Rodzinne gry karciane – prosty sposób na zabawę w czasie kwarantanny

Zabawy karciane to znany wszystkim sposób na nudę i zabicie czasu, których obecnie większości z nas nie brakuje. W programie zaprezentowaliśmy krótki instruktaż najprostszych gier, w których mogą uczestniczyć wszyscy członkowie rodziny. Sprawdźcie też, jaką niespodziankę przygotował dla Was iluzjonista Michał Kulik.

WOJNA

Jedną z najprostszych gier karcianych jest wojna. W zabawie mogą brać udział przynajmniej dwie osoby. Każda partia może być rozgrywana talią o dowolnej liczbie kart do gry. Jest to jedna z najstarszych znanych gier karcianych, której początki sięgają XIV wieku.

Zasady gry

Przetasowaną talię rozdaje się graczom i kładzie koszulkami do góry. Zawodnicy równocześnie wykładają po jednej karcie i porównują ich wartości (względem starszeństwa – kolory nie odgrywają roli). Ten gracz, którego karta ma wyższą wartość, odbiera karty przeciwnikowi i kładzie je pod spodem swojej talii.

Jeśli karty mają taką samą siłę, dochodzi do wojny. Wówczas należy odkryć po jednej karcie i położyć je koszulkami do góry na tych, które zostały już wyłożone. Następnie wyciągamy następną, wykładamy odkrytą kartę na zakrytych i porównujemy. Karta o wyższej wartości wygrywa, a zwycięzca odbiera wszystkie karty wykorzystane w wojnie. Proces jest powtarzany, jeśli w podczas starcia nie uda się wyłonić zwycięzcy.

Wygrywa ten, kto pierwszy zabierze wszystkie karty przeciwnikowi.

OSZUST

Gra polega na tym, żeby pozbyć się swoich kart blefując i oszukując co do ich rzeczywistej wartości.

Ta gra jest o tyle ciekawa, że można, a nawet trzeba w niej oszukiwać

– zauważył Michał Kulik.

Zasady gry:

Karty należy dokładnie przetasować, rozdać je wszystkim graczom i wyłożyć jedną kartę na środek stołu. Każdy układa otrzymane karty zgodnie z ich wartościami.

Gracz po lewej stronie rozdającego rozpoczyna grę wykładając kolejno wszystkie posiadane karty tej samej wartości. Kładzie je na środku stołu, ale nie odkrywa ich przed resztą uczestników.

Karty dokłada się obrazkiem ku dołowi, ponieważ w tej grze można oszukiwać poprzez dokładanie kart, które nie pasują ani wartością, ani kolorem. Kolejny gracz może sprawdzić, czy oszukiwałem

– wytłumaczył iluzjonista.

Sprawdzana osoba musi odwrócić i pokazać wszystkim swoje karty i jeżeli okaże się, że sprawdzający miał rację, oszust musi zabrać ze stołu wszystkie karty. Następnie to on zaczyna kolejną rundę. Jeżeli jednak okaże się, że to oskarżający się pomylił, wówczas to on zabiera karty ze stołu.

Zakładając, że gracz rozpoczynający grę wyłożył 9, kolejna osoba musi wyłożyć 10, następna walety itd. Osoba, która pierwsza pozbędzie się wszystkich kart, wygrywa.

ZOBACZ: Wierzysz w magię? W przerwie między kolejnymi partiami gry, zobacz sztuczkę wykonaną przez Michała Kulika. Wprawi Cię w osłupienie!

ŚWINIA

Gra w świnię to jedna z najprostszych gier karcianych i nie sprawi trudności nawet młodszym dzieciom. W grze może brać udział dowolna liczba osób, możemy też użyć więcej, niż jednej talii kart.

Zasady gry:

Na stole rozkładamy wszystkie karty koszulkami do góry. Następnie należy wylosować jedną z nich i położyć ją na środku, odkrytą.

Gracze losują karty tak długo, aż trafią na kartę pasującą kolorem do tej, która leży na stosie, a następnie dokłada ją na stos i przykrywa drugą, dowolnie wybraną przez siebie kartą.

Gdy skończą się karty na stole a te, które mamy w ręce nie pasują do tej leżącej na stosie, to musimy wziąć karty ze stosu. Sięgamy po nie tak długo, aż znajdziemy taką, na którą możemy położyć którąś z kart trzymanych w ręce. Wtedy przykrywamy ją drugą dowolną kartą i kolej przechodzi na drugiego gracza.

Gra trwa tak długo, aż jeden z graczy pozbędzie się wszystkich swoich kart.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Iluzjonista Y vs fake newsy na temat koronawirusa!

Czas spędzony w domu nie musi być nudny. Iluzjonista Edi zdradza sposób na dobrą zabawę

Anatolij Kaszpirowski - legendarny hipnotyzer. Szarlatan czy uzdrowiciel?

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości