karmienie piersią

  karmienie piersią

  Davina Wright jest mamą trojaczków. Zrobiło się o niej głośno w zagranicznych mediach za sprawą postu, który zamieściła na blogu The Milk Meg. Kobieta napisała, że ma już dość karmienia piersią swoich 5-letnich pociech. Jednak kiedy próbuje je odstawić, Willow, Connor i Summer mocno się buntują.

  Mamy karmiące piersią muszą ograniczyć spożywanie niektórych produktów. Okres laktacji to wyjątkowy czas, kiedy dieta kobiety ma ogromny wpływ nie tylko na jej samopoczucie, lecz także na stan zdrowia dziecka. Sprawdź, czy miód jedzony podczas karmienia piersią może zaszkodzić niemowlęciu.

  Świeżo upieczeni rodzice dobrze wiedzą, czym jest pobudka w środku nocy. Z czasem zaczynają pojawiać się jednak pytania. Kiedy podjąć pierwsze próby odstawienia nocnego karmienia oraz co zrobić, by maluch przesypiał całą noc? Wszelkie wątpliwości niewyspanych rodziców rozwiała Aneta Górska-Kot, pediatra, ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym w Warszawie.

  Karmienie piersią w miejscach publicznych to temat, który dzieli społeczeństwo. Jedni uważają to za coś zupełnie naturalnego, co nie podlega dyskusji. Jest też spora grupa osób uważających, że jest to czynność na tyle intymna, że nie powinno się tym widokiem epatować. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiła Ola Żebrowska, która opublikowała zabawne zdjęcie, na którym karmi swojego synka.

  Mamy, które karmią piersią starsze dzieci są niejednokrotnie krytykowane. Dlaczego? Czy są jakiekolwiek zagrożenia wynikające z przedłużonego karmienia piersią? Mówi się, że pokarm od matki z biegiem czasu traci na jakości. Czy to prawda? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: psycholog Annę Nykiel i doradcę macierzyńskiego Izabelę Sztanderę.

  Rzecz działa się trzy lata temu. Pani Liwia Małkowska wraz z mężem, córką i znajomymi wybrała się do restauracji na obiad. Gdy dorośli zaczęli jeść, mała Liliana również zrobiła się głodna. Mama już rozpinała guziki bluzki, by podać dziecku pierś, gdy przy jej boku pojawił się kelner, który poprosił, by nie karmiła dziecka przy innych klientach. Zaproponował również, by zrobiła to w toalecie. Sprawa trafiła do sądu. W pierwszej instancji sędzia przyznał rację restauracji, jednak po odwołaniu się od wyroku Pani Liwia wygrała sprawę. Jaką karę otrzymała restauracja? Z dumną mamą spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Żona Andrzeja Sołtysika - Patrycja została skrytykowana przez internautów, kiedy okazało się, że karmi piersią swojego 2-letniego synka. Co na temat tej krytyki sądzą Grażyna Wolszczak i Odeta Moro? Rozmawiała z nimi dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Co jest bulwersującego w zdjęciu kobiety karmiącej piersią? Nic - zdaniem Marcina Prokopa. Niektórych internautów zbulwersowało jednak zdjęcie Patrycji Sołtysik, na którym widać, jak karmi piersią swojego dwuletniego syna. Jak długo warto karmić piersią dziecko? Jak Patrycja Sołtysik radzi sobie z krytyką? Czy długie karmienie piersią ma rzeczywiście więcej zalet niż wad? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy samą Patrycję Sołtysik oraz Izabelę Sztanderę, doradcę macierzyńskiego.

  Coraz więcej młodych kobiet decyduje się na zabieg powiększenia piersi. Czy można karmić piersią z silikonowymi implantami? Co na ten temat sądzą goście Dzień Dobry TVN: Iza Sztandera, promotorka karmienia piersią i dr Marek Szczyt, chirurg plastyczny? Czy silikon z wkładek może przenikać do mleka matki? I czy rozmiar powiększonych piersi ma znaczenie?

  Mleko matki zawiera białko, węglowodany, tłuszcze i - co szczególnie ważne dla noworodka - przeciwciała. Pokarm od mamy, w pierwszym okresie życia dziecka, jest dla niemowlęcia na wagę złota. Ale skąd wiadomo, że dziecko się najada? Wyjaśnia to Anna Kotlińska, położna i specjalistka od laktacji. Z pomocą akustyka Marcina Zastawnika z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przeprowadziła eksperyment laktacyjny. Do udziału w nim zaproszono karmiące mamy.

  Papież Franciszek co i raz zaskakuje wiernych. Tym razem zachęcał kobiety do karmienia piersią w Kaplicy Sykstyńskiej. O słowach papieża i karmieniu w miejscach publicznych rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: Małgorzatą Jackowską z Fundacji Promocji Karmienia Piersią i Hanną Krawsz, która jest inicjatorką akcji "Karmiące cyce na ulice".

  Córki Anny Guzik skończyły już 9 miesięcy. W tym czasie aktorka zdążyła już wrócić na scenę teatralną i do serialu. Jak bliźniaczki zmieniły jej życie? W Dzień Dobry TVN opowiedziała również o akcji Kraina Mlekiem i Miłością Płynąca wspierającej kobiety karmiące piersią. Dlaczego ciągle nie ma dla nich miejsca w przestrzeni publicznej?

  Grupą, która szczególnie powinna wystrzegać się przeziębień są kobiety w ciąży i karmiące w ciąży. Co powinny zrobić, kiedy jednak dopadnie je choroba? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN pediatrę dr Anetę Górską-Kot. Po jakie leki na przeziębienie mogą sięgać kobiety w stanie błogosławionym lub karmiące piersią?

  Odstawienie dziecka od piersi i przejście na karmienie butelką to spore wyzwanie. Jak się do tego przygotować? Jaką rolę może spełniać w tym procesie tata? O tym w Dzień Dobry TVN doradca macierzyński Iza Sztandera.

  Wiele kobiet karmi swoje dzieci tylko do szóstego tygodnia życia dziecka. Jedną z przyczyn jest mała ilość pokarmu. Jak zatem stymulować laktację? O tym gość Dzień Dobry TVN - międzynarodowa konsultantka laktacyjna - dr n. med. Magda Nehring-Gugulska.

  Karmienie piersią w miejscach publicznych wzbudza skraje emocje. Niektórzy uważają to za czynność zupełnie naturalną, inni z kolei, za akt obsceniczny. Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadły: Paulina Krupińska, była miss Polski, mama Antoniny, Patrycja Sołtysik, mama oraz Agnieszka Dziduszkiewicz, fotografka akcji "Kraina mlekiem i miłością płynąca". Dlaczego karmienie piersią kojarzy się ludziom źle lub erotycznie? Jak to zmienić? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

  We wtorek w Dzień Dobry TVN: morze, drinki z parasolkami i opalanie na plaży to nie dla niego - u nas mężczyzna, dla którego najlepsze wakacje to te w strefie wojennego ostrzału. Następnie: "Pierś do góry" - Paulina Krupińska i Patrycja Sołtysik mówią "Tak" karmieniu w ten sposób dzieci. Oprócz tego, cała prawda o E621 - czy glutaminian sodu rzeczywiście jest tak niebezpieczny i niezdrowy, jak twierdzą niektórzy? Bądźcie z nami o 8.00!

  Biust po karmieniu piersią traci swą jędrność, sprężystość i opada. Jak temu zaradzić? Czy warto poddać się operacyjnemu powiększeniu piersi? Czy mając implanty, można karmić dziecko? Gościem Dzień Dobry TVN był chirurg plastyczny Andrzej Sankowski.

  Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy Paulę Walczak i Agnieszkę Dziduszkiewicz. Panie opowiedziały nam o projekcie fotograficznym, którego celem jest propagowanie karmienia piersią. Po co powstała taka inicjatywa? Czy karmienie w miejscach publicznych jeszcze bulwersuje? Z jakim przyjęciem spotkał się projekt fotografki?

  Kolejną bohaterką cyklu Dzień Dobry TVN „Niedoskonała mama” jest Pani Ania. Mama 11-miesiecznej Zuzi nie potrafi odzwyczaić córki od karmienia piersią. Czego najbardziej się obawia? Pani Ani postanowiła pomóc Anna Durka konsultantka laktacyjna.

  Miranda Kerr, Gwen Stefani, Gisele Bündchen - te gwiazdy odważyły się udostępnić zdjęcia, na których karmią dziecko piersią. W ten sposób zapoczątkowały nowy trend. Czy w Polsce, gdzie wciąż toczy się dyskusja na temat publicznego karmienia piersią, przyjmie się moda na #brelfie? Jakie korzyści przynoszą tego typu zdjęcia? I czemu mają służyć selfie z laktatorem? Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadły Anna Komaszyńska, konsultantka laktacyjna oraz Magdalena Modra, modelka, prezenterka, mama dwóch córek.

  Naturalne karmienie dziecka pokarmem matki jest niezywkle istotne dla jego dynamicznego - mówi położna Karolina Ebebenge, która podkreśla, że karmienie piersią pozwala nie tylko nawiązać emocjonalną więź z dzieckiem, ale także korzystnie wpływa na jego układ trawienny i minimalizuje powstawanie wad zgryzu u dziecka. Jakie jeszcze są zalety karmienia dziecka piersią i jak prawidłowo karmić? W jakich pozycjach powinna się znajdować mama karmiąca niemowlę piersią? I dlaczego należy karmić dziecko naprzemiennie? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Instrukcja obsługi malucha".

  W kolejnym odcinku cyklu Dzień Dobry TVN "Instrukcja obsługi malucha", położne Karolina Ebebenge i Małgorzata Krucz dpowiadają na pytania: czym jest spowodowany nawał pokarmu? Kiedy występuje? Jak sobie z nim poradzić? Co zrobić, gdy piersi są opuchnięte i bolące? Jak często można odciągać z piersi pokarm? Czy jest to bezpieczne i wskazane?

  Jakie mity utrwaliły się przez lata odnośnie karmienia piersią? O faktach i mitach dotyczących karmienia piersią rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN, konsultantką laktacyjną, Anną Komaszyńską. Co najszybciej uczula matki i dzieci? Kiedy zacząć dokarmiać dziecko?