Rodzice zastępczy Przemka dalej walczą, by chłopiec nie stracił mieszkania, które zapisała mu babcia. Biologicznej matki nadal nie udało się eksmitować, a dług urósł już prawie do 40 tysięcy złotych. Dlaczego instytucje pozostają w tej sprawie bezradne? Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.
13-letni Daniel trafił na ponad tydzień do szpitala po tym, jak został pobity przez innego ucznia na szkolnym korytarzu. Dlaczego żaden pracownik szkoły nie udzielił chłopcu pomocy ani nie powiadomił jego rodziców? Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.
Dwie uczennice sąsiadujących szkół średnich w Brzozowie biły się i szarpały bez opamiętania. Jedna z nich użyła w bójce kastetu. Wokół walczących dziewcząt zebrało się kilkaset uczniów z obu szkół. Nagranie z zajścia trafiło do sieci. Dlaczego nikt nie reagował? Reporterzy programu Uwaga! TVN pojechali na miejsce, żeby sprawdzić, jak zakończyła się sprawa.
Kiedy wpadał w szał, niszczył, demolował, uciekał z domu, wtedy kiedy policja i pogotowie interweniowały kilka razy w miesiącu, kiedy prosiłam o pomoc nie nadchodziła znikąd. Musiałam pokonać szereg formalnych przeszkód, żeby dziś patrzeć z pękającym sercem na chłopaka, który mimo, że się stara przegrywa walkę z nałogiem, a ja muszę być tą osobą, która tej walki przegrać nie może i musi podjąć finalną decyzję o leczeniu zamkniętym.
"Myślę, że możemy im dać kontrolowaną wolność".
Są w otoczeniu mojego syna osoby, które obdarowałam zaufaniem. 14-letnia dziewczynka, zawsze miła, uśmiechnięta i zaangażowana w jego proces leczenia wydawała mi się najbardziej godną zaufania.
Uzależnienie tka sieć kłamstw. Refleksja nie przychodzi na widok łez bliskich osób. Chęć leczenia najczęściej pojawia się wtedy, kiedy śmierć staje się realna. Kto się uzależnia?
Nieustający lęk doprowadza do stanów, podczas których czuję się tak, jakby ktoś zabrał mi całą energię i chęć do życia. Każdy weekend oznacza strach.
Nasze pociechy żyją w sieci, w telefonach ukrywają swoje sekrety i świat, do którego nie znamy hasła.
"Kartki z pamiętnika matki" to cykl który powstał dla mam i ojców, którzy wirują w tornadach swoich dramatów, dla nas - mam i ojców którzy krzyczą bezgłośnie. Chociaż wiem, że nie jestem sama, że takich rodziców jak ja są setki, mam świadomość, że bardzo trudno podzielić się swoim problemem i wstydem jaki mu towarzyszy. Dlatego kiedy otrzymałam mail zatytułowany "Matka narkomana", zanim w ogóle go przeczytałam, wzięłam głęboki oddech.
Jeden dzień może zmienić tak wiele. Może otworzyć oczy, może też je zamknąć. Może zakończyć cierpienie, ale może też sprawić, że ono już nigdy się nie skończy. Energia śmierci krąży wokół mnie i mojego syna.
Jak wygląda system pomocy dla uzależnionych, czy też cierpiących na depresję nastolatków w Polsce?
Mam na imię Patrycja, jestem częścią internetowej redakcji Dzień Dobry TVN. Mój syn jest uzależniony od marihuany, ma za sobą kilka prób samobójczych. Cykl "Kartki z pamiętnika" powstał dla was i dla mnie.
Dzieci potrafią zajść za skórę swoim rodzicom. Niekiedy bywa, że stosowane przez dorosłych metody wychowawcze nie przynoszą oczekiwanych skutków, dlatego zaczynają szukać pomocy u innych. Przekonała się o tym mama jednego z nastolatków, która wyznała, że w wyniku bezsilności zdecydowała się złożyć donos na swojego syna.
Obniżony nastrój lub nagle wybuchy złości u nastolatków są powszechnym zachowaniem. Choć spędza to rodzicom sen z powiek, najprawdopodobniej jest związane z buntem wkraczającego w dorosłość młodego człowieka. Naturalny etap rozwojowy nie powinien więc martwić. Jak reagować, gdy w domu dochodzi do częstych spięć? O tym rozmawialiśmy z Martą Bąkowską, psycholog dziecięcą.
Od 1 września 2018 roku pracę będą mogły podjąć osoby, które ukończyły 15. rok życia. Praca nie będzie mogła kolidować z obowiązkiem szkolnym. Jakie prace będą mogły podjąć nastolatki? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prawnika Jacka Kosińskiego.
W dzisiejszych czasach nastolatki idąc na imprezę nie boją się wysokich obcasów, roznegliżowanych strojów i wyzywających makijaży. Dziewczyny chcą zamanifestować ubiorem swoją niezależność, swoją seksualność. Wśród młodzieży panuje obecnie przekonanie, ze trzeba być "sexy". Z czego to wynika? Jak możemy temu zapobiec? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Waszyńską, seksuolog i Agatę Kozłowską, edukatorkę seksualną.
O tym, jak zrozumień nastolatka rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Ewą Jarczewską-Gerc, psychologiem z SWPS oraz z dziennikarką Odetą Moro, mamą 15-latki. Co zrobić, kiedy dziecko zaczyna się buntować, staje się nieznośne i pyskuje rodzicom?
Młodzi ludzie, by dostać się do elitarnej grupy rówieśniczej, są w stanie zrobić wiele, na przykład, wypić wodę z toalety. Co nimi kieruje? Dlaczego tak bardzo zależy im na członkostwie? Czy w ten sposób chcą komuś zaimponować? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: psycholog Igor Rotberg i kulturoznawca Lidia Rudzińska-Sierakowska.
Często nad tym zastanawiają się rodzice, którzy mają problemy ze swoimi pociechami. Pan Antoni Tracz - ojciec z programu "Surowi rodzice", mimo początkowych problemów, znalazł skuteczny sposób na dotarcie do 15-letniego Mateusza. Opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN.