Jak walczyć z chorobami roślin

Liść z rośliny, która choruje
Fot: Lucas Ninno / gettyimages.com

Wirusy, bakterie, grzyby, szkodniki, źle dobrane nawozy, czy nieodpowiednie warunki siedliskowe. Przyczyn, które wywołują choroby roślin, jest wiele.Jak je prawidłowo rozpoznawać i co należy robić, by wygrać z nimi walkę?

C: Każdy miłośnik roślin zdaje sobie sprawę z istnienia różnych chorób roślin, które prędzej czy później mogą się pojawić. Stosowanie się do ogólnych zasad uprawy powinno nas uchronić od klęski nieurodzaju w naszym ogrodzie. Co jednak zrobić, gdy, pomimo prawidłowej pielęgnacji, coś zaatakuje nasze rośliny?

Choroby roślin doniczkowych

Choroby roślin doniczkowych to utrapienie każdej pani domu. Liście tracą kolor i jędrność, kwiaty opadają lub nie pokazują się wcale. Pędy są obwisłe, roślina wygląda, jakby umierała . Wśród kwiatów doniczkowych częstym problemem są choroby roślin wywołane przez grzyby . Powodują one plamy na liściach , jak w przypadku fytoftorozy , czy też pokrycie niektórych części rośliny białym nalotem , co ma miejsce w przypadku szarej pleśni . Żółtobrązowe plamy na liściach to z kolei oznaka rdzy . By skutecznie z nimi walczyć, należy zastosować środki zwalczające grzyby wywołujące choroby roślin , które zawierają wywar z grejpfruta lub czosnku. Możemy także wypróbować naturalne metody takie jak spryskiwanie roślin wywarem z dodatkiem skrzypu lub czosnku.

Rośliny doniczkowe są atakowane także przez wirusy. W tym przypadku najlepiej zniszczyć porażone części rośliny , a nawet ją całą, ponieważ może zarazić inne kwiaty znajdujące się w naszym domu. Warto pamiętać także o szkodnikach atakujących nasze kwiaty domowe. Wełnowce, mszyce, tarczniki, przędziorki i inne niewinnie brzmiące nazwy to zmora dla wielu właścicieli roślin doniczkowych. Niektóre z nich przenoszą także różnego rodzaju groźne choroby. Dlatego warto nasze kwiatki regularnie przeglądać, by jak najszybciej wykryć pasażerów na gapę. W większości przypadków szkodniki można zwalczać mechanicznie, na przykład ścierając je z powierzchni liścia czy pędu szmatką nasączoną alkoholem lub innym preparatem . Na rynku znajdziemy wiele skutecznych środków owadobójczych, które możemy wypróbować, gdy domowe sposoby zawiodą.

Choroby roślin w uprawach rolniczych

Liczne choroby atakują także rośliny uprawne, drzewa owocowe oraz warzywa. Problem staje się poważny, kiedy dotyczy większej powierzchni uprawy – całego sadu lub pola. W tym przypadku powinniśmy przede wszystkim dokonać wszelkich starań, by nie dopuścić do rozwoju infekcji, która może przynieść ogromne straty materialne. Za wiele problemów odpowiadają grzyby wywołujące choroby roślin . Sprzyja im wilgotna i ciepła pogoda. Przetrwalnikowe formy grzybów często zimują w glebie, a także na materiale używanym do sadzenia, czy też w resztkach roślin. Często spotykane grzyby wywołujące choroby roślin to: gronowiec szary, a także mączniak prawdziwy i rzekomy .

W przypadku upraw rolniczych warto zadbać o odpowiednie zabiegi agrotechniczne, stosowanie płodozmianu oraz zapewnienie roślinom optymalnych warunków do rozwoju . W przemysłowych hodowlach równie ważne jest zachowanie odpowiedniej rozstawy, która zagwarantuje prawidłową cyrkulację powietrza. Nie bez znaczenia jest także precyzyjnie dobrany do uprawy nawóz. Jeśli planujemy założenie dużej plantacji, to kluczowe znaczenie może mieć zakup dobrej jakości materiału do sadzenia. Starajmy się pozyskiwać go w zaufanych i sprawdzonych miejscach, dzięki temu unikniemy wielu późniejszych problemów.

Za wiele chorób roślin uprawnych odpowiadają także bakterie , które z łatwością rozprzestrzeniają się w powietrzu. Ich ofiarami są często rośliny słabe, czyli takie, które zostały już zaatakowane lub mające różnego rodzaju rany wynikające z uszkodzeń mechanicznych wywołanych na przykład przez silny wiatr czy nieprawidłowo zabezpieczone cięcie. Infekcje bakteryjne rozpoznajemy po plamach najczęściej koloru żółtego, brązowego, a nawet czarnego. Plamy te mogą także wydzielać nieprzyjemny zapach, który jest kolejnym objawem wskazującym na chorobę. Do najbardziej znanych i uciążliwych chorób bakteryjnych zaliczamy zarazę ogniową, raka bakteryjnego oraz guzowatość korzeni . W wypadku wystąpienia takiego schorzenia zaleca się niszczenie porażonych części roślin i stosowanie odpowiednich środków chemicznych . Przy zapobieganiu niezwykle ważna jest profilaktyka opierająca się na właściwej pielęgnacji i dostosowaniu gatunków roślin do warunków, jakie panują w naszym ogrodzie.

Trzecia grupa to choroby wirusowe . Do objawów zarażenia wirusem zaliczamy zmiany w wyglądzie zewnętrznym rośliny . Porażone okazy są mniejsze, często mają zredukowane poszczególne części, jak źdźbła czy system korzeniowy. Wiele z tych chorób jest przenoszonych przez owady , na przykład mszyce. Dlatego, gdy tylko pojawią się w obrębie naszej uprawy, należy rozpocząć ich zwalczanie. Przestrzegajmy także terminu siewu, sadzenia i nawożenia roślin. Warto również wybierać rośliny tolerancyjne i odporne na choroby, których liczba na rynku szybko rośnie.

Zobacz film: Jak dbać o rośliny? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości