Wiele osób zrobiło zapasy jedzenia mając nadzieję, że starczą na kilka dni. Niestety, często znikają one w rekordowym tempie. Zwłaszcza słodycze i przekąski. Może się to szybko przełożyć na dodatkową fałdkę na brzuchu.
1 kg tkanki tłuszczowej to jest ok. 7 tys. kcal. Czyli dziennie, przez 7 dni musielibyśmy zjadać ok. tysiąca kcal ponad nasze zapotrzebowanie. Jeśli więc zapotrzebowanie wynosi 2 tys. kcal, to jedzenie 3 tys. kcal dziennie przez 7 dni może się tak zakończyć
- tłumaczyła dietetyk Urszula Somow w Dzień Dobry TVN.
Mniejsza aktywność fizyczna
Przytyciu w czasie izolacji służy także brak ruchu. Nie chodzi tylko o treningi, ale także o zwykłą aktywność fizyczną, polegającą na przykład na wchodzeniu po schodach czy podbieganiu do autobusu.
Spacerować po balkonie albo po mieszkaniu jest ciężko
- przyznała nasza ekspertka.
Pilnowanie diety
Należy pilnować stałych godzin jedzenia i pamiętać o regularnym piciu wody, która - jak wykazują badania - sprzyja odchudzaniu.
Ponadto trzeba postawić na posiłki mało kaloryczne, co nie oznacza, że muszą mieć one mniejszą objętość.
Nie powinniśmy jeść mniej, tylko trochę inaczej i mądrzej
- powiedziała Urszula Somow.
Idealnie nadają się do tego warzywa - świeże i konserwowe, a także owoce. W przypadku ich braku można posiłkować się mrożonkami. Warto też spożywać produkty białkowe, które zapewniają sytość na dłużej. W ich przypadku nie musi to być koniecznie mięso i ryby.
Sięgajmy po fasolę, soczewicę, ciecierzycę, jajko i jakiś nabiał
- radziła dietetyk.
Podjadanie
Wrogiem szczupłej sylwetki jest także podjadanie, zwłaszcza w nocy. Prowadzący Dzień Dobry TVN przyznali, że mają z tym problem. Gosia Ohme ma słabość do kremu czekoladowego, a Filip Chajzer - do chipsów. Jaką radę ma dla nich Urszula Somow? Jej zdaniem, najlepiej, żeby takich produktów nie było w domu, ewentualnie można je zamienić na coś zdrowszego.
>>> Zobacz także:
- Zapasy na czas kwarantanny. Jak zamrażać jedzenie, żeby się nie zmarnowało?
- Co zrobić, aby poprawić przemianę materii? Dietetyczka: „Jeżeli mamy więcej masy mięśniowej, mamy szybszy metabolizm”
- Tycie z wiekiem: prawda czy mit? Dietetyczka: „To są głównie uwarunkowania genetyczne”
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf