Styl życia

Z żagli "Zawiszy Czarnego" powstają torby i worki. "Nie chcieliśmy generować więcej śmieci"

Styl życia

"Zawisza Czarny" to flagowy żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego, który jest pływającą historią. Do tej pory jego żagle nienadające się już do użytku, były magazynowane. Natomiast w dobie recyklingu zrodził się pomysł, by stworzyć z nich trwałe i wygodne torby oraz worki.

Marynarski styl na stałe zadomowił się w codziennej modzie. Od lat wpisywany jest do najgorętszych trendów w sezonie letnim. Na ulicach mijamy panie w bluzkach i sukienkach w biało-granatowe pasy, panów w marynarskich spodniach, a na plażach dzieci hasające w czapkach z granatowym daszkiem. Natomiast teraz można ze sobą nosić prawdziwy fragment żaglowca. Jak to możliwe?

Torby ze starych żagli "Zawiszy Czarnego"

- Kiedy żagiel traci już swoje właściwości, które nie pozwalają na to, by służył, musimy go wymienić. Do tej pory zwykle lądowały one w magazynie, więc postanowiliśmy coś z nimi zrobić, by nie generować więcej śmieci, żeby fundacja pracowała bardziej ekologicznie, by mogły być użyte ponownie. I właśnie takim czymś są torby i worki, które są szyte w małej, rodzinnej manufakturze - wyjaśniła w Dzień Dobry TVN Weronika Nadzikiewicz, dyrektor zarządzająca Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni.

Każda torba jest inna i niesie za sobą historię. Widać na nich ślady użytkownika żagla, co czyni je oryginalnym, fajnym dodatkiem.

Materiał na żagiel

Co ciekawe torby wcale nie powstają z żeglarskiego płótna, bo materiał ten przeszedł do lamusa. - W dzisiejszym żeglarstwie płótna się już nie używa. Zamiast niego jest dakron . Kiedy on nie może być już tym żaglem, wciąż bardzo fajnie sprawdza się użytkowo. Ma pewną wodoodporność, sztywność . Sama używałam takich toreb, które przygotowywaliśmy na etapie projektowania - zapewniła Weronika Nadzikiewicz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Najgorsze błędy, jakie popełniamy latem w pielęgnacji włosów. Ekspert ostrzega

Kobiety w pandemii odzwyczaiły się od biustonoszy. Lekarz i fizjoterapeuta wyjaśnia, czy to dobra decyzja

Jak się ubrać na wesele, by wyglądać modnie i stylowo? "Odchodzi się od bardzo eleganckich kreacji"

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Agata Zjawińska

Pozostałe wiadomości