Styl życia

Jak zabezpieczyć ogród przed kretem? Zapytaliśmy eksperta

Styl życia

Aktualizacja:

Wiele osób uważa krety za szkodniki, które niszczą roślinny w ogrodzie, i odnosi się do tych zwierząt z niechęcią. Marcin Kostrzyński, przyrodnik i filmowiec, przekonuje, że zwierzęta te są fascynujące i pożyteczne. Co warto o nich wiedzieć?

Krety nie cieszą się dobrą sławą, zwłaszcza u działkowiczów i ogrodników. Mało kto jednak wie, że te zwierzęta mogą też być pomocne w zachowaniu upraw.

Czego nie wiemy o kretach?

Mówi się, że ktoś jest ślepy jak kret, ale krety wcale nie są ślepe. - Ich oczy są przykryte futrem, żeby nie dostawała się ziemia. Krety widzą kształty. Potrafią rozpoznać kretowisko. U kreta dużo ważniejszy jest nos - mówi ekspert i wyjaśnia, że kretom nos służy nie tylko do szukania pożywienia, ale także do znalezienia partnerki. Na czas godów krety wychodzą z ziemi, by nie kopać długich tuneli, gdy wywęszą samice.

Marcin Kostrzyński opowiada też, że krety mają bardzo silne łapy i wyjątkowo długie zęby. - To jest największa długość kłów w odniesieniu do proporcji ciała.

Fascynujące życie kretów

Krety kopią do dwóch metrów w dół. W tunelach robią spiżarnie i mają własne studnie. Najlepsi kopacze o samice walczą do ostatniej kropli krwi, a maj to miesiąc krecich amorów.

Krety są pod ochroną. Żyją średnio 2-3 lata, ponieważ mają wielu wrogów naturalnych - polują na nie bociany i drapieżniki.

Jak zabezpieczyć działkę przed kretami?

- Najlepiej jest położyć pod trawą specjalną siatkę, która uniemożliwi robienie kretowiska - rekomenduje ekspert.

Na pytanie, czy krety są pożyteczne, Marcin Kostrzyński odpowiada, że tak, ponieważ zjadają pędraki, które niszczą nasze uprawy. Przepędzają też nornice, które są plagą w ogrodach.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz player.pl.

Zobacz także:

Łukasz Skop i jego cenne rady. Jak pielęgnować trawnik na wiosnę?

Wypoczywasz na działce? Sprawdź, za co możesz dostać mandat

Boom na ogródki działkowe. "Średnio należy przygotować się na wydatek 20-50 tys. zł". Czym różni się ROD od działki rekreacyjnej?

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości