C: W sklepach specjalistycznych dostępne są różne rodzaje agrowłókniny, m.in. agrowłóknina biała, czarna, zielona czy brązowa . Podział na kolory ułatwia wybór odpowiedniego produktu. Czym się one różnią i do czego można je stosować?
Agrowłóknina – rodzaje i zastosowanie
Najczęściej wykorzystywane rodzaje agrowłókniny to:
· Agrowłóknina biała – jest to agrowłóknina ogrodowa stosowana do okrywania i osłaniania roślin na wiosnę lub zimę. Wybierając taką agrowłókninę, należy zwrócić uwagę na jej gramaturę – najcieńsza jest agrowłóknina wiosenna z symbolem P-17, co oznacza, że jej gramatura wynosi 17g/m2. Oprócz tego, że jest cienka, jest również mniej wytrzymała na uszkodzenia. Jeżeli zależy nam na mocniejszym materiale ochronnym, lepiej wybrać produkty z oznaczeniem P-19 lub P-23. Najgrubsza jest agrowłóknina zimowa z oznaczeniem P-50. Zaleca się stosować ją do osłaniania roślin w okresie zimowym, ale można ją wykorzystać także wczesną wiosną czy późną jesienią. Chroni przede wszystkim przed niskimi temperaturami, ale także przed mroźnym wiatrem. Jednocześnie ta agrowłóknina przepuszcza światło i wilgoć, dzięki czemu roślina ma zapewnione optymalne warunki do przetrwania zimy i późniejszej wegetacji.
· Agrowłóknina brązowa – jest to agrowłóknina ściółkująca przeznaczona specjalnie pod iglaki (to dobra agrowłóknina pod tuje ). Z reguły do ściółkowania iglaków wybiera się produkt o gramaturze 50 g/m2 z oznaczeniem P-50. Z uwagi na brązowy kolor agrowłóknina jest mało widoczna spod kory wysypywanej pod iglaki, co pozwala na zachowanie walorów estetycznych w ogrodzie.
· Agrowłóknina zielona – to również agrowłóknina do ściółkowania , która podobnie jak brązowa ma wysokie walory estetyczne. Z reguły stosuje się ją tam, gdzie konieczne jest zachowanie jednolitego zielonego koloru rabaty lub trawnika.
· Agrowłóknina czarna – jest to agrowłóknina na chwasty. Jej zastosowanie na rabatach pozwala zminimalizować rozwój chwastów, co sprzyja wzmocnieniu systemu korzeniowego roślin. Dodatkowo takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby. Zazwyczaj stosuje się czarną agrowłókninę o gramaturze 50 g/m2 lub 80 g/m2 (jest to agrowłóknina pod truskawki i inne rośliny, które chcemy ochronić przed chwastami). Grządki ściółkowane agrowłókniną są też łatwiejsze w utrzymaniu, co zapewnia zachowanie estetyki w ogrodzie.
Agrowłóknina – jak kłaść?
Agrowłóknina biała wiosenna lub zimowa, stosowana do osłaniania roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, powinna być kładziona w taki sposób, aby osłonić w całości rośliny, ale jednocześnie pozwolić im na swobodny wzrost. Powinna być położona na tyle luźno, by stopniowo się podnosić wraz ze wzrostem roślin. Jest to szczególnie istotne, jeśli agrowłókniny używamy do osłonięcia wczesną wiosną grządek, na których już zasadziliśmy warzywa. Agrowłóknina biała zimowa i wiosenna powinna być odpowiednio zabezpieczona przed poderwaniem czy zwianiem w czasie silniejszych porywów wiatrów. W tym celu można położyć na jej brzegach kamienie lub worki wypełnione piaskiem.
Nieco inaczej jest kładziona agrowłóknina przeciw chwastom . Ziemię, na której ma być położona agrowłóknina ściółkująca przeciw chwastom , należy najpierw dokładnie oczyścić z chwastów, dobrze jest też zagrabić ją i wyrównać. W miejscach, w których zostaną posadzone rośliny, np. truskawki, wykonuje się nacięcia w formie krzyża, co ułatwi umieszczenie sadzonek w glebie. Warto tutaj pamiętać, że agrowłóknina używana do ściółkowania powinna być osłonięta od promieni słonecznych. Najczęściej do jej przykrycia stosuje się odpady drzewne lub korę. Można także wykorzystać drobne kamyczki (używane często na rabatach dekoracyjnych). Ciekawy efekt estetyczny da również zakrycie agrowłókniny roślinami płożącymi, czyli takimi, których pędy rozrastają się, pełznąc po podłożu i dokładnie je okrywając.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN