Motoryzacja

Koniec naklejek rejestracyjnych. Czy można dostać mandat za pozostawienie jej na szybie?

Motoryzacja

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24/Moto.pl
Samochody na parkingu

Nalepki rejestracyjne przestaną obowiązywać. Od 4 września nie będzie obowiązku przylepiania ich na szybę, a także konieczności przekazywania karty pojazdu nowemu właścicielowi. Co grozi za brak zdjęcia naklejki?

Koniec z naklejkami rejestracyjnymi na szybę samochodu

Jak podaje portal TVN24 od 4 września wchodzą w życie przepisy ustawy tzw. "pakietu deregulacyjnego". W związku z tym zniesiony zostanie obowiązek wydawania nalepki kontrolnej oraz karty pojazdu.

- Osoba, która nie będzie chciała zachować na przedniej szybie pojazdu nalepki kontrolnej, z dniem 4 września 2022 r. będzie mogła ją usunąć. Od tego dnia nie będzie również obowiązku przekazywania karty pojazdu w przypadku przeniesienia na inną osobę własności zarejestrowanego pojazdu - poinformował PAP Szymon Huptyś rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Motoryzacja

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Przekazane do tej pory nalepki kontrolne stracą ważność. Te, które zostały wydane na podstawie dotychczasowych przepisów mogą pozostać przyklejone do szyby. Karty pojazdu oraz jej wtórniki również tracą ważność. Drugi typ dokumentu właściciele mogą zachować bądź zwrócić do starosty.

Czy można dostać mandat za pozostawienie na szybie naklejki kontrolnej?

Część mediów motoryzacyjnych uważa, że w jednym przypadku będzie można dostać mandat za pozostawienie naklejki. Mowa o sytuacji, kiedy samochód zostanie sprzedany i zostaną wydane nowe numery rejestracyjne. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ z dniem 4 września 2022 roku wszystkie nalepki tracą ważność, zatem za pozostawienie starej i nieważnej nie grozi nam mandat.

Inną sytuacją jest, kiedy policjant uzna, że naklejka kontrolna wkracza w pole widzenia lub ogranicza widoczność. W takiej sytuacji funkcjonariusz może wypisać grzywnę w wysokości od 20 do 3 000 złotych.

Więcej przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24/Moto.pl

Źródło zdjęcia głównego: georgeclerk/Getty Images

Pozostałe wiadomości