Jak upiec łatwy i puszysty sernik na kruchym spodzie

Do sernika na kruchym spodzie potrzebujemy mąki pszennej z ewentualnym dodatkiem krupczatki lub mąki ziemniaczanej. Tradycyjny sernik na kruchym spodzie uda się znakomicie, jeśli użyjemy prawdziwego masła (odpowiednio schłodzonego), którego część można zastąpić smalcem.

Puszysty sernik na kruchym cieście nie zawsze musi smakować tak samo. Można go urozmaicić, dodając pyszne owoce – maliny lub truskawki. Ciekawą propozycją może się też okazać sernik z makiem na kruchym spodzie czy sernik na kruchym spodzie kakaowym z bezą.

Sernik – na ciasteczkach czy na kruchym spodzie?

Sernik to lekkie, rozpływające się w ustach ciasto, które można piec bez spodu. Niektóre przepisy zalecają jednak wylanie masy sernikowej na spód ciasteczkowy czy kruche ciasto. To ostatnie wykorzystuje się m.in. w serniku po królewsku, którego przygotowanie trzeba zacząć od wyrobienia i upieczenia spodu. Popularnością cieszy się też sernik wiedeński na kruchym spodzie. Na szczęście tego rodzaju ciasto jest proste w przygotowaniu, dzięki czemu nawet ktoś, kto wcześniej nie miał do czynienia z wypiekami, może upiec smaczny deser. Warto jednak zapamiętać kilka pomocnych wskazówek.

Jak upiec sernik na kruchym spodzie?

Przygotowując sernik tradycyjny na kruchym spodzie, należy zacząć od przesiania mąki, najlepiej pszennej z niską zawartością glutenu. Dodanie niewielkiej ilości mąki ziemniaczanej lub krupczatki sprawi, że ciasto będzie bardziej kruche. Jeśli sernik ma być bezglutenowy, kruchy spód można zrobić z mąki ryżowej lub kukurydzianej. Niektóre przepisy na puszysty sernik na kruchym spodzie zalecają dodanie do ciasta mielonych orzechów.

Jeśli chodzi o tłuszcz, najlepsze będzie prawdziwe masło (82% tłuszczu). Z nim zarówno sernik na kruchym spodzie kakaowym, jak i ten na jasnym cieście będzie wyśmienity. Bez względu na to, czy przygotowujemy łatwy sernik na kruchym spodzie, czy sięgamy po bardziej skomplikowany przepis, warto użyć masła zimnego, prosto z lodówki. Niektóre receptury zalecają zastąpienie części masła smalcem, co sprawia, że ciasto staje się bardziej kruche i delikatniejsze.

Kruchy spód można zrobić z użyciem jajek lub bez nich. Niektórzy dodają do ciasta tylko żółtko, a jeszcze inni żółtka ugotowane na twardo. Kolejnym składnikiem jest cukier. W tym wypadku dobrym wyborem będzie cukier puder, jako że spód do sernika na kruchym cieście (z kruszonką lub bez niej) podpieka się w piekarniku zaledwie 10–20 minut. Warto też pamiętać, by ciasto wyrabiać jak najkrócej. Zbyt długie zagniatanie sprawi, że ciasto stwardnieje.

Jak urozmaicić sernik na kruchym spodzie?

Wilgotny sernik na kruchym spodzie nie zawsze musi być taki sam. Do wypieku można dodać owoce. Latem można przygotować sernik z malinami na kruchym spodzie lub sernik z truskawkami. W roli dodatku sprawdzą się również wiśnie, zwłaszcza gdy pieczemy sernik na ciemnym spodzie. Nawet prosty sernik będzie smakował wyśmienicie, jeśli do masy serowej dodamy wiórki kokosowe. W okresie świąt Bożego Narodzenia zamiast tradycyjnego makowca można upiec sernik z makiem na kruchym spodzie. Ciekawym urozmaiceniem będzie też dodanie bezy.

Sernik na kruchym spodzie – przepis

Składniki na kruche ciasto:

  • 300 g mąki pszennej,
    • 200 g masła,
      • 100 g cukru pudru,
        • 2 żółtka,
          • szczypta soli.

            Do przesianej mąki dodać cukier puder, pokrojone masło, żółtka i szczyptę soli. Po wyrobieniu ciasta uformować z niego kulę, owinąć folią spożywczą i włożyć do zamrażarki na pół godziny. Po tym czasie rozwałkować ⅔ ciasta i wyłożyć nim tortownicę o średnicy 26 cm. Ponakłuwać spód widelcem i piec 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 200oC.

            Składniki na masę serową:

            • 1 kg zmielonego twarogu,
              • 200 g cukru pudru,
                • 3 łyżki mąki ziemniaczanej,
                  • 5 jajek,
                    • pół szklanki śmietany kremówki (36% tłuszczu),
                      • 1 opakowanie cukru waniliowego,
                        • 150 g rodzynek (po namoczeniu).

                          Połączyć razem śmietanę i twaróg. Żółtka i 100 g cukru pudru utrzeć na puszystą masę, dodać masę twarogową, cukier waniliowy oraz mąkę ziemniaczaną i wszystko dokładnie wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę, dodając stopniowo cukier puder (100 g). Przełożyć pianę do masy serowej, dodać rodzynki i wymieszać. Nałożyć masę na upieczony spód i wygładzić. Pozostałą ⅓ kruchego ciasta rozwałkować, pokroić w paski i ułożyć w kratkę na wierzchu. Wstawić sernik do piekarnika rozgrzanego do 180oC i piec 15 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 150°C i piec godzinę i kwadrans. Wyłączyć piekarnik, pozostawiając w nim sernik jeszcze na 30 minut przy lekko uchylonych drzwiczkach (dzięki temu nie opadnie). Gotowe ciasto można ozdobić lukrem.

                          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                          podziel się:

                          Pozostałe wiadomości