W wieku 11 lat został mistrzem świata w hip-hopie. Był pierwszym Polakiem, który tego dokonał

Aktualizacja:

Jakub Gręda jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich tancerzy. W trakcie swojej kariery wytańczył pięciokrotnie mistrzostwo świata i czternastokrotnie mistrzostwo polski. Jak zaczęła się jego przygoda z hip-hopem? Jakie ma jeszcze hobby?

Wielki sukces w wieku 11 lat

Pierwszy udokumentowany taniec Kuby datuje się na 1992 rok, kiedy będąc trzylatkiem wystąpił na komunii swojej kuzynki. Dwa lata później wystartował w swoich pierwszych zawodach. W 2000 roku po raz pierwszy spróbował swych sił w Polskiej Federacji Tańca i jako pierwszy Polak w historii, wygrał mistrzostwa świata w kategorii hip-hop do 11 lat. Tak wspomina ten sukces:

Dowiedziałem się, że nie mogę wykonywać elementów akrobatycznych. Myślałem, że zostanę zdyskwalifikowany. Jednak udało się jakoś przebrnąć do kolejnej rundy, no i w samym finale udało się wygrać

To nie jedyny raz, kiedy Kuba zaskoczył taneczny świat. Jako pierwszy hip-hopowiec w historii wystąpił na prestiżowym konkursie Eurowizji dla młodych tancerzy, który odbył się w 2003 roku w Amsterdamie. Przygodę tę wspomina bardzo miło.

To była taka nowość, bo przeważnie na Eurowizji jest pokazywany balet, a tu ktoś wystąpił z hip-hopem, ale oczywiście został bardzo dobrze przyjęty. Bardzo się podobał

- powiedziała mama Jakuba, Elżbieta Gręda.

Nauczyciel w szkole baletowej

Pasja chłopaka przerodziła się także w jego zawód i obecnie jest on nauczycielem w ogólnokształcącej szkole baletowej w Gdańsku.

Taniec klasyczny jest tutaj głównym przedmiotem, a moja technika - hip-hop dance jest tak naprawdę techniką uzupełniającą. Uczę także akrobatyki

- stwierdził Jakub.
Poza tym sędziuje również podczas zawodów tanecznych.

Kolekcjoner kaset

Kuba posiada prawdopodobnie największą kolekcję kaset magnetofonowych z hip-hopem i rapem w Polsce, a jego zbiory są wypożyczane na wystawy między innymi do muzeów.

W tej chwili w mojej kolekcji znajduje się ponad 2300 kaset z rapem

- pochwalił się.
Jakie Kuba ma marzenia? Dowiecie się po obejrzeniu naszego materiału.
>>> Zobacz także:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf
Reporter: Paweł Kiliański
Pozostałe wiadomości