Jaki kolor pasuje do fioletu? Na to pytanie bez problemu odpowiedzą doświadczeni styliści i architekci wnętrz. Fiolet może być używany jako barwa przewodnia lub tonacja kolorystyczna, w której utrzymane są akcesoria lub dodatki. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że jest to wymagający kolor i zestawianie go z innymi odcieniami wymaga dużego wyczucia i doświadczenia. Niektóre odmiany fioletu najlepiej funkcjonują samodzielnie. Sprawdź, jak stworzyć efektowne i stylowe połączenia.
Fiolet – kolor z bogatą historią i tradycją
Fiolet nie jest tylko kolorem. Barwa ta ma długą historię i bogatą symbolikę – początków jej popularności należy szukać już w czasach starożytnych. Kilkanaście wieków temu była symbolem władzy, szlachetności i duchowości. Purpura – jeden z najstarszych odcieni fioletu – była popularnym kolorem strojów osób pełniących wysokie stanowiska państwowe. Historia pokazuje jednak, że fiolet nie budził wyłącznie pozytywnych skojarzeń: w religii chrześcijańskiej stał się symbolem męki Chrystusa, natomiast w XVIII-wiecznej Anglii był – obok czerni i szarości – jednym z kolorów żałoby.
Lata 60. XX wieku nadały tej barwie nieco inne znaczenie – fiolet stał się znakiem rozpoznawczym buntowników, którzy postulowali reformy w życiu politycznym i społecznym. Nic więc dziwnego, że kolor ten stał się symbolem młodzieńczego pragnienia wolności. Symbolika jest jednak ściśle związana z kontekstem kulturowym. Niektóre kraje azjatyckie, takie jak Tajlandia, wciąż postrzegają fiolet jako kolor żałoby wdów.
Symbole wciąż mają znaczenie dla historii i religijnych obrzędów, jednak w życiu codziennym można wykorzystywać fiolet bez żadnych obaw. Moda męska i damska, jak również architektura wnętrz, w pełni wykorzystały potencjał fioletowych akcesoriów i dodatków.
Jaki kolor pasuje do fioletu? Moda damska i męska
Jaki kolor pasuje do fioletu w modzie męskiej i damskiej? Przed udzieleniem odpowiedzi na to pytanie trzeba zaznaczyć, że kolor ten jest dość wymagający i nie będzie pasował każdemu. Barwa występuje w wielu różnych odcieniach, a każdy z nich ma swoją specyfikę. Nie ma wątpliwości, że jest to bardzo kobiecy kolor, który budzi skojarzenia przede wszystkim z dojrzałością, intymnością i tajemniczością. W modzie stosowany jest w celu podkreślenia prestiżu i luksusu. Warto jednak stosować go z umiarem, ponieważ przesyt może zaowocować kiczowatym wizerunkiem.
Fiolet sprawdzi się równie dobrze jako przewodni kolor stylizacji i dodatków. Wymaga jednak umiejętnych połączeń. Styliści przekonują, że jasny odcień fioletu będzie prezentował się najkorzystniej jako samodzielny element. Miłośnicy dodatków mogą go jednak zestawić z delikatnym różem.
Intensywny fiolet może stworzyć wiele ekstrawaganckich i zmysłowych połączeń. Dobrze eksponować go w parze z wyrazistą czerwienią. Odważne połączenie z żółtym lub pomarańczowym także da ciekawy wizualnie efekt. Osoby, które uwielbiają modowe eksperymenty, mogą zdecydować się na zestawienie tego odcienia z ciemną lub oliwkową zielenią. Najbardziej klasyczne połączenie tworzy fiolet z czernią – obie barwy muszą być jednak bardzo wyraziste, aby uzyskać optymalny efekt. Wyblakłe tkaniny nie wchodzą tu w grę.
Fioletowa kreacja wieczorowa z pewnością zrobi wrażenie. Nie mniej jednak kolor ten urozmaici również codzienny look. Odcienie jasne i intensywne będą bardzo dobrze wyglądały w połączeniu z dżinsami. Trzeba jednak pamiętać, aby jasne spodnie łączyć z analogicznym wariantem barwy, a ciemne zestawiać z intensywnie fioletowymi koszulami i bluzkami.
W jaki sposób elementy fioletowe eksponowane są w modzie męskiej? Panowie będą decydowali się raczej na dodatki w tym kolorze – mucha, krawat będą doskonale prezentowały się w towarzystwie granatowego garnituru. Z kolei miłośnicy koszul będą chętnie wybierali ciekawe wzory w jasnych odcieniach.
Jaki kolor pasuje do fioletu? Architektura wnętrz
Fiolet to barwa doceniana przez projektantów wnętrz. Wystarczy spojrzeć na jej psychologiczne walory. Według specjalistów łagodzi ona stres i pomaga się wyciszyć. W fioletowych pomieszczeniach dobrze będą czuły się osoby nerwowe, które mają problemy z bezsennością. Nic więc dziwnego, że jest to często kolor stosowany w sypialniach lub innych przestrzeniach wypoczynkowych.
Jaki kolor pasuje do fioletu w pokoju? Możliwości jest bardzo wiele. Biel, czerń, żółć, brąz, szarość – to tylko kilka propozycji. Omawiany kolor będzie dobrze prezentował się jako tapeta na ścianie, ale może podkreślić walory pomieszczenia również wtedy, gdy stanie się barwą mebli czy innych dodatków dekoracyjnych.
Zobacz też:
Lego wspólną pasją taty i syna. "Z klocków można zbudować to, czego nie da się kupić w sklepie"
Jaki wybrano kolor nadchodzącego roku? Zobacz wideo:
Autor: Adrian Adamczyk