Hobby

Opera w Barcelonie znów otwarta. Na widowni 2,5 tys. nietypowych gości

Hobby

Barcelońska opera Liceu otworzyła się po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. W pięknych wnętrzach zagrano pierwszy od ponad trzech miesięcy koncert. Nastrój był podniosły, artyści stęsknieni za widzami, a publiczność - wyjątkowa. Salę po brzegi wypełnili bowiem nietypowi, milczący słuchacze. Na krzesłach zasiadły rośliny.

Ludzka egzystencja w erze koronawirusa

Intencje organizatorów były proste. Zapragnęli oddać naturze należną jej przestrzeń. Dlatego „zaprosili" ją na miejsca, które wcześniej zostały przyrodzie odebrane.

Jak poszerzyć granice swojej empatii? Zacznijmy od sztuki i muzyki, we wspaniałym teatrze, zapraszając przyrodę

- tłumaczył producent wykonawczy, Eugenio Ampudio w eklektycznym, neoklasycystycznym budynku. Gmachu sięga historią XIX wieku i jest siedzibą jednej z największych oper w Europie.

Uroczysty koncert był transmitowany. Po jego zakończeniu 2292 rośliny, które były umieszczone na każdym siedzeniu, miały zostać przekazane pracownikom służby zdrowia. To właśnie oni w dobie walki z pandemią koronawirusa znajdują się na pierwszej linii frontu.

“Concert for the Biocene”

Koncert był możliwy dzięki zakończeniu stanu wyjątkowego Hiszpanii, które nastąpiło w niedzielę. Na scenie pojawił się kwartet smyczkowy grający „Chryzantemę” włoskiego kompozytora Giacomo Pucciniego.

Zarówno przed sześciominutowym występem, jak i po nim, czterech elegancko ubranych muzyków z szacunkiem skłoniło się „publiczności”.

I choć nie spytamy widzów i słuchaczy o ich wrażenia z występu, mamy nadzieję, że potwierdził on wartość sztuki, muzyki i przyrody. Organizatorzy zaś liczą to, że koncert posłuży jako swoista mapa powrotu do normalnej aktywności po pandemii.

Hiszpania była jednym z krajów najbardziej dotkniętych COVID-19. Do tej pory na koronawirusa zmarło tam 28, 3 tys. osób, a zachorowało ponad 246, 2 tys.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz także:

Adam Małysz zakażony koronawirusem. „Przestrzegam zasad bezpieczeństwa, ale okazuje się, że to nie wystarcza”

Jak dba o siebie Agata Młynarska? Dziennikarka zdradziła sekret swojego nienagannego wyglądu

Joanna Koroniewska pozuje nago. "Wiek to stan umysłu, a nie metryka"

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości