Węzły wędkarskie - niezbędny element skutecznych połowów.

Rybak łowi ryby na łódce siecią
piola666 / Getty Images
Źródło: E+

Węzły wędkarskie wydają się sprawą prosta - bo jaką trudność może sprawić przywiązanie haczyka do żyłki? Doświadczeni wędkarze doskonale zdają sobie jednak sprawę, że jest to kluczowy element i, co najważniejsze, jednocześnie jeden z najbardziej zawodnych.

Jeżeli ryba ucieknie z powodu zerwania żyłki lub pęknięcia przyponu, jest to po prostu pech. Natomiast jeżeli stracimy nasze trofeum z powodu złego węzła - wtedy można naprawdę czuć rozczarowanie.

Dlaczego węzły wędkarskie są tak ważne?

Z daniem wielu osób węzły wędkarskie to najsłabszy punkt całego zestawu wędkarskiego - nie ma węzłów 100% pewnych, jednak wybór odpowiedniego węzła wędkarskiego pozwala ograniczyć straty. Wiązanie dobrych węzłów na śliskiej, nylonowej żyłce to prawdziwa sztuka. Bez zdobycia tej umiejętności, złapanie jakiejkolwiek ryby jest praktycznie niemożliwe.

Węzły wędkarskie najczęściej ulegają uszkodzeniu w dwóch przypadkach: gdy się same rozwiążą lub żyłka pęknie przy samym węźle z powodu zbyt dużego nacisku, jaki wywiera węzeł na żyłkę.

Najlepszą radą, jakiej udzielają doświadczeni wędkarze w kwestii wiązania węzłów, jest trening. I trening ten najlepiej przeprowadzać w domu. Nauka na łowisku, gdzie często jest zimno i trudno utrzymać żyłkę, jest prawdziwą męką. Warto też przygotować sobie w domu na zapas kilka przyponów. Dla porządku najlepiej zapisać rozmiar haczyków, wytrzymałość i długość żyłki, na które przypon został przygotowany.

O czym trzeba pamiętać przy wiązaniu węzłów?

· Zaciskanie węzła - nie należy robić tego zbyt gwałtownym, agresywnym ruchem, bo nagłe obciążenie żyłki powoduje deformację i bardzo ją osłabia. Węzeł należy więc zaciągać powoli, na ciągle napiętej żyłce. I bardzo ważna rzecz - w czasie zaciskania węzła koniecznie trzeba nawilżyć żyłkę przed właściwym zaciśnięciem.

· Wykonywanie węzła - należy wiązać go zgodnie z instrukcją. Nie warto wprowadzać własnych innowacji, ponieważ może to wpłynąć na jakość wiązania i znacznie zwiększa się ryzyko rozwiązania węzła w krytycznym momencie.

· Przycinanie - po zawiązaniu węzła wędkarskiego należy przyciąć jego końcówkę. Przed przycięciem koniecznie należy napiąć żyłke i dopiero wtedy ją przyciąć w odległości 1 mm od węzła. W przypadku węzła wędkarskiego krętlika należy zostawić 3-4 mm. Warto też zostawić trochę zapasu, w razie rozluźnienia się węzła.

· Ograniczanie liczby węzłów - trzeba pamiętać, że żyłka, na której jest dużo węzłów, zachowuje tylko 80% trwałości.

Węzeł wędkarski przypon - jak go zrobić?

W czasie łowienia na długich dystansach istotne jest zastosowanie przyponu strzałowego. Węzeł wędkarski przypon wykonuje się z żyłki grubszej, niż nawinięta na kołowrotek. Długość przyponu powinna wynosić 2,5 długości wędki. Do stworzenia tego elementu stosujemy jeden z węzłów wędkarskich. Z grubszej żyłki wykonujemy węzeł prosty, w jego otwór wkładamy cieńszą żyłkę i robimy pętlę. W dalszej kolejności owijamy ją co najmniej 7 razy wokół grubszej żyłki, tak aby utworzyła się pętelka. Po jej zaciągnięciu otrzymujemy niewielki węzeł. Po odcięciu końcówek węzeł wędkarski na przypon jest gotowy.

Węzeł praktycznie niezbędny w wędkarstwie, to węzeł wędkarski umożliwiający przymocowanie żyłki do szpuli kołowrotka. Jest on oparty o dwie pętle, z których jedna umożliwia powiązanie kołowrotka z żyłką, a druga blokuje jej przesuwanie się.

Najpopularniejsze węzły wędkarskie

Do najpopularniejszych węzłów wędkarskich należą:

· Węzeł baryłkowy - węzeł wędkarski bardzo skuteczny w łączeniu dwóch linek. Jest bardzo wytrzymały i łatwy w wykonaniu. Na każdej z linek trzeba zrobić 5-6 splotów, a następnie ściągnąć je w celu usztywnienia wiązania. Odstające kawałki trzeba odciąć jak najbliżej węzła.

· Węzeł haczykowy - jest jednym z najczęściej stosowanych węzłów wędkarskich do wiązania haczyków z łopatką. Podczas wiązania główna część żyłki musi przebiegać wzdłuż środka łopatki w stronę, w którą jest wygięty haczyk, żeby zapewnić optymalne ułożenie linki względem haczyka.

· Węzeł Palomar - węzeł ten należy do węzłów wędkarskich spinningowych. Jest też najlepszym węzłem do plecionki, bardzo łatwym w wykonaniu. Dobrze sprawdza się w wiązaniu przyponów, sztucznych przynęt, kotwic i haków z oczkiem.

Zobacz film: Skarb w wodach Zatoki Puckiej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości