Do Warszawy nie wjedziesz starym autem? Miasto przedstawiło projekt wprowadzenia strefy czystego transportu

Warszawa
Do Warszawy nie wjedziesz starym autem? Miasto przedstawiło projekt wprowadzenia strefy czystego transportu
Źródło: Siegfried Layda/Getty Images
Od 2024 roku w Warszawie miałaby zacząć funkcjonować strefa czystego transportu. Oznaczałoby to, że część starszych aut nie będzie mogła wjechać w niektóre regiony stolicy. Jakich samochodów to dotyczy i gdzie będzie obowiązywała strefa?

Strefa czystego powietrza w Warszawie

Warszawscy urzędnicy już od jakiegoś czasu pracują nad wdrożeniem w mieście strefy czystego transportu. Dzięki niemu auta, które najmocniej zanieczyszczają powietrze miałyby ograniczony wjazd do niektórych dzielnic w stolicy. - Jesteśmy przekonani, że jest to dobra droga, żeby wprowadzić strefę, do której wjazd tymi najbardziej trującymi samochodami będzie zakazany. Plan jest rozpisany od lipca 2024 roku aż do 2032 po to, by ograniczać zatrucie powietrza, które ma wpływ na nasze zdrowie - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Motoryzacja

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce

Strefa czystego transportu to wydzielony obszar, w którym mogą jeździć tylko auta spełniające normy Euro, czyli odpowiednie normy emisji spalin. Są one związane bezpośrednio z datą produkcji pojazdu. Po wprowadzeniu takiego rozwiązania po niektórych obszarach Warszawy nie będą mogły poruszać się diesle mające więcej niż 18 lat oraz auta benzynowe starsze niż 27 lat.

Najwięcej takich stref jest w Niemczech i we Włoszech. W Polsce takie rozwiązanie obowiązuje już w Krakowie, a we Wrocławiu zaprezentowano odpowiedni projekt.

Które dzielnice miałaby objąć strefa czystego powietrza w Warszawie?

Proponowana strefa obejmie: fragmenty Woli, Ochoty, Saską Kępę, część Pragi Północ i Południe oraz większość Śródmieścia. - Granice strefy będą pokrywały się z głównymi drogami i liniami kolejowymi, które nie zostaną objęte strefą. Granice te wyznaczą: aleja Prymasa Tysiąclecia, Aleje Jerozolimskie, Kopińska, Wawelska, aleja Armii Ludowej, aleja Stanów Zjednoczonych, Wiatraczna, a następnie tory kolejowe wzdłuż północnej obwodnicy kolejowej - aż do alei Prymasa Tysiąclecia - podano w komunikacie urzędu miasta.

Wprowadzenie pierwszego etapu w 2024 roku dotyczyć ma 2% aut, w kolejnych etapach odpowiednio 27, 55 i 74%. Na początek ograniczenie dotknie właścicieli pojazdów benzynowych niespełniających norm Euro 2 - czyli starszych niż 27 lat oraz pojazdów z silnikiem Diesla, które nie spełniają norm Euro 4 - czyli starszych niż 18 lat. Dalej, co dwa lata mają być zwiększane wymagania "dotyczące standardów emisji spalin dla aut poruszających się w strefie".

Wyjątki będą dotyczyły aut służb ratowniczych, pojazdów zabytkowych oraz samochodów specjalnych, np. aut osób niepełnosprawnych czy śmieciarek. Jak podaje portal tvn24.pl, "Miasto zastanawia się nad wprowadzeniem wyłączeń czasowych na przykład w przypadku konieczności nagłej jazdy do szpitala".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Siegfried Layda/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości