Zdjęcia jak z polaroida – jak zrobić, jak wywołać?

Kobieta trzyma w ręku aparat instax
MajaMitrovic / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Zdjęcia jak z polaroida są charakterystyczne i sprawiają, że myślami przenosimy się w czasie. Szczyt popularności polaroidów przypada na lata 80. Obecnie na rynku fotograficznym nadal mamy dostępne różne modele takich aparatów – jednak z dodatkiem nowoczesnych funkcji. Jeśli chcemy uzyskać zdjęcia jak z polaroida, to wcale nie musimy go mieć. Nowe technologie i programy pozwalają nam na wydruk takich fotografii. Zobaczcie zatem, jak zrobić zdjęcia i jak wywołać zdjęcia jak z polaroida.

Zdjęcia jak z polaroida – czyli jakie?

Zdjęcia jak z polaroida są niezwykle charakterystyczne. Ich klasyczna wersja to fotografia otoczona białą ramką, której dolna część jest najszersza. Zdjęcia mogą być prostokątne lub kwadratowe. W latach osiemdziesiątych była to bardzo popularna forma robienia zdjęć z przyjaciółmi, na imprezach czy wakacjach – w końcu nikt nie miał wtedy smartfona. Pierwsza myśl, jak uzyskać taki efekt na zdjęciach? Trzeba mieć aparat typu polaroid. Obecnie możemy kupić w pełni cyfrowe aparaty tego typu, które w przeciągu półtorej minuty wydrukują fotografie. Jednak jest to opcja, na którą musimy przeznaczyć co najmniej kilkaset złotych. Ponadto polaroidem nie zawsze uzyskamy pożądane ujęcia. Na szczęście nie musimy być posiadaczami tego aparatu, aby zrobić zdjęcia jak z polaroida . Jest wiele programów do obróbki zdjęć – zarówno płatnych, jak i darmowych – które umożliwią nam uzyskanie fotografii jak z polaroida i rozwiążą dylemat, jak zrobić zdjęcia jak z polaroida .

Wywoływanie zdjęć jak z polaroida

Postanowione, nie chcemy kupować polaroida, ale chcemy mieć zdjęcia jak z polaroida. Program w internecie zrobi je za ciebie, nawet za darmo. Możemy takie fotografie albo przygotować w zaawansowanych, płatnych programach np. Adobe Photoshop, albo skorzystać z internetowych kreatorów. Google podpowie nam wiele przykładów, na pewno warto zainteresować się poniższymi:

· Instantizer.com. Na początek intuicyjny w obsłudze i przede wszystkim bezpłatny program online. Nie musimy go instalować, wystarczy wejść na stronę i już możemy zacząć użytkowanie. Co konkretnie robimy? Najpierw dodajemy zdjęcia z dysku komputera, pendrive’a czy innego rodzaju dysku zewnętrznego. Później do wyboru mamy jeszcze tylko dwie opcje: dodanie podpisu oraz obrócenie zdjęcia o wpisaną liczbę stopni. Po wykonaniu wszystkich czynności zapisujemy zdjęcie na serwerze. W zamian otrzymujemy link (adres URL) z gotowym zdjęciem jak z polaroida . Należy pamiętać, że link jest aktywny jedynie przez 24 godziny od przekonwertowania fotografii. Warto ją po prostu od razu zapisać w dowolnie wybranym przez nas miejscu – prawy przycisk myszy (lub touchpada) i funkcja “zapisz grafikę jako...” załatwi sprawę.

· Photo–notes.net. Tym razem bardziej zaawansowane narzędzie, aczkolwiek nadal bardzo łatwe w obsłudze. Najpierw wybieramy zdjęcie z pamięci komputera lub internetu i ładujemy je na stronie. Następnie na ekranie widzimy naszą fotografię w klimatycznej, charakterystycznej dla polaroida ramce. Obok mamy jeszcze kilka opcji do wyboru. Kadr możemy przybliżyć lub oddalić oraz obrócić. Możemy też zmieniać poziom saturacji. Ponadto na dolnej, szerokiej części ramki możemy dodać podpis – do wyboru mamy kilka czcionek, a ich kolor możemy zmieniać dowolnie. Nowością w tym narzędziu jest dodanie opcji rysowania. Po wybraniu funkcji “draw” mamy dostępny ołówek. Ustawiamy dowolną grubość kreski oraz jej kolor i zaczynamy. Możemy rysować po całej powierzchni zdjęcia z polaroidu, zarówno po ramkach, jak i fotografii. Później pozostaje nam już tylko załadować stworzone dzieło na serwer. Ostatni krok to po prostu podanie naszego adresu mailowego. Po chwili otrzymujemy na pocztę gotowe zdjęcie.

· Polaroid.net. Twórcy tego narzędzia podają informację, że jednym z jego użytkowników jest nawet Justin Timberlake. Co nam ten program oferuje? Wszystko to, co sprawi, że będziemy cieszyć się klimatem zdjęć jak z polaroida. Wystarczy tylko pobrać i zainstalować program na komputerze. Później wgrywamy wybrane zdjęcia, a narzędzie przekształca je w oryginalną fotografię. Warto dodać, że program jest dostępny zarówno na systemy Windows, jak i macOS.

Oczywiście zdjęcia w klimacie polaroida możemy wykonać też na smartfonach. W Sklepie Play oraz w AppStore jest szereg dostępnych do tego aplikacji – wystarczy w wyszukiwarce wpisać słowo “polaroid”. Najciekawsza wydaje się aplikacja Polaroid FX. Z jej poziomu możemy zrobić zdjęcie lub po prostu zaimportować je z pamięci telefonu. Następnie nasze zdjęcie możemy umieścić na jednym z 10 typów formatu oryginalnych wkładów firmy Polaroid. Ponadto możemy zmieniać kolor ramki (nie musi być klasycznie biała), dodawać podpisy, filtry itd.

Jak wywołać zdjęcia jak z polaroida? Opcje są w sumie dwie. Albo udamy się do jednego z fotolabów i wybierzemy ich ofertę, albo kupimy wkłady do drukarki i wydrukujemy zdjęcia w domowym zaciszu.

Zobacz film: Sztuka fotografii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości