Konserwacja roweru to zajęcie czasochłonne. Niemniej jednak rowerzyści mają dziś dostęp do wielu narzędzi, które ułatwiają pracę.
Poznaj podstawowe zasady konserwacji roweru
Konserwacja roweru to czynność, którą dobrze wykonać przynajmniej raz na kwartał. Jednak najwięcej uwagi jednośladowi warto poświęcić z chwilą zakończenia sezonu i na początku wiosny, gdyż wyruszenie na przejażdżkę tuż po zimowym przestoju może zakończyć się awarią łańcucha. Co ciekawe, niektórzy rowerzyści na początku sezonu nawet nie myją swoich jednośladów, gdyż uważają, że może to doprowadzić do pęknięcia ramy. Jest to oczywiście mit, jednak należy pamiętać, że umycie roweru w niewłaściwy sposób faktycznie może mu zaszkodzić.
Zobacz też: Ultramaraton – bieg na długim dystansie >>>
Roweru nie myje się przy użyciu myjki ciśnieniowej – to jedna z podstawowych zasad konserwacji roweru. Myjki są szkodliwe, gdyż przy ich „pomocy” można łatwo wpuścić wodę do piast. Znacznie lepszym pomysłem będzie użycie w tym celu gąbki, rowerowe piasty mają bowiem słabą odporność na wodę, która może wypłukiwać smar. Złym pomysłem jest też całkowite zanurzenie roweru w wodzie. Gdy pojazd znajdzie się wodzie, również wycieknie z niego smar, który dodatkowo zanieczyści zbiornik. Ponadto płyn dostanie się do wnętrza ramy, co w efekcie spowoduje szybszą korozję. Przede wszystkim należy pamiętać, że celem konserwacji powinno być zabezpieczenie i wyczyszczenie roweru, a nie jedynie idealne wyczyszczenie ramy i kół.
Jak konserwować łańcuch rowerowy?
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że łańcuch to najważniejszy element, który należy wyczyścić w rowerze. Panuje pogląd, że o wiele istotniejszy jest mechanizm korbowy i zębatki kasety, lecz w rzeczywistości to łańcuch napędza cały pojazd.
Zobacz też: Jak Tomasz Karolak dba o formę? Proste i efektywne ćwiczenia dla wszystkich >>>
Konserwację łańcucha rowerowego zaczyna się od odtłuszczenia go. Najlepszym sposobem jest zdjęcie go z zębatki i włożenie do pojemnika z benzyną ekstrakcyjną. Osoby, które z jakichś powodów nie chcą korzystać z benzyny, mogą włożyć łańcuch do jednego z biodegradowalnych preparatów. W sytuacji, gdy nie mamy możliwości zdjęcia łańcucha, można odtłuścić go przy użyciu preparatu w sprayu. Niemniej jednak efekt nie będzie tak dobry, jak w przypadku włożenia łańcucha do pojemnika z odtłuszczaczem. Konserwację łańcucha rowerowego przy użyciu spraya przeprowadza się poprzez spryskanie. Oprócz wyżej wymienionych metod można także wyczyścić łańcuch przy użyciu specjalnej maszynki lub po prostu przetrzeć go szmatką nasączoną w rozpuszczalniku.
Ważnym elementem konserwacji łańcucha jest smarowanie. W tym celu najlepiej użyć specjalnego oleju. Smarować należy powoli, nakładając olej kropelka po kropelce. Każdy sworzeń łańcucha musi zostać nasmarowany. To zajęcie wymagające nieco cierpliwości, lecz jest niezbędne, by rower mógł sprawnie się poruszać.
Na czym polega konserwacja roweru na zimę?
W pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiednie miejsce, w którym będziemy przechowywać jednoślad – to najważniejszy element odpowiedniej konserwacji roweru na zimę. Miejsce to musi być suche i ciepłe, dlatego rowerzyści przeważnie chowają swoje pojazdy np. do piwnic. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, warto skorzystać z płatnej przechowalni. W żadnym wypadku nie należy przechowywać roweru na balkonie lub przypinać go do barierki gdzieś pod blokiem. Takie działania mogą bowiem doprowadzić do rdzewienia sprzętu.
Zobacz też: Polki mistrzyniami świata w akrobatyce powietrznej >>>
Konserwacja roweru na zimę polega również na dokładnym umyciu roweru. W tym celu najlepiej przetrzeć wszystkie elementy np. mokrą ścierką i gąbką. Następnie jednoślad należy dokładnie wytrzeć i osuszyć, by mógł przetrwać zimowanie w dobrej kondycji. Podczas konserwacji roweru na zimę warto również odpiąć różne akcesoria, takie jak koszyk i lampki oraz poluzować hamulce. Dobrze również pamiętać o konserwacji amortyzatora rowerowego, czyli o wymianie uszczelek i oleju w amortyzatorze.
Jeżeli wszystkie wyżej wymienione zalecenia zostaną spełnione, również konserwacja roweru po zimie będzie szybsza.
Jak konserwować opony rowerowe?
W konserwacji opon rowerowych istotne jest nie tylko miejsce, w którym będą przechowywane, ale i sposób, w jaki będą leżeć. Tu warto pamiętać, by opony, jeżeli są na felgach, kłaść jedna na drugą. Ewentualnie można powiesić je na stojaku. Jeżeli opony są zdjęte z felg, można je wówczas ułożyć jedna obok drugiej. Z kolei z bieżnika trzeba usunąć kamyki, aby nie stracił swojego kształtu. Co do miejsca składowania, to powinno być ono suche i ciepłe, a opony nie powinny stykać się z benzyną, olejami czy lakierami.
Autor: Bernadetta Jeleń
Źródło: DDTVN
Źródło zdjęcia głównego: fot. Getty Images/freemixer