Naukowcy z Uniwersytetu Bath przez 15 lat prowadzili badania, w których udział wzięło ponad sześć tysięcy heteroseksualnych par. Wynika z nich, że mężowie czują się dobrze, gdy ich żony wnoszą do budżetu domowego znacznie mniej od nich. Jeśli jednak zarobki partnerek przekraczają 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego, mężczyźni zaczynają być coraz bardziej zestresowani. Natomiast najsilniejszy stres odczuwają, gdy są na utrzymaniu swojej drugiej połówki.
Ekspertka ds. zachowań społecznych, Katarzyna Pawlikowska uważa, że wyniki wskazują, jak silne i trwałe są normy tożsamości płciowej i tradycyjne wychowanie.
Wchodzimy w bardzo delikatną sferę wychowania, stereotypów, takiego poczucia męskości
- powiedziała.
Zakodowane w mężczyznach normy społeczne wskazujące, że muszą zarabiać więcej niż kobiety nie tylko mogą wpływać na ich zdrowie psychiczne, ale także na relacje z partnerkami.
Ambitne, aktywne, dobrze wykształcone, mające dobrą pracę, która się przekłada na zarobki kobiety są same
- powiedziała Katarzyna Pawlikowska.
Różnica płac kobiet i mężczyzn.
Przy okazji tej rozmowy zapytaliśmy Pawła Cymcyka, analityka i autora bloga ekonomicznego, jak kształtują się zarobki Polaków w podziale na płci.
Okazuje się, że kobiety i mężczyźni, którzy wchodzą dopiero na rynek pracy mają podobne zarobki. Różnica płac na korzyść mężczyzn jest największa w przedziale wiekowym 35-44, czyli wtedy gdy kobieta jest na ogół po urlopie macierzyńskim i wychowawczym.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf