Co lepsze - mały laptop czy netbook? Który z nich ma więcej zalet?

Kobieta dotyka ekranu dotykowego smartfona lub tabletu,
Fot. Alistair Berg / Getty Images

Korzystanie ze swobody podróżowania daje nam mnóstwo możliwości. Dlaczego ma je ograniczać ciężki laptop? Zatroszczmy się o to, żeby był mały, lekki i wygodny. Ile kosztują małe laptopy nie zajmujące dużo miejsca w bagażu, wytrzymałe, wydajne i niezawodne?

Małe laptopy posiadają matrycę o przekątnej 14 cali lub mniejszą. Ich ceny zaczynają się od kwoty poniżej 1000 złotych. Lepsze modele, bardzo cienkie, z większym ekranem, mogą kosztować nawet 3000 zł. Niewielkie rozmiary i mały ciężar (od 1,5 do 2 kilogramów) sprawiają, że doskonale sprawdzają się w podróży. Ich średni czas pracy na baterii to przedział 4-6 godzin. Dla kogo małe laptopy mogą okazać się najlepszym wyborem? Wydają się być bardzo rozsądnym rozwiązaniem dla użytkowników zainteresowanych możliwościami, jakie oferuje przeciętny komputer osobisty, ale ceniących sobie zalety przenośnych netbooków. Nie należy jednak mylić tych dwóch segmentów sprzętu komputerowego. Najlepsze małe laptopy to technologiczna „półka wyżej” w stosunku do netbooków, charakteryzująca się większą ilością RAM-u, lepszym procesorem no i większym ekranem.

Małe laptopy a netbooki – czym się różnią?

Małe, lekkie laptopy znajdziemy w ofercie wszystkich wiodących producentów sprzętu komputerowego. Toshiba, Apple, Lenovo, Hewlett-Packard, Dell, Asus, Acer – każdy z tych potentatów oferuje małe laptopy o lepszych czy gorszych parametrach. Ile kosztują małe laptopy ? Spore różnice w cenach (od kwot poniżej 1000 zł do 3000 i więcej) sugerują, ile będziemy mogli z takiego sprzętu „uzyskać”. Tanie małe laptopy nadają się do prostych zastosowań (oglądanie filmów, przeglądanie stron w internecie), te droższe oferują więcej możliwości. W odniesieniu do netbooków, w małych laptopach możemy korzystać z większej mocy obliczeniowej procesora. Modele z wyższą ceną to poziom mocy procesora porównywalny do dużych notebooków. Wprawdzie małe laptopy wyposażone są w procesy o niskim napięciu (AMD lub Intela), ale są za to dużo bardziej wydajne niż te najczęściej stosowane w netbookach. Instalowana w nich pamięć operacyjna to 2-4 GB RAM, więc w rezultacie małe laptopy działają dużo sprawniej niż netbooki i mogą jednocześnie obsługiwać kilka aplikacji.

Zobacz film: Historia komputerów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co warto wiedzieć o małych laptopach

Lista zalet małych laptopów zachęca do dokonania wyboru w tym segmencie sprzętu komputerowego, ale na kilka spraw przed zakupem musimy koniecznie zwrócić uwagę. Jeśli mały laptop ma często towarzyszyć nam w podróżach, musi posiadać solidną obudowę. Najlepiej w takim wypadku unikać plastikowych rozwiązań na korzyść bardziej trwałych konstrukcji. Przed sfinalizowaniem transakcji należy koniecznie sprawdzić, czy obudowa jest dobrze spasowana. W ramach testowania obudowy sprawdźmy też zawiasy mocujące ekran. Skoro sprzęt ma działać w różnych warunkach, jego wytrzymałość musi być priorytetem. Podróżowanie w różnych porach dnia i nocy, a także w wielu środkach lokomocji powinno dać nam powód do przemyślenia tematu matrycy. W takich warunkach najlepiej dobrać jak najbardziej jasną matrycę. W małych laptopach rozwiązania klawiatury niekoniecznie idą w parze z wygodą. Wszak producent musi „upchać” określoną liczbę przycisków na niewielkiej powierzchni. Nie spodziewajmy się więc cudów, ale zadbajmy o to, by mały laptop wyposażony był w podświetlaną klawiaturę. Praca po zmroku może wówczas okazać się łatwiejsza. Jeśli mały laptop, który sobie upatrzyliśmy, nie ma modemu 3G, dzięki któremu można korzystać z internetu, zawsze można dokupić taki osobno. Warto jednak zainwestować w model wyposażony w modem internetowy. No i bateria! Bez wytrzymałej baterii mały laptop traci swoją podstawową zaletę.

Małe laptopy do grania

Mały laptop to niższa waga, bardziej żywotna bateria, mniejsze koszty zakupu. Co tracimy decydując się na sprzęt z tego segmentu? Cóż, małe laptopy na pewno nie nadają się do tego, by używać ich do grania, ponieważ bardzo często wykorzystują karty graficzne zintegrowane na płycie głównej. Nie odpowiada to wymaganiom stawianym przez producentów gier. Jeśli to nas jeszcze nie przekonało, wystarczy rzut oka na przekrój matrycy i klawiaturę. Ich niewielkie rozmiary nie pozwolą na komfort podczas grania, nie są po prostu zbyt poręczne. Do grania lepiej zaopatrzyć się w bardziej odpowiedniego laptopa lub komputer stacjonarny – jeśli koniecznie w tym celu chcemy używać sprzętu komputerowego. Jeśli nie, warto przemyśleć inwestycję w konsolę, ale na pewno zapomnijmy o możliwościach grania na małych laptopach. Podsumowując, tego rodzaju sprzęt jest świetny do wykonywania prostych prac, prezentacji biznesowych i pracy na „długiej baterii”, kiedy nie mamy dostępu do tradycyjnego komputera czy większego laptopa.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości