U kobiet pojawia się wiele wątpliwości, między innymi fakt, czy do ginekologa trzeba się ogolić i czy ma to jakieś znaczenie podczas badań. Fryzura intymna ma na pewno wpływ na komfort pacjentki, ale czy do ginekologa trzeba się golić w każdym przypadku?
Czy do ginekologa trzeba się ogolić?
Jeśli zastanawiasz się, czy golić miejsca intymne przed wizytą u ginekologa, to zależy od Twojego poczucia komfortu. Idealnie wydepilowana skóra dla niektórych jest codziennością, a dla innych to zupełna nowość. Dlatego jeśli nigdy tego nie robisz, a przed wizytą u ginekologa uważasz, że jest to konieczne – lepiej z tego zrezygnuj. Przez brak doświadczenia możesz tylko podrażnić skórę lub doprowadzić do infekcji intymnej. Nie decyduj się na szybkie golenie miejsc intymnych tuż przed samą wizytą. Po goleniu mogą wystąpić krostki lub zaczerwienienie. Nie będzie to wyglądać estetycznie.
Kwestia, czy golić się przed wizytą u ginekologa, nurtuje Cię ze względu na troskę o jakość badania? Nie musisz się martwić. Fryzura miejsc intymnych nie ma żadnego znaczenia. Szybkość i efekt badania lekarskiego jest taka sama, kiedy masz dokładnie wydepilowane ciało, a także, gdy występuje na nim obfite owłosienie. W tym drugim przypadku utrudniona może być jedynie ocena narządów zewnętrznych – jeśli występuje zaczerwienienie lub opuchnięcie, to specjalista ma gorszą widoczność. Badanie nie jest jednak niemożliwe – doświadczony ginekolog będzie dokładnie wiedział, jak wypatrzyć zmiany.
Jeśli wciąż nie wiesz, czy na wizytę u ginekologa trzeba się ogolić, zrób tak, aby było Tobie wygodnie i żebyś czuła się w pełni komfortowo.
Jak się golić do ginekologa?
Jeśli nie wiesz, jak golić się do ginekologa, i nie chcesz pojawić się w gabinecie w naturalnym owłosieniu, możesz postawić na lekki zarost. Co to oznacza? Depilacja okolic intymnych kilka dni wcześniej przyniesie pożądany efekt. W ten sposób poczujesz pełen komfort, lekarz będzie mógł w pełni ocenić wygląd narządów zewnętrznych, a całkowita depilacja nie będzie konieczna.
Zazwyczaj decydujesz się na zupełnie gładką skórę w miejscach intymnych? Wtedy nie musisz zastanawiać się, jak się ogolić do ginekologa. Pamiętaj tylko, aby nie robić tego na chwilę przed wyjściem z domu. Pośpiech i zdenerwowanie mogą spowodować zacięcie przy goleniu i podrażnienie skóry. Podrażnienia mogą być groźne dla zdrowia, a wygląd miejsc intymnych nie będzie estetyczny. Zrób to dzień wcześniej, wieczorem, aby skóra zdążyła odpocząć. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie, a jeśli korzystasz z jednorazówek, zawsze stosuj nową maszynkę. Tuż przed wizytą pozostanie Tobie tylko dokładne umycie okolic intymnych bez użycia środków do tego przeznaczonych. Mogą mieć wpływ na efekty badania.
Jeśli kilka dni przed wizytą u ginekologa zrobiłaś sobie fantazyjną fryzurę intymną – nie ma w tym nic złego. Często kobiety decydują się na odważniejszy krok i doświadczony specjalista nie powinien komentować Twoich wyborów.
Pierwsza wizyta u ginekologa – czy się golić?
Jeśli wybierasz się po raz pierwszy do specjalisty lub jest to Twoja wizyta u nowego lekarza i nie wiesz, czy przed pierwszą wizytą u ginekologa trzeba się ogolić, to mamy dobrą wiadomość – potraktuj ją jak każdą inną wizytę u lekarza i zrób tak, byś czuła się komfortowo.
· Nastolatki. Twoją córkę czeka pierwsza wizyta i zastanawia się, czy idąc do ginekologa należy się ogolić ? Nie zmuszaj jej do tego ani nie pomagaj w depilacji okolic intymnych. Pierwsza wizyta w młodym wieku to jest duży stres, więc dodatkowy pierwszy raz depilacji okolic intymnych nie jest potrzebny. Lekarze nie będą zwracać na to uwagi i wykonają badanie bez względu na to, co postanowicie.
· Kobiety w ciąży. Kobiety w ciąży często decydują się na zmianę lekarza ze względu na ich stan i zastanawiają się, czy przed pierwszą wizytą u ginekologa trzeba się ogolić. Najważniejsze, żeby zadbać o higienę intymną i dokładnie się umyć. Depilacja w ciąży często wiąże się z dodatkowym obciążeniem dla samej kobiety, dlatego nie warto tego robić.
Golić się czy nie – co na to ginekolodzy?
Specjaliści, którzy wypowiadają się na ten temat, biorą pod uwagę przede wszystkim komfort pacjentek. Jednak warto zaznaczyć, że włosy, które rosną w miejscu intymnym, zapobiegają szkodliwym czynnikom, takim jak temperatura czy podrażnienia spowodowane przez bieliznę. Skutecznie chronią też przed bakteriami oraz wirusami – w przypadku, kiedy owłosienie nie jest za gęste.
Dlatego, jeśli pacjentki zastanawiają się, czy przed wizytą u ginekologa trzeba się golić, i nie zrobią tego ze względów zdrowotnych – nie ma w tym nic złego ani wstydliwego. Naga skóra może być narażona na wiele niebezpieczeństw, dlatego dla samego lekarza będzie to jak najbardziej zrozumiałe.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN