Soda oczyszczona to handlowa nazwa wodorowęglanu sodu. Substancji delikatnie żrącej, dzięki czemu doskonale nadaje się do czyszczenia i wybielania. Mającej też właściwości neutralizowania kwasów i pochłaniania zapachów. Stąd bardzo szerokie możliwości wykorzystania sody – w kuchni, kosmetyce, leczeniu niektórych dolegliwości i wreszcie w domowych porządkach. Czyszczenie sodą jest skuteczne i ekologiczne, a do tego łatwe i tanie, bo sodę kupimy w każdym sklepie spożywczym za kilka złotych.
Czyszczenie sodą oczyszczoną i octem
Ten duet często pojawia się w babcinych przepisach na porządki. I warto o nim pamiętać, gdyż jest wyjątkowo skuteczny. Czyszczenie sodą i octem dobrze zrobi wszelkim powierzchniom zatłuszczonym i przypalonym, a także zabrudzonym osadami z mydła – np. czyszczenie kabiny prysznicowej. Ocet i soda są więc na tyle przydatne, że warto się zaopatrzyć w większy zapas.
Czyszczenie piekarnika octem i sodą
Wnętrze piekarnika z czasem pokrywa się warstwą tłuszczu i sadzy. Jeśli nie mamy systemu pyrolizy lub katalitycznego czyszczenia, sytuację uratuje czyszczenie octem i sodą. Wystarczy wymieszać je w stosunku 1:1 i takim roztworem przetrzeć wnętrze piekarnika. Trudniejsze do usunięcia przypalenia można posypać samą sodą i zostawić na kilkanaście minut. Następnie komorę piekarnika należy przetrzeć wilgotną szmatką i gotowe (w ten sam sposób oczyścimy też blachy i ruszty). Czyszczenie piekarnika octem i sodą jest bardzo proste i nie zabiera wiele czasu, dlatego warto je powtarzać co tydzień.
Czyszczenie pralki octem i sodą
Nieprzyjemny zapach wydobywający się z urządzenia, kamień, biały nalot z resztek proszku – to normalne skutki używania pralki. Osady kamienne wytrącają się z wody, a muł powstaje z niewypłukanych resztek proszków. Jeśli chcemy utrzymać urządzenie w dobrej kondycji, czas przeprowadzić czyszczenie pralki sodą oczyszczoną.
Wystarczy raz w miesiącu wsypać do szuflady na proszek szklankę sody i włączyć pustą pralkę używając programu 90 stopni. Po takim czyszczeniu znikną zabrudzenia. Taką samą procedurę można przeprowadzić używając zamiast sody szklanki octu. Trzeba tylko pamiętać o kilkukrotnym płukaniu, bo ocet pozostawia ostry zapach. Czyszczenie pralki octem i sodą to rozwiązanie problemu stęchłego zapachu z bębna. Najczęściej jego przyczyną są zabrudzenia i woda zalegające w załamaniach kołnierza uszczelniającego bęben. Problem rozwiąże przetarcie go mieszaniną 1/3 szklanki sody i 2 szklanek octu. Trzeba sięgnąć także do miejsc trudno dostępnych – można użyć szczotki z uchwytem, albo starej szczoteczki do zębów. Podobna mikstura ułatwi czyszczenie żelazka – sodą z octem lub sodą rozpuszczoną w wodzie.
Czyszczenie fug sodą i octem
Spoiny między płytkami to najsłabszy element każdej podłogi, a także miejsc przy wannie i kabinie – szybko zbiera się tu brud, a miejsce chętnie kolonizują pleśnie. Na jasnych fugach widać to szczególnie wyraźnie. Zabrudzeń i lokatorów można się pozbyć przez czyszczenie fug octem i sodą. Można ich użyć na dwa sposoby.
Pierwszy to przygotowanie pasty z sody, octu i wody, mieszając paczkę sody i po pół szklanki każdego z płynów. Taki preparat nakłada się na fugi i pozostawia na ok. godzinę. Następnie należy go usunąć, po czym zmyć spoiny czystą wodą.
Inny sposób na czyszczenie fug sodą to sporządzenie płynu z sody, octu i amoniaku. Wystarczy dodać pół szklanki sody, po 1/3 szklanki amoniaku i octu do 1,5 litra wody i wymieszać. Takim płynem można spryskać fugi, zostawić na kilka minut, a potem wyszorować je ostrą szczotką.
Czyszczenie sodą kabiny prysznicowej
Soda i ocet używane są oddzielnie. Najpierw spryskujemy szkło octem (można go wlać do butelki po płynie do okien), a następnie przecieramy gąbką, na którą uprzednio nasypaliśmy nieco sody. Na koniec zmywamy szkło czystą wodą.
Czyszczenie sodą kanapy
Soda oczyszczona może być użyta na kilka sposobów. Roztworem kilku łyżek sody rozpuszczonej w wodzie można odświeżyć poduchy kanapy. W ten sposób usuniemy też plamy (w ten sam sposób można przeprowadzić czyszczenie materaca sodą). Jednak te bardziej oporne trzeba zastosować pastę z sody wymieszanej z niewielką ilością wody (można też dodać trochę soku z cytryny). Taki specyfik nakłada się na plamę i zostawia na kilka minut, a następnie usuwa i zmywa czystą wodą.
Czyszczenie sodą innych rzeczy
Preparat można stosować w szerokim zakresie – ułatwi czyszczenie srebrnych sztućców, czyszczenie złota, butów i mebli. Od wieków też znane jest czyszczenie zębów sodą , która ma działanie wybielające (zawierają ją niektóre pasty do zębów).
Sodą można posypać na noc buty, które nieładnie pachną (np. obuwie sportowe). Proszek zneutralizuje zapach, a rano wystarczy go wysypać. Czyszczenie białych butów sodą przynosi najlepsze efekty.
Sodą usuniemy też zabrudzenia z dywanów, ale też przykre zapachy, np. tytoniu lub zwierząt. Dywan należy odkurzyć, a następnie posypać sodą i wetrzeć ją we włókna (można też wcześniej zwilżyć dywan wodą). Specyfik zostawia się na kilka godzin, a następnie odkurza dywan.
Zobacz też:
Soda do prania. Czy można jej używać tylko do prania białego, czy także do prania kolorów?
Przepis na naturalny antyperspirant z sodą oczyszczoną. "To absolutny hit"
Jak wyczyścić buty z nubuku? 6 domowych sposobów
Zobacz video: Soda zdrowia i urody doda
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto