Do Warszawy nie wjedziesz już starym autem? Wchodzą w życie nowe przepisy

Warszawa
Do Warszawy nie wjedziesz już starym autem? Wchodzą w życie nowe przepisy
Źródło: Siegfried Layda/Getty Images

1 lipca 2024 roku zaczęła w Warszawie funkcjonować strefa czystego transportu. Oznacza to, że część starszych aut nie będzie mogła wjechać w niektóre regiony stolicy. Jakich samochodów to dotyczy i gdzie będzie obowiązywała strefa? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Strefa czystego powietrza w Warszawie

Warszawscy urzędnicy już od jakiegoś czasu pracowali nad wdrożeniem w mieście strefy czystego transportu. Dzięki niej auta, które najmocniej zanieczyszczają powietrze, miałyby ograniczony wjazd do niektórych dzielnic w stolicy. - Jesteśmy przekonani, że jest to dobra droga, żeby wprowadzić strefę, do której wjazd tymi najbardziej trującymi samochodami będzie zakazany. Plan jest rozpisany od lipca 2024 roku aż do 2032 po to, by ograniczać zatrucie powietrza, które ma wpływ na nasze zdrowie - mówił w zeszłym roku prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Pierwsze zmiany już weszły w życie, od 1 lipca bieżącego roku.

Strefa czystego transportu to wydzielony obszar, w którym mogą jeździć tylko auta spełniające normy Euro, czyli odpowiednie normy emisji spalin. Są one związane bezpośrednio z datą produkcji pojazdu. Do strefy nie wjadą pojazdy z silnikiem benzynowym (w tym LPG) starsze niż 27 lat lub niespełniające normy Euro 2 i pojazdy z silnikiem diesla (w tym LPG) starsze niż 19 lat lub niespełniające normy Euro 4.

Najwięcej takich stref jest w Niemczech i we Włoszech. W Polsce takie rozwiązanie obowiązuje już w Krakowie, a we Wrocławiu zaprezentowano odpowiedni projekt.

Które dzielnice obejmie strefa czystego powietrza w Warszawie?

Strefa czystego powietrza obejmie niemały obszar.

- Strefa obejmie obszar całego Śródmieścia i fragmenty dzielnic centralnych. Jej granica będzie przebiegać: aleją Prymasa Tysiąclecia – od Alej Jerozolimskich do styku z linią kolejową nr 20 w rejonie ul. Czorsztyńskiej; liniami kolejowymi nr 20, 501, 9 i 7; ulicą Wiatraczną; aleją Stanów Zjednoczonych; mostem Łazienkowskim; aleją Armii Ludowej; ulicą Wawelską; ulicą Kopińską od ul. Wawelskiej do ulicy ppłk. M. Sokołowskiego "Grzymały"; ulicą ppłk. M. Sokołowskiego "Grzymały"; Alejami Jerozolimskimi od ul. ppłk. M. Sokołowskiego "Grzymały" do alei Prymasa Tysiąclecia. Ulice graniczne będą znajdowały się poza SCT - podaje portal TVN24.

Wprowadzenie pierwszego etapu w 2024 roku dotyczy 2% aut, w kolejnych etapach odpowiednio 27, 55 i 74%. Na początek ograniczenie dotknie właścicieli pojazdów benzynowych niespełniających norm Euro 2 - czyli starszych niż 27 lat oraz pojazdów z silnikiem Diesla, które nie spełniają norm Euro 4 - czyli starszych niż 18 lat. Dalej, co dwa lata mają być zwiększane wymagania "dotyczące standardów emisji spalin dla aut poruszających się w strefie".

Wyjątki będą dotyczyły aut służb ratowniczych, pojazdów zabytkowych oraz samochodów specjalnych, np. aut osób niepełnosprawnych czy śmieciarek. Jak podaje portal tvn24.pl, "Miasto zastanawia się nad wprowadzeniem wyłączeń czasowych na przykład w przypadku konieczności nagłej jazdy do szpitala".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na stronie tvn24.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości