Hobby

Z nimi lepiej nie zadzierać. Poznaj rodzinę mistrzów sumo z Krotoszyna. Na czym polega ten sport?

Hobby

Aktualizacja:

Sumo to japoński sport narodowy, którego korzenie sięgają VII wieku. Od dziesięcioleci dyscyplina ta cieszy się na świecie coraz większą popularnością. Polską stolicą sumo jest Krotoszyn. To tu mieści się Polski Związek Sumo, którego założycielem jest Dariusz Rozum. W programie on i jego rodzina opowiedzieli o swoim zamiłowaniu do zapasów sumo i karierze sportowej. Czy w japońskiej lidze sumo trenują Polacy?

Początki sumo w Polsce

Dariusz Rozum od lat działa na rzecz popularyzacji zapasów sumo w Polsce. 16 lat temu z jego inicjatywy powołano do życia Polski Związek Sumo. Rozum stanął na czele powstałej organizacji i od początku jej istnienia pełni funkcję prezesa. W 2016 roku został mianowany Prezydentem Europejskiej Federacji Sumo oraz Wiceprezydentem Światowej Federacji Sumo.

W przeszłości za promocję sumo w naszym kraju odpowiadał Polski Związek Zapaśniczy, jednak bez większego powodzenia. W 2001 roku Dariusz Rozum postanowił uratować i utrzymać ten sport w Polsce. Wraz z kilkoma innymi zawodnikami założył prywatny klub sumo.

Otworzyliśmy sekcję sumo i na początku to była taka trochę przygoda. Z czasem, z roku na rok to się stawało coraz bardziej poważne. W 2003 roku zwróciłem się do ówczesnej minister edukacji narodowej i sportu Krystyny Łybackiej z prośbą o wyrażenie zgody na utworzenie polskiej federacji. Takową zgodę otrzymałem i po roku już byliśmy samodzielną dyscypliną

– wyjaśnił Dariusz Rozum, Prezes Polskiego Związku Sumo.

Obecnie w Polsce działa 80 klubów sportowych sumo.

Czym różni się sumo sportowe od tradycyjnego?

W II połowie XX wieku walki sumo zaczęły zdobywać coraz większe zainteresowanie poza granicami Japonii, co znacząco wpłynęło na dalszy rozwój tej dyscypliny. W konsekwencji zmian wyodrębniono sumo sportowe, w którym przeciwieństwie do tradycyjnych zapasów wyodrębniono kategorie wagowe i wiekowe.

Japończycy nastawiają się na podnoszenie tej wagi, a w sumo europejskim zawodnicy trzymają się jednak swoich kategorii

– wyjaśnił Aron Rozum, syn Dariusz, wielokrotny medalista światowych i europejskich zawodów sumo.

ZOBACZ: Poznaj Kazuki Tsuyukusa – pierwszego Polaka w japońskiej lidze sumo

Kazuki – jedyny Polak w japońskiej lidze sumo

Kazuki Tsuyukusa jest pierwszym w historii polsko-japońskim zawodnikiem w profesjonalnej lidze sumo w Japonii. Ten utalentowany sumō-tori przebywa obecnie w elitarnej szkole, gdzie poddaje się reżimowi treningowemu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Karolina Styczyńska – polska zawodniczka japońskich szachów. Kim jest Polka, która odnosi oszałamiające sukcesy w Tokio?

Tokio 2021. MKOL podał nową datę rozpoczęcia igrzysk olimpijskich

Akiko - Japonka z Podhala: "Polska jest fajna"

Autor: Agata Polak

Reporter: I. Kaczyńska, R. Męczykalski

Pozostałe wiadomości