Kabel do monitora – jak wybrać odpowiedni kabel do wyświetlacza? Jakie są rodzaje kabli do monitora?

kable podłączone do monitora komputera
Jak wybrać kabel do monitora?
Źródło: ponsulak/Getty Images
Najlepszą jakość obrazu uzyskamy nie tylko dzięki wyświetlaczowi wysokiej jakości, ale także odpowiednio dobranym kablom do monitora. Jak wybrać kabel łączący monitor z komputerem? Lepiej zastosować kabel VGA, HDMI, a może kabel USB lub Micro USB? Sprawdzamy kable do monitora, kable zasilające do komputera i przejściówki do monitora, aby wybrać te, które gwarantują najlepszy obraz.

Podłączenie monitora do komputera może przyprawić o zawrót głowy. To dlatego, że na rynku znajdziemy bardzo dużo rodzajów kabli do monitorów. Wybór kabla do monitora zależy głównie od posiadanych złączy monitora. Rodzaje kabli do monitorów różnią się od siebie. Najlepszą jakość uzyskamy przez kabel do monitora HDMI, a prawdopodobnie najgorszą poprzez kabel do monitora VGA (sygnał analogowy). Mając kłopot, zawsze możemy też skorzystać z przejściówek do monitora.

Internet i technologia

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?

Jak podłączyć komputer do monitora? Wybieramy kabel do monitora

Kabel do monitora powinien być dopasowany do złączy monitora oraz złączy komputera. Aby wiedzieć, jak podłączyć monitor do laptopa lub komputera, wystarczy dokładnie sprawdzić, jaka jest wtyczka do monitora oraz złącze w komputerze. Nie jest to więc nic trudnego i spokojnie każdy powinien sobie z tym poradzić samemu.

Właściwe podłączenie monitora do komputera uzależnione jest od wyboru najbardziej efektywnego kabla do monitora, dlatego też, wybierając kabel do ekranu, sprawdźmy rodzaj posiadanego przez nas wyświetlacza. Istnieje wiele rodzajów kabli do monitora: kabel VGA, HDMI, kabel Mini USB, kabel USB, Micro USB, kabel Euro, a także kabel Display Port. W sytuacji, gdy posiadamy, przykładowo, monitor ze złączem HDMI i w komputerze mamy także wejście do HDMI, to wybór jest prosty – najlepiej zastosować kabel do monitora HDMI. W innym przypadku jednak również nie ma problemu – możemy łatwo skorzystać ze specjalnej przejściówki do monitora, w tym wypadku z końcówką HDMI. Dzięki takiej kombinacji przejściówki i kabla do monitora bez trudu połączymy monitor do komputera.

Do podłączenia monitora do komputera potrzebować będziemy nie tylko kabla do monitora, ale także kabla zasilającego do komputera i wyświetlacza. W tym aspekcie wybór jest jednak najprostszy, ponieważ kabel zasilający (do komputera i monitora) może być ten sam – kable te są uniwersalne, gdyż w większości przypadków producenci stosują ten sam typ wejścia. Możemy podłączyć nimi nie tylko monitor i komputer, ale także np. drukarkę, urządzenie wielofunkcyjne lub projektor cyfrowy.

Kabel do monitora – kabel VGA, HDMI, kabel USB, Micro USB i pozostałe, czyli jak podłączyć monitor do komputera? Rodzaje kabli do monitora

Przewód do monitora dobieramy pod kątem złączy monitora i komputera (lub laptopa). Poniżej przedstawiamy opis najbardziej popularnych rodzajów kabli do monitora.

1. Kabel HDMI do monitora – to kabel do monitora, który przesyła najwyższej jakości sygnał cyfrowy. Co ważne, kabel HDMI przesyła zarówno sygnał obrazu, jak i dźwięku. Dzięki niemu nie będziemy potrzebowali dodatkowego kabla audio do monitora. Pod względem wizualnym złącza do monitora HDMI przypominają USB. W tego typu złącza wyposażone są z reguły nowsze komputery i monitory. W zasadzie jedyną wadą tego typu kabla do monitora jest to, że im będzie on dłuższy, tym gorsza będzie jakość przesyłanego obrazu. Nie poleca się go w sytuacji, w której monitor (lub inny wyświetlacz, np. telewizor) oddalony jest o ponad 10 metrów. Z drugiej jednak strony, taka okoliczność, w większości przypadków, zdarza się naprawdę rzadko.

2. Kabel VGA do monitora – standardowy, bardzo popularny kabel do monitora. W przeciwieństwie do kabla HDMI, VGA przesyła sygnał analogowy, a więc nieco niższej jakości. Jeśli jednak zastanawiamy się, jak podłączyć monitor do komputera biurowego, z którego korzystamy tylko do pracy, to taki kabel do monitora powinien w zupełności wystarczyć.

3. Kabel USB, Micro USB i kabel mini USBpodłączenie monitora przez USB jeszcze do niedawna było całkowicie niemożliwe. Technologie jednak rozwijają się szybko, dlatego też znajdziemy modele komputerów lub laptopów, które wyposażone są w kartę graficzną z USB. Tylko wtedy monitor przez USB będzie działał poprawnie! USB w monitorze sprawdza się także w innych zadaniach: możemy dzięki temu szybciej korzystać z pamięci zewnętrznej (pendrive, dysk twardy USB itp.) bez konieczności sięgania do komputera w celu podpięcia. Trzeba przyznać, że jest to całkiem wygodne rozwiązanie!

4. Kabel do monitora DVI i D-Sub – DVI i D-Sub to stosunkowo uniwersalne kable do monitora. Tego typu złącza w monitorze znajdziemy bardzo często. Wadą tych kabli jest to, że istnieje bardzo dużo ich rodzajów i często przez pomyłkę można wybrać niewłaściwy. Różnią się między sobą przede wszystkim rodzajem przesyłanego sygnału. Zawsze jest to sygnał tylko obrazu (w przeciwieństwie do kabli HDMI do monitora, przesyłających także audio), ale np. DVI-D przesyła sygnał tylko cyfrowy, DVI-A analogowy, a DVI-I – cyfrowy i analogowy.

Pamiętajmy, że mając w komputerze złącze np. VGA i posiadając akurat kabel typu D-Sub, bezproblemowo możemy podłączyć monitor do komputera za pomocą bardzo taniej przejściówki do monitora.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: ponsulak/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości