Strach przed seksem może wynikać zarówno z bardzo osobistych, bolesnych doświadczeń, jak i konfrontacji z wyobrażonymi wzorcami, z którymi nie sposób realizować. Paradoksalnie to właśnie XXI wiek okazał się czasem, kiedy coraz więcej osób ujawnia problemy na tle seksualnym, a jednym z ważniejszych jest właśnie strach przed seksem i jego konsekwencjami.
Więcej:
- Sneating – nowy zaskakujący trend w randkowaniu
- "Nie wiem, jak rozmawiać z moim dzieckiem o seksie!"
- Czy warto angażować się w związek ze starszym mężczyzną?
Strach przed seksem – czego można się bać?
Strach przed seksem dotyczy przede wszystkim kobiet, choć nie można lekceważyć problemów, z którymi mierzą się mężczyźni. Nie sposób także posługiwać się tutaj jakimiś konkretnymi danymi statystycznymi, ponieważ temat seksu dla wielu osób stał się tematem tabu. Strach przed seksem ma bardzo wiele przyczyn, możliwe jest jednak wskazanie kilku kluczowych problemów:
- lęk przed inicjacją seksualną;
- obawa wynikająca z przyjęcia jakiegoś abstrakcyjnego wzorca sprawności seksualnej (często wypracowanego na podstawie filmów pornograficznych i przekazu medialnego) oraz świadomości, że nie jest się w stanie zrealizować tego ideału;
- obawa przed kompromitacją w oczach partnera, wyśmianiem, krytyką, niezrozumieniem;
- traumy związane z wcześniejszymi doświadczeniami seksualnymi (brutalizm, przemoc, krytyka ze strony partnera);
- gwałt, molestowanie seksulane;
- problemy z osiągnięciem spełnienia seksualnego;
- strach przed bólem (szczególnie jeśli był odczuwany już wcześniej);
- kompleksy, niska samoocena;
- problemy emocjonalne, traumy, depresja, nerwica.
Przytoczony wykaz jasno pokazuje, że strach przed seksem może wynikać z bardzo różnorodnych przyczyn. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim trzy aspekty: lęk przed inicjacją (tutaj pojawia się również problem bólu, ewentualne pierwsze złe doświadczenia seksualne), abstrakcyjne wzorce oraz niska samoocena .
Strach przed seksem u nastolatków
Strach przed seksem wiąże się w dużej mierze z nieświadomością, jak właściwie wygląda cały akt. Przekaz medialny, filmowe czy serialowe przedstawienia dają nastolatkom nieprawdziwy obraz seksu, jednocześnie skłaniając do jak najszybszej inicjacji seksualnej. Dziewczyny często podejmują decyzję o pierwszym razie, by uniknąć napiętnowania przez kolegów i koleżanki. W efekcie sam akt jest przypadkowy, często nieprzemyślany i w związku z tym niesatysfakcjonujący . Pęd do poznania tej sfery życia nie pozwala młodym ludziom na stworzenie związku, relacji, w której czuliby się na tyle bezpiecznie, aby czerpać pełną przyjemność ze zbliżenia, bez lęku przed samym seksem.
Strach przed seksem u mężczyzn
Strach przed seksem często postrzega się jako problem dotykający kobiety, zapominając, że przypadłość ta może spotkać także mężczyzn. Wydaje się, że to właśnie oni częściej konfrontują się z ideałem sprawności seksualnej – wzorcem mężczyzny zawsze gotowego do stosunku. Obawa przed niezdolnością do realizacji takiego scenariusza, problemy z erekcją, przepracowanie i niezdrowy styl życia bardzo często prowadzą do rosnącego strachu mężczyzn przez seksem i świadomym wycofywaniem się z tej sfery życia .
Strach przed seksem po porodzie
Strach przed seksem po porodzie w dużej mierze wynika z niskiej samooceny kobiety, która ma poczucie, że nie wróciła do formy sprzed ciąży. Stresują ją również zabiegi, których dokonano w obszarze krocza podczas porodu i po nim. Strach budzi obawa przed kolejną ciążą. I w końcu ta najbardziej oczywista obawa: jak to będzie po urodzeniu dziecka? U niektórych kobiet stres ten jest na tyle duży, że moment powrotu do aktywności seksualnej odsuwają w czasie tak długo, jak tylko się da.
Jak pokonać strach przed seksem?
Na strach przed seksem nie ma złotej rady, ale istnieje jeden warunek udanego życia seksualnego, o którym często mężczyźni i kobiety zapominają – to zaufanie, wzajemna bliskość i bezpieczeństwo, które daje partner. Zbudowanie silnej relacji z drugą osobą ułatwia wejście do świata seksualności, niezależnie od tego, czy robi się to po raz pierwszy czy setny. Wielu psychologów zwraca obecnie uwagę na coś jeszcze oprócz zaufania do partnera lub partnerki – nie ma mowy o udanym życiu seksualnym, jeśli człowiek sam siebie nie akceptuje, nie kocha swojej cielesności, nie dogaduje się z samym sobą. Zastanawiając się nad tym, jak pokonać strach przed seksem , należałoby szczególną uwagę zwrócić na relację z samym sobą – to od niej wszystko się zaczyna. Czasami jednak w tej „rozmowie” potrzebne jest wsparcie i warto wtedy skorzystać z pomocy terapeuty.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN