Jak dbać o buty jesienią i zimą? Proste sposoby na dłuższą żywotność obuwia

Jak dbać o buty jesienią i zimą?
Jak dbać o buty jesienią i zimą?
Źródło: GettyImages/Westend61
Jesień i zima to wyjątkowo trudny czas dla naszego obuwia. Niestety, bez odpowiedniej pielęgnacji buty mogą nie przetrwać nawet do następnego sezonu. Jak dbać o ulubioną parę, by wydłużyć jej żywotność? Wystarczy przestrzegać kilku prostych, ale ważnych zasad.

Jesienią i zimą obuwie może ulegać szybszemu zużyciu, a nawet częściowemu zniszczeniu. Dzieje się tak, ponieważ jest ono narażone na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, w tym na wilgoć czy kontakt z solą rozsypywaną na ulicach. Brak odpowiedniego zabezpieczenia i pielęgnacji materiału może doprowadzić do jego pęknięcia, a także do utraty koloru butów oraz uszkodzenia ich podeszwy.

Całe szczęście, troszcząc się o ulubioną parę obuwia, mamy szansę temu zapobiec. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym niestraszna będzie nam już kapryśna i nieprzewidywalna pogoda. Jak dbać o buty jesienią i zimą?

Impregnacja butów na jesień i zimę

Pierwszym podstawowym krokiem czy to po zakupie nowego obuwia, czy po wyciągnięciu z szafy pary kupionej w poprzednim sezonie, jest impregnacja. Dlaczego? Sprawia, że buty są odporne na zabrudzenia, czy wchłanianie wilgoci. Dodatkowo zaimpregnowany but wygląda schludnie i elegancko. Impregnację powinno się wykonywać systematycznie, by efekt wciąż był taki sam, jak za pierwszym razem.

Jeżeli chcemy zaimpregnować but, zwróćmy uwagę, z czego został wykonany. Zanim jednak nałożymy preparat do butów skórzanych lub zamszowych na całą ich powierzchnie, najpierw przetestujmy jego działanie na małej części obuwia. Produkt nakładamy okrężnymi ruchami za pomocą ściereczki, gąbeczki czy aplikatora. Buty pozostawiamy do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

Przemoknięte obuwie - co robić?

Niestety, czasem mimo wszelkich starań możemy doprowadzić do przemoknięcia obuwia. Co zrobić w tym przypadku? Należy działać od razu, najlepiej tuż po powrocie do domu. Nie umieszczamy butów na kaloryferze, nie suszymy suszarką, a jedynie wietrzymy. Wyjmujemy też mokrą wkładkę i wkładamy do środka kulkę uformowaną na przykład ze starej gazety. Co jakiś czas warto wymienić wilgotny papier na suchy. Po dokładnym wysuszeniu but trzeba dokładnie oczyścić, można go też ponownie zaimpregnować.

Sól na butach – jak ją usunąć?

Zmorą dla jesienno-zimowego obuwia jest nie tylko wilgoć, ale też sól z ulicy. Tu również należy działać błyskawicznie. Buty czyścimy ciepłą wodą z mydłem za pomocą delikatnej szczoteczki lub miękkiej szmatki. Szczególną ostrożność zachowujemy przy obuwiu wykonanym z zamszu czy nubuku. W tym przypadku warto użyć dedykowanych preparatów np. gumy, kostki, szczoteczki. Popularnością cieszy się również patent z wacikiem nasączonym mlekiem. Po przetarciu nim plam z soli, buty suszymy i delikatnymi ruchami wyczesujemy włosie.

Przechowywanie butów

Odpowiednie przechowywanie butów pozwala im zachować dobrą jakość. Obuwie powinno być zawsze czyste i umieszczone w suchym, dobrze wentylowanym miejscu. Nie pozostawiajmy go na balkonie, gdzie będzie narażone na opady i niskie temperatury. Dbajmy też, by miało odpowiednio dużo miejsca. Inaczej szybko dostrzeżemy na nim odkształcenia i przetarcia.

Aktualnie czytasz: Jak dbać o buty jesienią i zimą? Proste sposoby na dłuższą żywotność obuwia

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Westend61

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana