Styl życia

Właściwości lecznicze aloesu. Jak uprawiać aloes w domu?

Styl życia

aloes
Fot. Nenov / Getty Images

Liczne są właściwości kosmetyczne i lecznicze aloesu oraz walory smakowe napojów z tej rośliny. Aloes można uprawiać samodzielnie w domu. Zwróć jednak uwagę, czy masz odpowiednio dużo miejsca – aloes w dobrych warunkach rośnie wysoki i rozłożysty.

Aloes jest rodzajem jednoliściennego sukulenta. Liczy około 550 gatunków, do których należą formy drzewiaste, krzewiaste, byliny oraz niekiedy liany. Aloes występuje głównie na terenie Półwyspu Arabskiego, w Afryce oraz na Madagaskarze.

Więcej:

Wśród walorów aloesu wymienia się przede wszystkim jego właściwości kosmetyczne i zdrowotne. Sam zastanów się, do czego chcesz wykorzystać tę cudowną roślinę i w jaki sposób. Możesz skorzystać między innymi z właściwości żelu aloesowego czy soku z aloesu. Każdy z tych produktów przyniesie ci innego rodzaju korzyści.

Właściwości lecznicze aloesu

Na początek należy wspomnieć, że granica między zdrowiem a kosmetyką jest cienka, ponieważ stan twojej skóry czy włosów może mieć duży wpływ na twoje samopoczucie, co z kolei jest częścią prawidłowego stanu zdrowia. Zaczniemy jednak od typowych właściwości zdrowotnych aloesu, uznanych przez lekarzy jako pomocne w leczeniu różnego rodzaju schorzeń, następnie wspomnimy o kilku rozwiązaniach, które wyraźnie poprawią twój wygląd i stan skóry czy włosów.

Przede wszystkim wśród właściwości aloesu wymienia się wspomaganie funkcjonowania układu pokarmowego oraz regulację pH żołądka . Wszelkiego rodzaju dodatki z aloesu do napojów lub jedzenia pomogą ci zatem odbudować florę bakteryjną w układzie pokarmowym po przebytej chorobie i przyspieszą przemianę materii. Właściwości zdrowotne aloesu pozwolą również na wykorzystanie go w leczeniu stanów zapalnych i nieżytu żołądka . Pomocny będzie także w leczeniu zaburzeń funkcji wątroby.

Aloes, ze względu na właściwości pobudzające układ pokarmowy, polecany jest również w odchudzaniu . Jednak mimo że przyspiesza przemianę materii, równie skutecznie zwiększa apetyt. Musisz w związku z tym zdecydować, czy twoim głównym problemem podczas prób odchudzania jest nadmierny apetyt czy zbyt powolna przemiana materii. Aloes wykazuje również właściwości przeczyszczające. Pomoże ci zatem w pozbyciu się ewentualnych zaparć oraz w detoksykacji organizmu.

Wśród właściwości zdrowotnych aloesu króluje również zdolność tej cudownej rośliny do regulowania poziomu cholesterolu we krwi oraz ciśnienia . Co więcej, aloes pomoże ci w poprawie odporności (spowalnia między innymi rozwój wirusów, grzybów i bakterii) i we wzmocnieniu całego układu immunologicznego

Właściwości lecznicze aloesu – przepisy

Aby w pełni korzystać z właściwości zdrowotnych aloesu, warto przyjmować go w formie płynnej. Warto zatem wykorzystać walory soku aloesowego . Ten natomiast bez trudu znajdziesz w supermarketach, szczególnie w większych miastach. Sok z aloesu ma postać bezbarwnego płynu, który zawiera zwykle 100% soku z liści aloesu oraz kwas cytrynowy jako konserwant naturalny. W zależności od producenta soki mogą być produkowane z różnych gatunków aloesu. Najbardziej popularnym i jednocześnie wartościowym jest sok produkowany z aloe vera. Taki sok należy pić z dodatkiem wody w proporcji 1:1, najlepiej przed posiłkiem.

Sok aloesowy możesz również wykonać samodzielnie. Wystarczy kupić jeden duży liść w sklepach ze zdrową żywnością, obrać ze skórki i wydrążyć z niego miąższ. Uzyskaną galaretkę należy zmiksować z wodą lub sokiem owocowym. Pamiętaj, aby nie pić go więcej niż 3 razy dziennie po maksymalnie pół szklanki, aby w pełni i bez skutków ubocznych korzystać z właściwości wody z aloesem .

Kosmetyczne i lecznicze właściwości aloesu – działanie zewnętrzne

Wśród właściwości kosmetycznych aloesu wymienia się przede wszystkim te związane z wyglądem skóry oraz włosów. Wpływ aloesu na skórę to między innymi łagodzenie swędzenia i podrażnień oraz przyspieszone gojenie się ran . Dzięki temu między innymi bardzo często dodaje się aloes do balsamów czy kremów do rąk. Warto również zwrócić uwagę na nawilżające właściwości aloesu , które sprawdzają się podczas pielęgnacji skóry głowy lub włosów. Na rynku znajdziesz wiele szamponów z dodatkiem aloesu, które nie tylko zregenerują włosy i skórę głowy , ale również sprawią, że włosy przestaną się elektryzować i będą gładsze. Możesz również wykorzystać walory aloesu, aby przyspieszyć wzrost włosów lub walczyć z łupieżem, ponieważ aloes reguluje pH skóry . Maseczka z aloesu na twarz pomoże w nawilżeniu skóry oraz usunięciu widocznych oznak zmęczenia i starzenia się.

Aloes oprócz walorów kosmetycznych wykazuje również właściwości lecznicze przy stosowaniu zewnętrznym . Działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo – wystarczy posmarować aloesem bolące miejsce. Możesz go zatem stosować również zewnętrznie na ukąszenia owadów.

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości