Leszcz to jedna z najpopularniejszych ryb na naszych łowiskach. Ma ciało wydłużone, lekko spłaszczone. Młode leszcze mają barwę srebrną, starsze natomiast brunatną. Dorosły leszcz może osiągnąć do 60 cm długości i 6 kg wagi.
Zestaw wędkarski na leszcza – jak złowić duży okaz?
Leszcz mieszka w głębokich jeziorach, pływa głównie przy dnie, które jest muliste (tam szuka pożywienia) i gdzie występuje dużo roślin. Pożera głównie larwy owadów i fragmenty roślin. Leszcz nie jest rybą zbyt waleczną, po zacięciu często szybko wypływa na powierzchnię.
Na leszcza poluje się metodą gruntową lub spławikową . Najbardziej odpowiednia wędka do łowienia z brzegu powinna mieć 4–5 metrów długości, a z łódki 2,5–3 metry. Kołowrotek powinien mieć żyłkę o średnicy 0,15–0,20 mm, a spławik wyporność do kilku gramów. Najlepsze przynęty na leszcza to robaki (białe lub czerwone), kukurydza, ciasta, pszenica, makaron. Aby zwiększyć szansę na złowienie dużej sztuki, trzeba nęcić na łowisku kilka dni wcześniej. Zanęta powinna być zróżnicowana i składać się np. z wymieszanego chleba, ziemniaków i robaków. Na leszcza najlepiej polować wczesnym rankiem, wieczorem lub nocą, wiosną i latem.
Zestaw spławikowy na leszcza – jak działa?
Spławik sygnalizuje branie leszcza w specyficzny sposób – spławik nie schodzi w dół, tylko kładzie się na powierzchni zbiornika wodnego. Wynika to z tego, że leszcz po upolowaniu swojej ofiary podpływa z dna nieco do góry, aby tam oczyścić ją z osadu. Aby tego rodzaju branie było dobrze widoczne, główny ciężarek spławika trzeba umieścić bardzo blisko przyponu, który powinien mieć maksymalnie 20 cm długości. Doświadczeni wędkarze zalecają wybrać spławik, którego zasadniczy korpus będzie zdecydowanie cięższy od antenki. Dzięki temu każde branie leszcza będzie znakomicie widoczne.
Warto zwrócić uwagę na to, aby dobrać odpowiednie ciężarki. Ich masa powinna być na tyle duża, żeby ułatwić dalekie rzuty, a przy tym umożliwić szybkie ściągnięcie przynęty pod wodę, co ograniczy ryzyko splątania żyłki.
Zestaw gruntowy na leszcza – jak zrobić samodzielnie?
Złowienie dużej sztuki jest wielką satysfakcją. Na pewno jeszcze większa jest wtedy, gdy złapiemy rybę na własnoręcznie przygotowany zestaw. Jako że leszcz poluje głównie przy dnie, najskuteczniejszym zestawem będzie zestaw gruntowy. Poszczególne jego elementy to:
· Koszyczek z zanętą wyposażony w rurkę zapobiegającą plątaniu się żyłki (rurka musi się znaleźć po obu stronach miejsca mocowania pojemnika z zanętą). Najlepszym koszyczkiem przy polowaniu na leszcza będzie koszyk o masie do 30 g.
· Żyłka – średnica żyłki do gruntowego zestawu na leszcza powinna wynosić 0,15–0,20 mm. W niedużej odległości od rurki antysplątaniowej trzeba umieścić stoper, uniemożliwiający zbyt duże jej przesuwanie.
· Przypon – w razie złowienia zbyt dużej sztuki zabezpiecza przed utratą całego zestawu. Powinien być zrobiony z materiału dobrej jakość i mieć średnicę nieco mniejszą niż żyłka. Jego długość nie powinna przekraczać 0,5 m.
· Haczyk – ostatni, ale niezwykle istotny element zestawu. Musi być wykonany z bardzo trwałego materiału. Poza tym bardzo ważna jest jego kolorystyka – leszcz preferuje kukurydzę i białe robaki, dlatego haczyk powinien być w kolorze srebrnym lub złotym.
Zimowe łowienie – zestaw podlodowy na leszcza
Przystępując zimą do polowania na leszcza, trzeba pamiętać, że w tym okresie ryba jest dużo ostrożniejsza i później rozpoczyna żerowanie. Dlatego podstawą sukcesu jest odpowiednie zanęcenie. Najlepiej wrzucać kawałki ziemi ze znajdującymi się w nich dżdżownicami i ochotkami, tak by powoli opadały na dno.
Najlepszą porą na łowienie leszcza w zimie jest zmierzch lub późne popołudnie. Po lodzie też trzeba się poruszać możliwie jak najciszej, żeby nie spłoszyć ryby.
W skład zestawu podlodowego na leszcza wchodzi przynęta na haczyku lub mormyszce, podana na dnie zbiornika. Wtedy możemy liczyć na upolowanie dużych okazów. Mniejsze leszcze najlepiej biorą do 1 metra nad dnem. Najlepszym zestawem do łowienia spod lodu jest zestaw spławikowy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN