Fason i długość spódnicy zmieniały się na przestrzeni lat. Rozwiąż quiz i sprawdź, jak dobrze znasz jej historię

Fason i długość spódnicy zmieniały się na przestrzeni lat
Fason i długość spódnicy zmieniały się na przestrzeni lat
Źródło: Maryviolet/GettyImages
Na początku ubiegłego wieku modę na spódnice wylansowały sufrażystki. Ubranie to od samego początku budziło jednak wiele kontrowersji dotyczących długości. Z biegiem czasu moda, a co za tym idzie, fasony spódnicy ewoluowały i przechodziły wiele przeobrażeń. Jak wyglądały transformacje i kto miał na nie wpływ? Przedstawiamy krótką historię spódnicy.

Historia spódnicy – jak ubranie zmieniało się na przestrzeni lat?

Choć fakt ten może niektórych nieco zadziwić, początkowo spódnice nosili mężczyźni. Pierwsze modele wykonane były z trzciny lub ze słomy. Ubranie to jako niezależny element damskiej garderoby, pojawiło się dopiero na początku ubiegłego wieku. Przyczyniły się do tego sufrażystki. Problematyczną kwestią była jednak długość spódnicy, która nie pozwalała np. na swobodne przemieszkanie się rowerem. Zmieniło się to w latach 20. wraz z nastaniem mody "na chłopczycę", spódnica uległa skróceniu. Popularne stały się wąskie, a także plisowane fasony sięgające za kolana, a także nieco krótsze wersje. Pod koniec lat 20. Pojawił się nowy trend na asymetryczne fasony - krótsze z przodu, dłuższe z tyłu, lub ze zwisającymi rogami.

W latach 40. popularność zdobyła spódnica ołówkowa. Dopasowana i zmysłowa, podkreślała kobiece kształty. Zaś w latach 50. ubranie ewoluowało, a za zmianę odpowiedzialny był Christian Dior. Francuski kostiumograf w 1947 roku zaprezentował bowiem dopasowany żakiet połączony z rozkloszowaną spódnicą do połowy łydki. Sylwetka zwana New Look szybko przypadła do gustu największym gwiazdom kina. Kreacje te chętnie nosiły Brigitte Bardot, Audrey Hepburn i Marilyn Monroe.

Nadszedł też czas na młodzieżową rewolucję. W latach 60. za sprawą brytyjskiej projektantki Mary Quant furorę zrobiła spódnica mini. Krótki fason i kolorowe barwy przypadły do gustu m.in. Annie Wintour, czy modelce Twiggy. Ubranie najczęściej stylizowane było z wysokimi butami z winylu.

Aktualnie czytasz: Fason i długość spódnicy zmieniały się na przestrzeni lat. Rozwiąż quiz i sprawdź, jak dobrze znasz jej historię

Dobrze wiemy, że moda lubi zataczać koło. W latach 70. ponownie powrócono do długich spódnic. Tym razem fasony maksi były zwiewne, wzorzyste i wykończone falbanami. Boho kreacje idealnie wpisywały się w hipisowski styl. W tych samych latach pojawiły się również fasony w kształcie litery A. Te wykonane z zamszu lub dżinsy były wówczas hitem. Spódnica w latach 80. zyskała nieco korporacyjnego stylu dzięki Armaniemu. Elegancki, dopasowany fason przed kolano noszono z żakietem z szerokimi ramionami.  Co więcej, istotny był także kolor. Zazwyczaj panie stawiały na klasyczną biel, czerń lub kobalt. Lata 90. Przyniosły różnorodność. Panie chętnie mieszały fasony i długości. W tym czasie nosiło się zarówno spódnice mini, midi jak i maksi. I tak pozostało do dziś. W sklepach znaleźć możemy wiele modeli, które w zależności od okazji, świetnie będą prezentować się na każdej sylwetce.

Jak dobrze znasz historię spódnicy? Rozwiąż quiz

Trapezowa, ołówkowa, a może midi? Rozwiąż quiz i sprawdź, jak wiele wiesz o spódnicy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Aktualnie czytasz: Fason i długość spódnicy zmieniały się na przestrzeni lat. Rozwiąż quiz i sprawdź, jak dobrze znasz jej historię

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Maryviolet/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana