Jaki wybrać olej do silnika?

Kobieta w okularach stoi przy samochodzie
Fot. Malorny / Getty Images
Olej silnikowy ma duży wpływ na poprawne działanie jednostki napędowej. To, jaki olej wybierzemy do silnika benzynowego, diesla czy silnika na gaz, jest tak ważne jak jakość paliwa. Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni olej do danego pojazdu.
  • Jak olej do silnika wpływa na pracę jednostki napędowej?
  • Jaki olej wybrać do silnika benzynowego?
  • Jaki wybrać olej do silnika diesla?
  • Jaki wybrać olej do silnika benzynowego z dużym przebiegiem?

Zobacz:

Rejestrujemy samochód – potrzebne dokumenty i formalności

Dobry olej to taki, który spełnia wymagania silnika. Tylko wtedy poszczególne podzespoły jednostki napędowej są zabezpieczone.

Jak olej do silnika wpływa na pracę jednostki napędowej?

To, jaki olej do silnika wybierzemy, ma ogromne znaczenie. Płyn pełni wiele funkcji, dzięki którym m.in. turbosprężarka czy łańcuch rozrządu działają poprawnie. Dzięki olejowi zmniejsza się tarcie między tłokami i cylindrami, zużycie paliwa jest mniejsze, a pracujący silnik nie jest głośny. Oprócz tego czyści jednostkę napędową z zanieczyszczeń przechwytywanych przez filtr oleju. Ponadto olej należy wymieniać regularnie, aby silnik działał nienagannie.

Jaki olej wybrać do silnika benzynowego?

Dużą popularnością cieszą się oleje półsyntetyczne, choć najczęściej korzystają z nich właściciele aut kilkunastoletnich. Nowe silniki wymagają innych olejów, np. syntetycznych. Tu warto pamiętać, że jednostki tego typu źle reagują na oleje mineralne i są odporne na wysokie temperatury. To, jaki olej wybrać do silnika benzynowego , powinno również zależeć od rodzaju paliwa. Do auta z silnikiem benzynowym, który jest zasilany paliwem gazowym, nie powinno się wlewać tego samego oleju, co do auta bez instalacji LPG.

Jaki wybrać olej do silnika diesla?

Nowoczesne diesle wymagają olejów innego rodzaju, niż starsze silniki tego typu. Do nowszych jednostek należy wlewać jedynie dobry jakościowo olej syntetyczny, który jest również pomocny dla turbosprężarek. Producenci olejów silników oferują także specjalne oleje do silników diesla. Są one przeznaczone wyłącznie dla użytkowników nowych aut napędzanych ropą, które posiadają pompowtryskiwacz, turbosprężarkę czy wtryskiwacz. To, jaki olej wybierze się do silnika diesla , powinno też zależeć od tego, jak bardzo zaawansowany układ oczyszczania spalin posiada auto. Pojazdy wyposażone w filtry cząstek stałych wymagają bowiem niskopopiołowych olejów silnikowych. Posiadają one oznaczenia C1, C2, C3, C4. Dzięki nim filtr nie zapycha się przedwcześnie.

Jaki wybrać olej do silnika benzynowego z dużym przebiegiem?

Do silników benzynowych, bez względu na przebieg, wlewa się olej syntetyczny lub półsyntetyczny. W przypadku auta wyeksploatowanego należy wybrać olej o zwiększonej lepkości, np. 10W-60. Płyn ten poprawi jakość pracy silnika, gdyż uszczelni komory spalania. Ponadto pomoże zredukować hałas wytwarzany przez silnik. Jaki olej należy wybrać do starego silnika benzynowego 16 V? Lepszy jakościowo płyn jest w stanie znacznie poprawić jakość pracy jednostki. Informacji o tym, jakie oleje należy wlewać do silników benzynowych z większym przebiegiem, można szukać również na stronach ich producentów.

Syntetyczny czy półsyntetyczny – jaki olej do silnika benzynowego z gazem?

Użytkownicy LPG korzystają zarówno olejów syntetycznych, jak i półsyntetycznych. Tak naprawdę nie ma znaczenia, który z nich wleje się do silnika, pod warunkiem, że na etykiecie oleju będzie napisane, że nadaje się do układu z instalacją gazową. Aby dowiedzieć się, jakiego oleju użyć do silnika benzynowego z LPG , warto dokładnie poznać cechy sprzedawanych olejów. Te przeznaczone do LPG powinny zawierać więcej dodatków neutralizujących kwaśne pozostałości po słabym jakościowo gazie.

Jaki wybrać olej do silnika diesla 1.9 TDI?

Wielu użytkowników takich silników ma wątpliwości odnośnie oleju, z którego powinni korzystać. Często zastanawiają się, jaki olej wlać do silnika . Do najczęściej polecanych olejów zalicza się olej syntetyczny, gdyż nie traci frakcji lotnych tak szybko, jak np. olej mineralny. Poza tym syntetyk lepiej znosi wysoką temperaturę w komorze smarowania turbiny i nie zakleja się.

Jaki olej wlać do silnika dwusuwowego?

Dużo wątpliwości budzi również pytanie – jakiego oleju użyć do silnika 2T? Trzeba podkreślić, że silniki dwusuwowe wymagają innego oleju niż jednostki czterosuwowe. Do 2T należy wlać przede wszystkim trwały olej, które jednak nie musi mieć specjalnych dodatków w składzie chemicznym. Wielu użytkowników motocykli korzysta z olejów syntetycznych.

Jaki wybrać olej do silnika, który bierze olej?

Wszelkie rozważania na temat tego, jaki olej wybrać do silnika c330 lub jaki olej wybrać do silnika mf 255 , są stratą czasu, jeżeli silnik, bez względu na rodzaj, bierze olej. W pierwszej kolejności należy więc zacząć od wymiany pierścieni lub zająć się całościowym remontem jednostki napędowej. Jeżeli jednak zachodzi taka konieczność i jest się posiadaczem np. nowego auta osobowego, można spróbować z olejem półsyntetycznym, który ułatwia rozruch podczas zimy. Już niejeden kierowca zastanawiał się, jaki olej wybrać do silnika , gdy ten bierze olej. Mimo wszystko nie warto dodatkowo niszczyć silnika i przynajmniej nie dolewać oleju mineralnego.

Zobacz film: Co zrobić, żeby auto odpaliło zimą? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!