Motywacja do diety i ćwiczeń – skąd ją czerpać?

kobieta z hantlami i w legginsach do ćwiczeń
fot.Kiattisak Lamchan / EyeEm/Getty Images
Odchudzanie to czasochłonny proces, który w efekcie ma przybliżyć daną osobę do zdobycia upragnionej sylwetki i wagi. Kluczową rolę w całym okresie odgrywa motywacja, która w efekcie przesądza o sukcesie w realizacji postanowienia. Jej brak lub niewystarczający poziom może spowodować, że po kilku dniach diety czy ćwiczeń osoba odchudzająca się porzuci starania i wróci do dawnego stylu życia. Skąd bierze się motywacja w odchudzaniu?

Nadwaga i otyłość to choroby cywilizacyjne, które dotykają coraz więcej osób. Tylko w niektórych przypadkach wynikają one z problemów natury genetycznej. W większości są efektem niewłaściwej diety i braku aktywności fizycznej. Aby zrzucić nadprogramowe kilogramy, potrzebna jest nie tylko motywacja do odchudzania , ale również dobry plan, silna wola i przede wszystkim cierpliwość.

Więcej:

Jak zmotywować się do ćwiczeń i diety?

Jednym z najważniejszych elementów wpływających na sukces w procesie odchudzania jest rodzaj motywatora . Musi być on silny, a jednocześnie wynikający z własnej woli. Jeśli chęć zrzucenia kilku kilogramów pojawia się w wyniku presji otoczenia lub za namową znajomych, może się okazać, że motywator szybko straci swoją moc. Jeśli jednak odchudzanie jest wynikiem świadomej decyzji, która na ma celu poprawę stanu zdrowia i wyglądu, istnieje większa szansa na utrzymanie w sobie zapału i chęci do pracy. Motywacja do schudnięcia będzie łatwiejsza do zachowania, jeśli osoba posiada wsparcie ze strony rodziny i bliskich. W jaki sposób pielęgnować w sobie zapał do pracy nad sylwetką?

  • Wyznaczenie konkretnego celu – na początku procesu odchudzania warto zaplanować konkretne cele, które chce się osiągnąć. Mogą dotyczyć wagi i być wyrażone w kilogramach lub obwodów, które wyraża się w centymetrach. Dobrym pomysłem jest także wyznaczenie konkretnego terminu, do kiedy powinno osiągnąć się określone wskaźniki. Ważne, aby był on realny. Zdrowe i racjonalne odchudzanie zakłada utratę 3 do 4 kg miesięcznie. Należy wziąć to pod uwagę podczas tworzenia planu.
    • Motywacja wizualna – dla wielu osób ogromnym motywatorem są sylwetki umięśnionych osób. W takiej sytuacji dobrze umieścić kilka z nich jako tło w komputerze lub telefonie. Przed rozpoczęciem odchudzania warto zrobić kilka zdjęć własnej sylwetce, aby móc na bieżąco sprawdzać rezultaty.
      • Wspólne wyzwaniemotywacja do ćwiczeń będzie o wiele silniejsza, jeśli treningi będą wykonywane razem ze znajomymi lub mężem czy żoną. Wspólne wyjście na siłownię to nie tylko okazja do pozbycia się dodatkowych kilogramów, ale również świetny pomysł na spędzenie czasu. Zaangażowanie dodatkowej osoby pozwoli wzmocnić motywację, gdy jej poziom nieco się obniży.
        • Celebrowanie sukcesów – oprócz wyznaczenia głównego celu, warto podzielić proces na kilka etapów. Utrata pierwszych pięciu kilogramów to doskonały powód do świętowania. Oczywiście nagrodą nie powinna być słodka przekąska, ale na przykład zakupy w ulubionym sklepie. Pomimo starań, mogą pojawić się niepowodzenia – wyłamanie się z diety lub kilkukrotne opuszczenie treningów. W takich sytuacjach nie należy przejmować się niepowodzeniem, tylko szybko powrócić do planu.

          Co robić, gdy brakuje motywacji do odchudzania?

          Po pewnym czasie wiele osób traci zapał i chęć do działania, zwłaszcza jeśli rezultaty nie przychodzą zbyt szybko. Jak radzić sobie w takich sytuacjach?

          Dobrym pomysłem jest zapisywanie poszczególnych sukcesów wraz z emocjami, które pojawiły się w tej sytuacji. W momencie, gdy poziom motywacji nieco opadnie, warto przeczytać wcześniejsze zapiski, aby przypomnieć sobie, jaki jest cel i jak wiele radości może sprawiać jego realizacja.

          Podczas słabszych dni dobrze wspomagać się wizualizacją , wyobrażając sobie własną sylwetkę po zrzuceniu nadprogramowych kilogramów oraz uczucia, które będą towarzyszyć metamorfozie. Przydatne mogą być również filmy motywacyjne. Warto także porozmawiać z bliską osobą, która potrafi nakłonić do działania.

          Zobacz film: Jak skutecznie zmobilizować się do ćwiczeń? Źródło: Dzień Dobry TVN

          Motywacja do diety w dużej mierze zależy od rodzaju posiłków, które znajdują się w menu. Monotonne obiady, które na dodatek nie są zbyt smaczne, mogą przyczynić się do zmniejszenia zapału i w konsekwencji do sięgnięcia po niezdrowe przekąski. Należy pamiętać, że zdrowa dieta powinna nie tylko obfitować w wartościowe składniki mineralne, ale być również smaczna. Dobrym pomysłem będzie wizyta u dietetyka , który pomoże stworzyć zbilansowane menu. Rozwiązaniem mogą być również cateringi dietetyczne dopasowane do ilości kalorii, które są zalecane w danym przypadku.

          Niektórzy potrzebują wsparcia szerszego grona. W takich przypadkach warto zapisać się do grupy, tworzonej przez osoby, które również wyznaczyły sobie za cel zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Wiele grup tego typu powstaje w mediach społecznościowych. Ich zaletą jest wzajemna motywacja w odchudzaniu , możliwość pochwalenia się rezultatami oraz zasięgnięcie porady.

          Ćwicząc na siłowni, warto skorzystać z pomocy trenera personalnego , zwłaszcza na początku treningów. Dzięki jego radom i wskazówkom ćwiczenia będą wykonywane prawidłowo i bez ryzyka nadmiernego obciążenia stawów. Dodatkowo stanie się on kolejnym motywatorem do regularnego przychodzenia na treningi.

          >>> Czytaj na zdrowie.tvn.pl: Jesień to najlepszy czas na dietę. Jak ją ułożyć?

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości