Czy ciągnącej się mazi można też bezpiecznie pozbyć się z dywanu czy mebli tapicerowanych? Zobacz, jakie sposoby na to, jak usunąć gumę do żucia z różnych materiałów, możesz wypróbować.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Czystość i sprzątanie
Jak usunąć gumę ze spodni?
Przyklejona do ubrania guma do żucia, która stała się naszym przypadkowym „pasażerem na gapę”, to prawdziwa zmora. Takie zabrudzenie jest niezwykle trudno usunąć z materiału, jednak znając odpowiednie triki, można to zrobić naprawdę skutecznie, pozostawiając ubranie bez brzydkich plam. Jak usunąć gumę do żucia ze spodni dżinsowych?
Sposoby na usunięcie gumy ze spodni - mrożenie
Najprostszym sposobem jest włożenie ubrania na 3–4 godziny do zamrażarki. Po tym czasie guma stwardnieje na tyle, że będzie można ją lekko podważyć tępym nożykiem i w całości usunąć z materiału lub nawet zeskrobać paznokciem. Jeśli nie dysponuje się jednak miejscem w zamrażarce, można po prostu obłożyć miejsce z lepką mazią kostkami lodu, by ta dobrze stwardniała i stała się podatna na pękanie. Dzięki temu można ją będzie usunąć z materiału, krusząc i odłamując kawałek po kawałku.
Zimno jest świetną bronią dla tego rodzaju zabrudzeń na materiale, ale równie dobrze sprawdzi się także wysoka temperatura. Gorąca woda świetnie zdaje egzamin w usuwaniu kleju, więc będzie doskonałym sposobem także na to, jak usunąć gumę do żucia z ubrania.
Sposoby na usunięcie gumy ze spodni - we wrzątku
Można spróbować ją zmiękczyć, trzymając odzież nad parą wodną lub zanurzając we wrzątku na kilka minut. Dzięki temu guma do żucia wchłonie wilgoć i łatwiej będzie ją oddzielić od materiału np. za pomocą szczoteczki do zębów czy pumeksu. Należy jednak robić to w miarę delikatnie, by nie uszkodzić tkaniny.
Trzeba także pamiętać o tym, że metoda z wykorzystaniem wysokiej temperatury nie jest rekomendowana w przypadku delikatnych materiałów, bo cały proces może je trwale uszkodzić.
Sposoby na usunięcie gumy ze spodni - żelazkiem
Kolejna metoda z wykorzystaniem wysokiej temperatury to ta z wykorzystaniem prasowania. Jak usunąć gumę do żucia przy użyciu żelazka? Wystarczy umieścić na zabrudzeniu kartkę papieru, a następnie przeprasować ubranie po drugiej stronie.
Sposoby na usunięcie gumy ze spodni - olejkiem
Kolejnym świetnym sposobem na to, jak usunąć gumę ze spodni, jest naniesienie na zabrudzenie ciepłego olejku kokosowego i silne potarcie materiału. Dzięki temu maź zostanie częściowo wchłonięta przez tłuszcz i łatwiej będzie ją oddzielić od materiału. W podobny sposób można usunąć gumę ze spodni dresowych czy legginsów wykonanych z tkanin syntetycznych.
Sposoby na usunięcie gumy ze spodni - solą
Równie świetnie z tego typu zabrudzeniami radzi sobie sól. Wystarczy nasypać jej niewielką ilość na plamę, energicznie potrzeć, a następnie uprać ubranie.
Jak pozbyć się plamy po gumie do żucia?
Co zrobić w przypadku, gdy po usunięciu gumy do żucia na odzieży została nieładna plama? W takiej sytuacji dobrym sposobem, aby się jej pozbyć, jest potarcie jej kawałkiem szmatki nasączonej w occie spożywczym. Powinien on świetnie poradzić sobie z tłustym śladem.
Jak usunąć gumę do żucia z innych materiałów?
Trudna do usunięcia guma do żucia może pojawić się na różnych przedmiotach w domu. Dobrze wiedzą o tym rodzice małych dzieci. Wystarczy chwila nieuwagi i pojawia się na dywanie, krzesłach, kanapie, kocu, a jeśli zostanie tam na dłużej, jej pozbycie się jest niezwykle skomplikowane i czasochłonne.
Jakie są sprawdzone sposoby na to, jak usunąć gumę do żucia, by ta nie pozostawiła na powierzchni widocznego śladu? Gumę do żucia z dywanu łatwiej będzie usunąć, zamrażając zabrudzenie kostkami lodu. Dzięki temu nie będzie się ciągnąć i lepić, stanie się bardziej krucha, co znacznie ułatwi jej pozbycie się. Ten sam sposób można wykorzystać, usuwając ciągnącą się maź z tapicerowanego fotela, sofy czy nawet ręczników czy kocy.
Innym, równie skutecznym rozwiązaniem na to, jak pozbyć się gumy do żucia, jest namaczanie zabrudzenia w przygotowanym wcześniej roztworze przyrządzonym ze szklanki wody, octu destylowanego i płynu do naczyń, a następnie czyszczenie go szorstką gąbeczką. Dobrym rozwiązaniem jest też lekkie potarcie tego miejsca zmywaczem do paznokci lub wacikiem nasączonym w perfumach. Warto jednak wcześniej wypróbować w niewidocznym miejscu, czy taki środek nie zniszczy tkaniny, np. odbarwiając kolor.
Jeśli powyższe sposoby nie pomogą, zaleca się zakup specjalnego odplamiacza na tego rodzaju zabrudzenia, który nadaje się także do usuwania plam powstałych po innych klejących słodyczach, np. rozpuszczonych landrynkach czy dżemie.
Zobacz także:
- Trzy sprawdzone sposoby na usuwanie plam z białych ubrań
- Jak nosić i prać spodnie woskowane? Propozycje stylizacji dla kobiet
- Plamy z rdzy - sprawdzone sposoby na ich usunięcie
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: FotoDuets/Getty Images