sztuka

  sztuka

  Miss Rose, Dominik Azazel oraz Sebastian Junior to mistrzowie w sztuce tatuażu. Do Warszawy przyjechali najlepsi tatuatorzy z całego świata. Czy tatuaż to moda czy forma sztuki?

  Jest prezenterką w stacji muzycznej. Kiedy kończy dzień pracy, w domu oddaje się swojej pasji. Przerabia ubrania streetwearowe. Zobaczcie, co z nich wyczarowuje!

  Małgorzatę Kożuchowską złapaliśmy w teatrze w trakcie prób do nowej roli w spektaklu "Kotka na gorącym, blaszanym dachu". Katarzynie Olubińskiej, aktorka, opowiedziała o przygotowaniach, tremie przed premierą oraz o swojej fotograficznej pasji i przyjaźni z Marcinem Tyszką.

  Jego twórczość to amalgamat obrazów Hieronima Boscha i Salvadora Dali. Dziś ierwszy odcinek naszego cyklu "Warsztat Mistrza". "Na warsztat" wzięliśmy jednego z najpopularniejszych malarzy polskich - Zdzisława Beksińskiego. Artysta został zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu, jego syn popełnił samobójstwo. Mówi się o klątwie rodziny Beksińskich. Co jeszcze wiemy o życiu Beksińskiego? O tym, studiu Dzień Dobry TVN, opowiedzieli: krytyk sztuki Łukasz Radwan oraz przyjaciel rodziny Beksińskich - Grzegorz Gajewski.

  Ubiera rosyjskie elity, nazywany jest "Carem moskiewskich wybiegów". Jego pokazy można oglądać nawet w Luwrze, ponieważ to prawdziwe dzieła sztuki. Poznajcie Valentina Abramovicha Yudashkina!

  Cybermuzeum umożliwia wirtualne zwiedzanie muzeów w Europie i od niedawna w Polsce. Możemy na przykład zwiedzić British Museum nie wychodząc z domu. Jakie aplikacje umożliwiają nam zwiedzanie, oraz jakie muzea w Polsce dostępne są wirtualnie? Czy wszystkie eksponaty są wystawione w takim cybermuzeum?

  Aktorka Iza Kuna, która prowdziła bloga, pewnego dnia doszła do wniosku, że nie chce już pisać o sobie i wtedy wymyśliła Klarę, 40-letnią kobietę uwikłaną w romans z żonatym mężczyzną, która stała się bohaterką jej książki. Na podstawie tej książki powstała sztuka, która swoją premierę będzie mieć 21 marca w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Czy łatwo było przenieś książkę Izy Kuny na deski teatru? O tym w Dzień Dobry TVN reżyser Aleksandra Popławska.

  Krzysztof Zalewski z Sokółki to organista z misją. Izabela Sietejko i Karol Czarnowicz to studenci, którzy grają w musicalach. Skąd u nich miłość do tego typu przedstawień? O tym opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.

  Za namową wnuczki zdecydowała pozować do aktów. Pani Wanda Trzcionka, która przeprocowala 25 lat w Teatrze Zagłębie, ma niezwykłą pasję - pozuje nago studentom Akademii Sztuk Pięknych. Co daje jej ta praca? Czy pozowanie do aktu jest męczące? Jak reagują na jej pracę znajomi?

  Michał Borowik to młody polski kolekcjoner. Według nowojorskiego magazynu „Modern Painters” właściciel jednej z 50 najważniejszych kolekcji sztuki współczesnej na świecie. Podobno kolekcjonowaniem sztuki zainteresował się, gdy na śmietniku znalazł obraz Edwarda Dwurnika. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy kolekcjonera w towarzystwie Łukasza Radwana.

  Krytyk sztuki Łukasz Radwan na własne oczy zobaczył mapy warte miliony euro. Zobacz prawdziwe skarby kartografii i ich niezwykłą historię.

  Krytyk i miłośnik sztuki Łukasz Radwan odwiedził kurdyjskiego ambasadora w jego dworze w Tomaszowicach. Przymierzył kurdyjską szatę, zobaczył prawdziwego Kossaka, gdzie Ułani gonią Bolszewika oraz dowiedział się, że Kudowie inaczej liczą czas.

  16 października Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak po raz setny staną razem na deskach Teatru Współczesnego, by wspólnie zagrać w przedstawieniu "Skarpetki, opus 124" w reżyserii Macieja Englerta. To przedstawienie o dwóch starzejących się, którzy pewnego dnia postanawią wrócić na scenę, by olśnić publiczność. Czy Pszoniak i Fronczewski, grając po raz setny, są w stanie wykrzesać z siebie nowe emocje? Czy to prawda, że dla Fronczewskiego ważne jest z kim będzie grał na scenie? Czy rywalizują na scenie?

  Jeśli nie lubicie smażyć się w egipskim słońcu, nie macie ochoty na zwiedzanie Luwru, a woskowe figury Was przerażają? Możecie podążyć turystycznym szlakiem polskiej sztuki. Krytyk sztuki Łukasz Radwan, w studiu Dzień Dobry TVN wskazał miejsca godne zobaczenia, nie tylko dla miłośników sztuki.

  Krzysztof Musiał to jeden z najbogatszych ludzi biznesu w Polsce i największy polski kolekcjoner dzieł sztuki. Kiedy postanowił rozstać się z biznesem zajął się swoją drugą, lecz nie mniejszą miłością - sztuką. Biznesmen jest także fascynatem opery. Krytyk sztuki Łukasz Radwan gościł w jego domu i miał okazję zobaczyć wyjątkowe zbiory malarstwa i zapierające dech w piersiach krajobrazy.

  Ania Starmach, zwyciężczyni pierwszej edycji "Gotuj o wszystko", miłośniczka gotowania, ale także historyk sztuki, przygotowała w kuchni Dzień Dobry TVN owoce morza zainspirowane obrazem Meli Muter „ Martwa natura z krabami”.

  Obrazy z pierwszej swojej wystawy sprzedał za łączną kwotę 17. tysięcy funtów. Porównywany do Moneta i Picassa. Jest ustawiany w szeregu obok takich cudownych dzieci malarstwa jak: Michał Anioł, Leonardo da Vinci i Rafael Santi . 9 - letni Kieron Williamson mieszka w Anglii. Kiedy talent chłopca ujrzał światło dzienne?

  W cyrku jest najstarszym akrobatą, przez 15 lat nie miał poważnej kontuzji. Czy po takim czasie, podczas występów na arenie, nadal towarzyszy mu strach? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Zbigniewa Bąchóra, artystę Cirque du Soleil, największego i najwspanialszego cyrku na świecie, który występował między innymi dla Królowej Elżbiety II oraz z Michaelem Jacksonem.

  Każdy jego falsyfikat dostaje odpowiedni certyfikat, który – paradoksalnie – potwierdza pochodzenie i autentyczność kopii. Jego klientami byli takie gwiazdy Hollywood jak: La Toya Jackson, Frank Sinatra, Arnold Schwarzenegger. Jego managerem i żoną jest Polka - Teresa . Łukasz Rawdan spotkał się z najsłynniejszym kopistą świata - Danielem Dondé.

  ... ale jako reżyser! Już niebawem premierę będzie miał jego debiutancki spektakl "Merylin Mongoł". Na deskach teatru Ateneum, dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska, spotkała się z Bogusławem Lindą i z ekipą przygotowywanego spektaklu. Aktor zdradził za czym tęskni, co go upokarza i dlaczego postanowił zostać reżyserem.

  Prof. Piotr Targowski i prof. Bogumiła Rouba z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wyjechali do Włoch przebadać obraz Leonarda da Vinci „Pokłon Trzech Króli”. Dzieło znajduje się w galerii Uffizi we Florencji. Dzieło mistrza będą badać za pomocą specjalnego urządzenia porównywanego do medycznego tomografu - OCT, czyli Optical Coherence Tomography. Jak ono działa i po co przeprowadza się "operacje " na dziełach malarskich , w studiu Dzień Dobry TVN, wyjaśnił krytyk sztuki Łukasz Radwan.

  Żywiec od wieków związany jest z rodem Habsburgów. Ród ten należał do najbardziej wpływowych rodzin arystokratycznych w Europie. Dziś, w żywieckim zamku, mieszka ostatnia z Habsburgów - księżna Maria Krystyna Habsburg. Odwiedził ją krytyk sztuki Łukasz Radwan.

  Agata Oleksiak lubi, kiedy ludzie zwracają się do niej Olek. Szydełkować zaczęła już w liceum, kiedy musiała obciąć włosy i chciała zrobić dla siebie kilka czapek. Nigdy jednak nie przyszło jej do głowy, że szydełkowanie może stać się sztuką, sposobem na zarabianie i wyrażanie siebie. A jednak głośno o Agacie zrobiło się, kiedy „ubrała” w zrobiony przez siebie na szydełku kostium „Szarżującego Byka”- symbol Wall Street. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy samą artystkę wraz z dwoma szydełkowymi Spider-Menami!

  Kiedy miał dwanaście, tak kunsztownie i precyzyjnie kopiował dzieła renesansowego malarstwa, że mógłby zostać fałszerzem. Jednak Vincent Desiderio został malarzem, wymienianym za życia w podręcznikach historii. Na jego płótnach notorycznie pojawia się jego ukochany syn Sam, który na skutek zaniedbania personelu medycznego, cierpi na porażenie mózgowe. W studiu Dzień Dobry TVN krytyk filmowy Łukasz Radwan przybliżył nam postać i dzieła nowojorskiego artysty.

  Jutro, w krakowskich Sukiennicach, zawiśnie słynny obraz „Hołd Pruski”. Dzieło Jana Matejki niedawno wróciło z Berlina, gdzie wystawione było w ramach zorganizowanej przez Polaków i Niemców wystawy „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce". W studiu Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan opowiedział, jak krótkowidzącemu Matejce udało się namalować niemalże 8-metrowe dzieło oraz ilu policjantów konwojuje obraz.

  Zdewastowane i nieremontowane - tak wygląda większość zabytkowych zamków i pałaców w Polsce. Choć wiele z nich jest w prywatnych rękach, to ich stan się nie poprawia. Są jednak wyjątki, jednym z nich jest pałac w Rysiowicach. Odwiedził go krytyk sztuki Łukasz Radwan.