Hobby

W każdym tkwi odrobina artysty. Dowiedz się, jak namalować obraz krok po kroku!

Hobby

Autor:
Zobacz
także:
Jak namalować obraz krok po kroku?
Guido Mieth/GettyImagesMalowanie krok po kroku

Nie trzeba być plastycznie uzdolnionym, by wyrażać siebie za pomocą sztuki. Tak jest w przypadku własnych obrazów. W artykule pokażemy, jak namalować obraz – od czego zacząć, które materiały kupić, na jakiej technice się skupić.

Jeśli chcemy zacząć malować, możemy oczywiście skorzystać z gotowych szablonów do malowania lub kupić wzór, który wystarczy odtworzyć za pomocą odpowiedniej legendy dołączonej do zestawu. Nic tak nie cieszy jednak, jak dzieło przygotowane przez nas od początku do końca.

Wszystko o szyciu i szydełkowaniu

Haftowane obrazy jak zdjęcia
Haftowane obrazy jak zdjęciaDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak namalować obraz?

Pokażemy teraz, jak namalować obraz krok po kroku. Będzie to bardzo prosta abstrakcja, z którą poradzi sobie każdy.

Krok pierwszy: Na początek należy przygotować sobie odpowiednie podobrazie lub karton. Cena waha się zazwyczaj od 10 do 15 złotych za średni format. Jeśli zdecydujemy się na karton, należy go pomalować na biało farbą akrylową.

Krok drugi: Jakie farby wybrać? Jak namalować obraz farbami akrylowymi? Wybieramy kilka kolorów z palety farb. Możemy również użyć emalii akrylowej do drewna.

Krok trzeci: Przygotowujemy pojemniczek do mieszania farb. Umieszczamy w nim dwa, trzy centymetry farby akrylowej i dodajemy łyżkę wody – to proporcje na średniej wielkości podobrazie. Ilość farby powinna być zawsze uzależniona od wielkości podobrazia oraz od tego, ile planujemy użyć danego koloru. Mieszamy farbę z wodą. Następnie kropimy mieszanką podobrazie. Staramy się robić małe i duże plamki.

Krok czwarty: Dodajemy następną łyżkę wody, dzięki czemu farba zrobi się rzadsza i lepiej będzie wykonać efekt zacieków na obrazie. Chlapiemy farbą po obrazie, wykonujemy plamki kolejnym kolorem farby. Nie jest ważna ilość oraz rodzaj zacieków, kresek, kropek – dajemy się ponieść fantazji, w końcu tworzymy własne dzieło.

Krok piąty: Jeśli mamy chęć, możemy dodać jeszcze jeden kolor farby. Później zostawiamy dzieło do wyschnięcia. Dzięki tym podpunktom wiecie już, jak namalować obraz abstrakcyjny. Jest to bardzo proste dzieło i - jak widać - nie wymaga zbytnich zdolności artystycznych.

Jak namalować obraz olejny?

Teraz zaprezentujemy Wam, jak namalować obraz olejny krok po kroku . Oto, co będzie nam potrzebne:

  • farby olejne (jeśli zaczynamy swoją przygodę z farbami olejnymi, warto zakupić tylko kolory bazowe, z których otrzymać można również inne barwy),
  • kilka pędzli sztucznych lub naturalnych – najlepiej ze świńskiej szczeciny,
  • podobrazie (płótno, tektura, płyta pilśniowa),
  • paleta,
  • weniks,
  • olej lniany,
  • terpentyna,
  • gazety i ściereczki.

Jak samemu namalować obraz olejny?

Krok pierwszy: Rozstawiamy sztalugę, przynosimy rozcieńczalniki oraz farby olejne.

Krok drugi: Decydujemy o wyborze motywu i tematu obrazu. Możemy skupić się na krajobrazie, martwej naturze, postaci, zwierzętach itd. Zaczynamy od szkicu wybranego tematu – najlepiej ołówkiem. Jeśli mamy wprawę, możemy od razu nakładać kolory farb na płótno.

Krok trzeci: Rozpoczynamy malowanie. Dużym pędzlem nanosimy plamy kolorowe, rozpoczynamy od dużych rzeczy, szczegóły będziemy malować na końcu. Nadajemy przedmiotom kształty poprzez odpowiednio zaznaczone światło i cień. Staramy się nakładać farbę równomiernie, na razie bez skupiania na konkretnym fragmencie.

Krok czwarty: Teraz przechodzimy do szczegółów. Poprawiamy niedociągnięcia i obserwujemy, czy wszystko jest ze sobą spójne pod względem kolorystycznym i geometrycznym. Warto jest raz na jakiś czas odejść od palety, by z dalszej perspektywy ocenić, czy wszystko, co do tej pory wykonaliśmy, jest poprawne.

Krok piąty: Nie należy zapominać także o laserunku (półprzezroczyste warstwy farby, które nakładamy na gotowe dzieło). Barwy zastosowane w laserunku powinny być intensywnie rozcieńczone i nałożone miękkim pędzlem. Laserunek może całkowicie zmienić charakter dzieła.

Warto pamiętać, że na początku nakładania farby olejnej można ją rozcieńczyć terpentyną, która jest odtłuszczona i szybko wysycha. Następne warstwy można rozcieńczyć za pomocą oleju lnianego, dzięki czemu farby stają się tłustsze i o wiele wolniej wysychają. Natomiast zbyt dużą ilość farby, kiedy jest nadal mokra, możemy usunąć dzięki szpachelce. Gdy nasz obraz wyschnie, warto jest go posmarować warstwą werniksu.

W kolejnej serii artykułów nauczymy Was także, jak namalować krajobraz krok po kroku, jak namalować obraz impresjonistyczny oraz jak namalować obraz 3d. Bądźcie z nami!

Autor:Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Guido Mieth/GettyImages

Pozostałe wiadomości