W zeszłym tygodniu w programie „May way” Edyta Górniak zdradziła, że dzień przed ślubem miała poważne wątpliwości, czy powinna iść do ołtarza. Czy wątpliwości to rzecz naturalna czy sygnał ostrzegawczy? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy Katarzynę Lengren i Piotra Mosaka.
Czy odwoływać ślub gdy ma się wątpliwości?
Psychoterapeuta par Piotr Mosak zaznacza, że wątpliwości przed ślubem pojawiają się zawsze. Obawy wynikają z tego, że zmieniając stan cywilny zmieniamy całe swoje życie. Nie wiemy jak to będzie po ślubie. Ważne jest to, jaki jest poziom tych wątpliwości. Czy jest to niepokój, intuicja czy lęk, który podpowiada nam, że nie pasujemy do siebie.
Wątpliwości zawsze trzeba rozwiewać. Dlatego Piotr Mosak zachęca do tego, by w sytuacji kiedy pojawiają się takie lęki, porozmawiać z przyjaciółmi lub udać się do psychologa.
Jemu jako psychoterapeucie zdarza się pracować z takimi parami, które mają wątpliwości.
W moim doświadczeniu z takimi parami rozstała się jedna para. Zadałem im trudne pytania. Ich odpowiedzi były rozbieżne. Do ślubu pozostał niespełna miesiąc. Wszystko było opłacone. Musieli wszystko odwoływać i dzielić się pieniędzmi. Pozostałem z obojgiem w kontakcie i wiem, że w niedługim czasie jedno i drugie ułożyło sobie życie z innymi partnerami. Dobrze wiec, ze podjęli taką decyzję przed ślubem, a nie że musieliby się rozwodzić.
Wiążąca przysięga małżeńska
Przysięga małżeńska, w której zobowiązujemy się, że będziemy z kimś aż do śmierci może budzić nasze wątpliwości. Zdaniem Katarzyny Lengren przysięga małżeńska ma w sobie syndrom zamkniętych drzwi.
Nawet jak nam się je zamknie to zaczynamy w nie łomotać. To zależy od tego, w którym etapie miłości decydujemy się na ślub. Jeżeli w bardzo wczesnym, wątpliwości pojawiają się na pewno. Jeżeli decydujemy się na ślub w późnym wieku, mówimy już sobie „a po co”. Najlepiej brać ślub gdzieś tak po środku.
Pisarka dodała, że problemem państwa młodych nie jest zazwyczaj samo uczucie, a wszystkiego co na nich spada po zawarciu małżeństwa, a więc obowiązki i zobowiązania, relacje rodzinne. Często bywa tak, że ślub wcale nie jest dla młodych, tylko dla ich rodzin. To rodzice nierzadko wywierają nacisk na dzieciach, by już się pobrali. Może to powodować frustrację.
Zobacz też:
- W związku trzeba być razem, a nie przeciwko sobie
- W Polsce sprawy rozwodowe niekiedy trwają dłużej niż samo małżeństwo
- Czy terapia dla par pomaga? Terapie małżeńskie - wszystko, co powinieneś wiedzieć
Autor: Filip Yak
Źródło zdjęcia głównego: E+