Związki i seks

Luźny związek – na czym polega i jakie są jego zasady?

Związki i seks

Autor:
Adrian
Adamczyk
Luźny związek – na czym polega i jakie są jego zasady?

Luźne związki kojarzą się różnie – dla jednych to sposób na stworzenie relacji, która nikogo nie ogranicza, dla innych wyraz egoizmu, braku odpowiedzialności i dojrzałości. Jakie są wady i zalety takiego rodzaju związku?

Luźne związki to inaczej związki bez zobowiązań. Cieszą się coraz większą popularnością. Wydawałoby się, że wstępują w nie wyłącznie młodzi ludzie, tymczasem okazuje się, że skłonności do takich relacji mają również osoby w średnim wieku. Luźne związki są niejako obrazem naszego społeczeństwa – żyjemy coraz szybciej, coraz więcej pracujemy, zarabiamy i kupujemy. Wszystko musimy mieć natychmiast, tu i teraz. Nawet miłość. 

Zobacz wideo: 10% młodych osób uważa, że jest w internetowym związku

10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związkuŹródło: Dzień Dobry TVN
Magdalena Bigaj, wiceprezeska fundacji "Dbam o Mój Zasięg"

Kto wchodzi w luźne związki?

Najczęściej młodzi ludzie w przedziale 25–35 lat. Osoby takie często decydują się na luźny związek ze względu na psychiczne nieprzygotowanie do założenia rodziny. Wiele młodych osób obecnie uważa, że najpierw należy ukończyć edukację, ustabilizować swoją sytuację zawodową i finansową. Młodzi ludzie nie mają potrzeby posiadania potomstwa, więc nie śpieszą się z tym. Założenie rodziny odkładają na później, często kierując się rozsądkiem – łatwiej utrzymać rodzinę wtedy, kiedy ma się stałe i w miarę wysokie dochody. Robienie kariery z reguły przekłada się również na brak czasu – w korporacjach często wymaga się od pracownika, aby pozostawał po godzinach. Ciężka praca od rana do wieczora sprawia, że wizja posiadania rodziny oddala się. Każdy po trudnym dniu chce odpocząć, a przy dzieciach nie jest to proste. Na luźne związki decydują się również osoby w średnim wieku, już ustabilizowane życiowo, często będące w separacji lub po rozwodzie, z reguły mające już dorosłe dzieci.

Jak wygląda luźny związek?

Luźny związek to układ bez zobowiązań wobec drugiej osoby. Nie bierze się za nią odpowiedzialności i niczego jej nie obiecuje. Wstępując w taki związek, należy dokładnie określić oczekiwania względem siebie nawzajem – czy oczekujemy od siebie wierności, jak często się spotykamy, czy mamy jakieś wymagania emocjonalne lub w sferze seksualnej. W luźnym związku powinny istnieć również granice. Osoby zainteresowane wejściem w taki rodzaj relacji powinny być również przygotowane na to, że druga osoba może nie chcieć, aby rozwijała się ona w stronę narzeczeństwa czy małżeństwa. Niektóre luźne związki polegają wyłącznie na okazjonalnym seksie i przyjaźni – wtedy mówimy o związku typu friends with benefits, kiedy partnerzy nie wymagają wobec siebie nawzajem wierności i lojalności.

Plusy i minusy luźnych związków

Zanim zdecydujemy się na luźny związek, warto znać plusy i minusy takich relacji, oraz skonfrontować je z własnymi oczekiwaniami.

Zalety luźnych związków:

 • Swoboda – jest czas na spotkania z przyjaciółmi i hobby, nie ma potrzeby kompromisów.
 • Pielęgnowanie uczuć – w luźnych związkach partnerzy nie widują się zbyt często, ale kontaktują się ze sobą, aby podtrzymać uczucie. Telefony, SMS-y, gorące rozmowy to coś, co utrzymuje temperaturę związku. Czas spędzony razem jest atrakcyjny i aktywny.
 • Brak nudy – związkowi nie grozi żadna rutyna, każde spotkanie jest wyczekane i ciekawe dla obu stron.
 • Dbanie o siebie – osoby żyjące w luźnych związkach bardziej dbają o swój wygląd.
 • Udany seks – seks w luźnym związku jest lepszy od tego w małżeństwie. Partnerzy realizują swoje fantazje, ich seks jest urozmaicony i satysfakcjonujący.
 • Skupianie się na sobie – partnerzy bardziej skupiają się na sobie nawzajem i na zaspokajaniu swoich potrzeb.
 • Brak formalności – w każdej chwili można się rozstać, bez potrzeby załatwiania formalności, jak to ma miejsce przy rozwodzie.
 • Brak zobowiązań finansowych – każdy z partnerów ma swoje finanse, nie łączą ich żadne wspólne zobowiązania, takie jak np. kredyt.
 • Matki – jeśli kobieta ma dziecko i przebywa w takim związku, przysługuje jej prawo do zasiłku jako samotnej matce (niezamężnej).

Wady luźnych związków:

 • Krótkotrwałość luźne związki nie trwają zbyt długo, zazwyczaj od kilku miesięcy do kilku lat.
 • Brak dzieci – święta i uroczystości rodzinne zazwyczaj spędzają oddzielnie, w swoich rodzinach lub samotnie.
 • Presja – do osób żyjących w takich związkach często przyczepia się stereotyp starej panny i starego kawalera.
 • Dziecko – kiedy z takiego związku urodzi się dziecko, ojciec może nie potwierdzić ojcostwa. Matka jest wtedy zmuszona ustalić je poprzez sąd.
 • Brak związków formalnych – jeśli nie jest się w małżeństwie, można np. nie uzyskać w szpitalu informacji o stanie zdrowia partnera, a nawet nie zostać dopuszczonym do odwiedzin. Oficjalnie jest się dla partnera osobą obcą.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości