Styl życia

Sowy - ptaki niezwykłe, ale niezbyt mądre. "Mają naprawdę małe rozumki"

Styl życia

Aktualizacja:

Okrągła głowa z wielkimi oczami, dziób, jak nosek, zabawne uszy, wyprostowana sylwetka, nieziemski spokój i bezszelestny lot. Sowy są uważane za bardzo mądre zwierzęta. Skąd się wzięło to przekonanie? Opowiedział nam o tym miłośnik sów, Daniel Urbaniak.

Sowa Uszata bez wątpienia spełnia wszystkie warunki archetypowej sowy. Okrągła głowa z wielkimi, frontalnie położonymi oczami i niezwykłą ekspresją, do złudzenia przypomina ludzką twarz. Do tego dziób, jak nosek, zabawne uszy, wyprostowana sylwetka, piękny rysunek na miękkich jak przysłowiowy jedwab piórach. I nieziemski spokój. Jej niezwykłe cechy są efektem doskonałego przystosowania do warunków i trybu życia. Ustawione do przodu oczy są charakterystyczne dla wszystkich wysoko wyspecjalizowanych drapieżników, bo umożliwiają pełną koncentrację na celu. Miękkie pióra zapewniają wrażenie dużo większych rozmiarów oraz niespotykany nigdzie indziej, bezszelestny lub co najmniej bardzo cichy lot. Uszatki, tak jak wszystkie sowy, polegają na swoich maskujących barwach i rysunkach na piórach. Gdy chcą wydać się niewidoczne, czyli upodobnić do konara, na którym siedzą, wciągają brzuchy, wyciągają ciała i wygładzają pióra. Polską populację szacuje się na 8-25 tysięcy par lęgowych.

Pasjonat sów

Daniel Urbaniak jest zawodowym kierowcą, ale pracuje w sklepie. Sowami interesuje się od zawsze. Skąd wzięła się ta pasja?

Mam wielki dar do tego, żeby je gdzieś spotykać. Idę sobie z żoną przez miasto, park, cmentarz i nagle gdzieś w gęstwinie widzę sowę. Mówię: patrz, Asia, tam siedzi sowa! O żona mówi: Daniel, coś z tobą jest nie tak

- śmieje się gość Dzień Dobry TVN.

Sowy - fakty i mity

Sowy uchodzą za wybitnie mądre. To stereotyp - podkreśla gość Dzień Dobry TVN.

One naprawdę mają małe rozumki. Oglądamy Kubusia Puchatka i tam jest pokazany puchacz jako najmądrzejszy zwierzak. Jednak jest na odwrót, stosunek czaszki do mózgu jest malutki, inaczej niż np. u kruków, gdzie mózg jest wielki. A sówki są głupiutkie po prostu

Skąd więc wzięło się przekonanie o mądrości tych ptaków? Sowy mają spłaszczoną „twarz”, która proporcjami przypomina ludzką. Mają też ustawione w jednej osi oczy, których spojrzenie kojarzy się ze spojrzeniem człowieka. A skoro tak bardzo są podobne do ludzi, to wydaje się nam, że one też muszą być inteligentne.

Kikinda - sowia stolica

Z niewyjaśnionych przyczyn zlatuje tam kilka tysięcy uszatek z całej Europy. Uszatka zwyczajna to jedyny gatunek sów, który na okres zimy łączy się w stada i potrafi przelecieć w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca nawet 1000 km. Daniel odwiedził to miejsce w połowie stycznia.

Spełniło się moje marzenie, czułem się tam jak w domu. Nikt jeszcze nie odkrył, dlaczego sowy tam zlatują. W centrum miasta jest kościół, ratusz i 30 drzew - na jednym siedzi 100 sów, na drugim 80, na trzecim 60. Widok jest przepiękny

W Polsce nie ma takiego miejsca.

Nasze zimowiska są malutkie, mamy po 3-5 ptaków, jak się zdarzy 15, to jesteśmy podekscytowani bardzo mocno. Dlatego Kikinda to magia, przygoda życia, na pewno tam wrócę

Daniel Urbaniak prowadzi w Nowym Targu ptasie pogotowie. Przyjmuje telefony alarmowe dotyczące ptaków, w szczególności sów. Nie leczy ich, ale organizuje pomoc weterynarza i opiekę. Stworzył pierwszy Uszaty Szlak Turystyczny - miejsce, po którym oprowadza wycieczki opowiadając o życiu sów.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości