Fotografowanie ptaków – od czego zacząć? Porady dla początkujących

Mały kolorowy ptak wyławiający rybę z wody
Pranav Chavan / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm
Czy żeby zrobić dobre zdjęcia ptaków, trzeba być zaawansowanym fotografem? Jak zrobić zdjęcia ptaków w locie? Podpowiadamy.

Na świecie istnieje około 10 tys. gatunków ptaków. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia. Grupa ta jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – nic więc dziwnego, że stanowią wyjątkowo interesujący obiekt fotografii. Od czego zacząć fotografowanie ptaków ? Porady przedstawione poniżej pomogą znaleźć odpowiedź na pytanie, jak fotografować ptaki i o czym warto pamiętać, by zrobić dobre zdjęcia ptaków?

Zdjęcia ptaków – jak je robić?

Jak fotografować ptaki? Czujność i szybkość ptaków sprawiają, że są gatunkiem bardzo trudnym do sfotografowania. Fotografia ptaków wymaga doskonałej znajomości techniki robienia zdjęć oraz wiedzy dotyczącej zachowania ptaków. Jeśli zamierzamy uwiecznić na matrycy konkretny gatunek, warto najpierw poznać jego naturę i sposób zachowania. Dobre zdjęcie ptaka to suma wiedzy z zakresu fotografii oraz ornitologii.

Fotografowanie ptaków – walka o najpiękniejsze kadry

Fotografia ptaków nie jest zajęciem dla każdego. Aby powstały dobre kadry, trzeba po prostu kochać ptaki albo przynajmniej bardzo dobrze je znać i uwielbiać je obserwować. Dlaczego? Zdjęcia ptaków, jakie oglądamy w kolorowych magazynach, w większości wykonane zostały przez pasjonatów – fotografów, którzy potrafią zagrzebać się w śniegu na pół dnia, by uwiecznić na zdjęciu upatrzony okaz w konkretnych okolicznościach przyrody. Fotografia ptaków to bardzo często praca w warunkach survivalowych: w wodzie, błocie, nierzadko wysoko nad ziemią w koronach drzew. O najlepsze kadry trzeba też walczyć w uciążliwych pozycjach – leżeć godzinami na ziemi czy klęczeć w zaroślach. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze konieczność wyjątkowej dyskrecji. Zwierzęta obdarzone silnymi instynktami bardzo łatwo spłoszyć szelestem trawy czy złamaniem patyka.

Znajomość specyfiki tego zawodu sprawia, że zjawiskowe fotografie ptaków w magazynach wydają się jeszcze bardziej imponujące. Najlepsze kadry należą do ludzi wyjątkowo cierpliwych. W pracy fotografa, który profesjonalnie zajmuje się zdjęciami ptaków, leżenie godzinami w siatkach maskujących czy ziemiankach to codzienność.

Zdjęcia ptaków w locie – czego potrzebujemy?

Fotografia ptaków jest bardzo wymagające również pod względem technicznym. Aby wykonać dobrej jakości zdjęcia ptaków, najlepiej wykorzystać aparat, który posiada pełnoklatkową matrycę o możliwie jak największej rozdzielczości. Dzięki dobremu body możliwe będzie uzyskanie maksymalnego powiększenia oraz najwyższego stopnia szczegółowości. Podczas wybierania sprzętu warto również zwrócić uwagę na prędkość wykonywania zdjęć seryjnych.

Fotografie ptaków – porady

Decydującym elementem, mającym wpływ na jakość zdjęć, jest obiektyw. Podstawowym obiektywem do fotografowania ptaków jest teleobiektyw o możliwie jak najdłuższej ogniskowej. Wśród fotografów przyrodniczych robiących zdjęcia ptakom bardzo popularne są obiektywy o ogniskowej 500 mm. Na rynku dostępne są też modele o ogniskowej 600 mm, 700 mm, a nawet 800 mm, dzięki którym jakość obrazu przedstawiającego kolorowe ptaki zapiera dech w piersiach. Bardzo istotne, aby obiektyw był jasny, najlepiej wybrać obiektyw o maksymalnym otworze przysłony nie mniejszym niż f/4. Przy wyborze obiektywu warto też pamiętać o szybkim autofocusie.

Jednocześnie sprzęt fotograficzny do fotografii ptaków musi być bardzo wytrzymały i odpowiednio zabezpieczony przed wpływem niekorzystnych warunków zewnętrznych: wody, błota, piachu. Wszystkie te elementy sprawiają, że zakup dobrego teleobiektywu do fotografowania ptaków jest sporą inwestycją i nie każdy może sobie na nią pozwolić na początku swojej przygody z fotografią.

Do fotografii ptaków przydać się może też obiektyw o krótszej ogniskowej, np. szerokokątny, dzięki któremu można ukazać ptaki w środowisku, co również jest ważną częścią dokumentacji fotograficznej.

Fotografowanie ptaków w locie

Fotografowanie ptaków w locie to chyba jedno z najtrudniejszych wyzwań w tej dziedzinie fotografii. Dlatego tak ważne jest, aby doskonale poznać sprzęt i umieć sprawnie się nim posługiwać. Nie chcemy przecież zaprzepaścić wyczekiwanego przez długie godziny w ukryciu kadru.

Do fotografowania ptaków w locie najlepiej sprawdzi się ,,Al servo’’ – tryb autofokusa przeznaczony do fotografowania obiektów w ruchu. Kolejne istotne ustawienia to czas ok. 1/1000 oraz centralnie ważony pomiar światła. Podczas fotografowania ptaków w locie kluczowe jest dobre wyczucie czasu naświetlania, które pozwoli nam “zamrozić’” na zdjęciu sylwetkę ptaka, a jednocześnie ukazać dynamikę jego ruchu. Wszystko oczywiście zależy od efektu, jaki chcemy ostatecznie uzyskać.

Podczas robienia zdjęć ptaków bardzo ważne jest światło. Należy starać się uchwycić w kadrze ptaka w jak najkorzystniejszym oświetleniu, co jest wyjątkowo trudne, ze względu na to, że przeważnie światło pada na lecącego ptaka z góry. Dobrym pomysłem jest poszukiwanie kadrów, na których tłem nie będzie niebo lecz zieleń.

Dobra technika w fotografii ptaków składa się z wielu elementów, o które należy zadbać z należytą precyzją. Co jest jednak najważniejsze w fotografii ptaków? Obserwacja, wytężenie zmysłów, nieziemska cierpliwość i miłość do niezwykłego gatunku, którym są ptaki. Jeśli mamy to, mamy wszystko, czego nam potrzeba, by robić wyjątkowe zdjęcia ptaków.

Zobaczcie również rozmowę na temat fotografowania dzieci:

Zobacz film: Fotografowanie dzieci. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!