Związki i seks

Kulki gejszy – czym są i jak ich używać?

Związki i seks

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kulki gejszy

Kulki gejszy to wbrew pozorom nie tylko gadżet erotyczny, ale też narzędzie umożliwiające naturalny trening mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Ich trening zalecają seksuolodzy, urolodzy, ginekolodzy i położnicy, co dowodzi, jak wielkie znaczenie dla zdrowia i komfortu kobiety mają te właśnie mięśnie.

Związek między kulkami gejszy a mięśniami Kegla ujawnia się co najmniej na kilku poziomach. Z jednej bowiem strony kulki gejszy to po prostu dla kobiety narzędzie seksualnej przyjemności, za którą odpowiada odpowiednie zaciskanie się i rozkurczanie mięśni Kegla. Z drugiej strony kulki gejszy to narzędzie treningu mięśni odpowiedzialnych za podtrzymanie miednicy. Kulki gejszy mogą być też używane w ramach treningu przedporodowego, gdyż to właśnie mięśnie Kegla odpowiadają za łagodny i mniej bolesny przebieg porodu.

Kulki gejszy – co to jest?

Kulki gejszy to inaczej kulki waginalne, „loveballs” lub „smartballs”. Kulki miłości (tak też się je określa) służą do treningu mięśni Kegla. Są to dwie dopochwowe kulki połączone specjalnym sznureczkiem. W sklepach erotycznych można znaleźć różne kulki gejszy: progresywne, biofeedbackowe, wykonane z tworzywa sztucznego lub metalowe kulki gejszy. Najbardziej popularne są kulki gejszy silikonowe, które są znacznie bezpieczniejsze niż kulki gejszy z innych materiałów. Kulki gejszy metalowe to po prostu kulki-ciężarki (inaczej kulki grawitacyjne) o różnej wadze, która pozwala kobiecie stopniować wysiłek. Kulki silikonowe inaczej nazywa się biofeedbackowymi. Wypełnione są one mniejszymi, cięższymi kulkami. Określenie wibrujące kulki gejszy bierze się stąd, że cięższe kulki obijają się o ścianę większej i w efekcie zaczynają delikatnie wibrować. Masują w ten sposób ściany pochwy i powodują mimowolne zaciskanie się mięśni gładkich.

Edukacja seksualna według Anji Rubik
Edukacja seksualna według Anji Rubik Źródło: Dzień Dobry TVN

Kulki gejszy w ciąży

Używanie kulek gejszy po porodzie pozwala przywrócić mięśniom dna miednicy właściwe im napięcie. Trenowanie ich przed ciążą również ma swoje dobre strony. Dzięki ćwiczeniom mięśnie dna miednicy łatwiej się zaciskają i rozkurczają. Natomiast kulki gejszy w ciąży zdecydowanie nie są wskazane. Już samo noszenie rosnącego dziecka stanowi wyzwanie dla mięśni Kegla, więc nie ma powodu, aby dodatkowo je obciążać. Wyjątkiem jest III trymestr, kiedy z myślą o porodzie można skorzystać z treningu mięśni Kegla. To, czy i jak ćwiczyć z kulkami gejszy, należy jednak skonsultować z lekarzem. Czasami okazuje się, że zbyt silne mięśnie dna miednicy utrudniają poród. Zbyt wytrenowane i zaciśnięte mięśnie w odpowiednim momencie nie chcą się rozluźnić. Problem ten dotyka m.in. sportsmenek, które mają tak wytrenowane mięśnie, że w momencie porodu mają poważny problem z ich rozluźnieniem. Odpowiednio dobrane ćwiczenia z wibrującymi kulkami gejszy mogą w tym pomóc.

Kulki gejszy a mięśnie Kegla

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, do czego służą kulki gejszy i kojarzą je jedynie z zabawką seksualną, zastosowanie kulek gejszy jest jednak dużo szersze. Przede wszystkim wykorzystuje się je w treningu mięśni dna miednicy. Mięśnie te odpowiadają za trzymanie moczu, częściowo za właściwą pracę pęcherza moczowego. Od nich zależy również odpowiednie przytrzymanie miednicy i przeciwdziałanie jej opuszczaniu. Stosowanie kulek gejszy przynosi wymierne efekty. Regularny trening przeciwdziała opuszczaniu się narządów, wypadaniu macicy lub pęcherza moczowego (z problemami tego typu borykają się czasem kobiety po porodzie). Trening mięśni Kegla z kulkami gejszy ułatwia późniejszy poród i pozwala szybciej dojść do formy po urodzeniu dziecka. Co ważne, kulki gejszy mają także znaczenie dla okresu menopauzalnego. Część kobiet cierpi wówczas na osłabienie mięśni, zmiany zanikowe pochwy i sromu. Kulki gejszy pozwalają zachować narządy rodne w dobrej formie.

Kulki gejszy – jakie kupić?

Kulki gejszy należy wybierać przede wszystkim ze względu na ich przeznaczenie. Metalowe kulki gejszy spełniają głównie rolę zabawki seksualnej, m.in. jako element gry wstępnej. Można z nimi oczywiście trenować mięśnie Kegla, natomiast dużo lepiej do tego celu nadają się kulki biofeedbackowe, silikonowe. Są one także bezpieczniejsze

Kulki gejszy – jak używać?

Zastosowanie kulek gejszy znów dzieli je na typy: seksualne i zdrowotne. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że jedno zastosowanie wcale nie wyklucza drugiego. Trening z kulkami gejszy zalecany jest przede wszystkim kobietom z problemami dotyczącymi nietrzymania moczu lub wypadającej macicy. Zapobiegawczo powinny go także stosować kobiety wykonujące intensywne ćwiczenia siłowe oraz pracujące w pozycji siedzącej. W jednym i drugim przypadku szybciej dochodzi do osłabienia mięśni dna miednicy. Ćwiczenia z kulkami gejszy na początku treningu opierają się wyłącznie na wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności z kulkami umieszczonymi w pochwie. Z czasem do codziennych zajęć dołącza się stymulujące ruchy miednicą w przód i tył oraz na boki. Trening taki powinien początkowo trwać kilka minut dziennie, z czasem można go wydłużać. Docelowy trening z kulkami gejszy to wykonywanie intensywnych ćwiczeń, bieganie czy aerobik z umieszczonymi w pochwie kulkami.

Zobacz także:

Po trzech latach związku oświadczył się jej przez Messengera. "Myślałam, że to żart"

Kalendarz adwentowy DIY dla par. Co może się w nim znaleźć?

Polki i Polacy za mało się całują. "Statystyki biją na alarm

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: sponge_po / Getty Images

Pozostałe wiadomości