Giełda staroci, targi antyków i pchle targi – najciekawsze miejsca w Polsce. Co można tam kupić?

targ staroci
Fot. Konstantin Vishnikin / EyeEm / Getty Images
Wszyscy wielbiciele rzeczy w stylu vintage i prawdziwych antyków powinni raz na jakiś czas wybrać się na giełdy staroci. To fantastyczne miejsca, w których można znaleźć nie tylko oryginalne drobiazgi do ozdobienia domu, lecz także niepowtarzalne meble, lampy oraz obrazy.

Giełdy staroci bywają nazywane również bazarami albo pchlimi targami, jednak nie zawsze są to pojęcia równoznaczne. Prawdziwe targi antyków to miejsca, w których można znaleźć nie tylko stare, ale i dobrze zachowane meble lub dekoracje, a także przedmioty o prawdziwej wartości kolekcjonerskiej. Giełda staroci to przestrzeń do profesjonalnego handlu, w którym klienci mogą dotknąć i dokładnie obejrzeć rzeczy, a nawet nieco się potargować. Prawdziwi wielbiciele antyków i mniej lub bardziej praktycznych drobiazgów w stylu vintage powinni odwiedzać takie targi regularnie. Zobacz, dlaczego warto wybrać się do takiego miejsca i poznaj najlepsze giełdy staroci w Polsce.

Więcej:

Giełda staroci – dlaczego warto się tam wybrać?

Targi antyków to miejsca o niezwykłym charakterze. Wszystkie znalezione na nich rzeczy są wyjątkowe – mają niepowtarzalną historię i wygląd, często też stanowią jedyne egzemplarze danego modelu. Każdy, kto marzy o tym, aby urządzić swój dom w stylu retro, właśnie na giełdach staroci znajdzie idealne meble i dekoracje. Osoby, które preferują nowoczesny styl, również mogą znaleźć na targach coś dla siebie – czasami nawet niepozorne drobiazgi potrafią nadać charakteru domowej przestrzeni.

Znalezienie wyjątkowych przedmiotów często wymaga jednak dużo czasu i cierpliwości. Choć nie zawsze uda się zdobyć to, o czym się marzy, warto wykorzystać czas na giełdzie staroci jak najlepiej. Tego typu wydarzenia bardzo często organizowane są w weekendy, dzięki czemu więcej osób ma szansę nie tylko przyjść i kupić dla siebie antyki, lecz także poznać nowe miejsca, ludzi i tradycje danego regionu. Zwiedzanie giełdy staroci można połączyć z udziałem w lokalnych imprezach – pozwoli to poszerzyć kulturalne horyzonty.

Giełdy staroci w Polsce – gdzie i kiedy są organizowane?

Dla wielbicieli antyków i dawnego rzemiosła niezwykle owocne mogą okazać się poszukiwania w okresie od marca do października. To właśnie wtedy w Polsce organizuje się najwięcej pchlich targów, zwłaszcza takich, które nie są przeprowadzane w sposób cykliczny, a rzeczy wystawia się po prostu na ulicach i deptakach. Zarówno mieszkańcy dużych miast, jak i mniejszych miejscowości powinni bez problemu znaleźć w swojej okolicy oryginalne drobiazgi, dekoracje, a nawet meble, co pozwoli im upiększyć swój dom. Żeby nie przegapić organizowanych targów staroci, warto przeglądać dostępne w internecie całoroczne kalendarium takich wydarzeń, a także strony poświęcone danym gminom, miastom i powiatom. Jakie są najpopularniejsze giełdy staroci w Polsce?

  • Cieszyńskie Targi Staroci (rynek w Cieszynie) – giełda staroci organizowana przez Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”, na której towary wystawiane są przez mieszkańców miasta oraz innych chętnych.
  • Giełda Staroci „Pod Halą Targową” w Krakowie (ul. Grzegórzecka 3) – na targu wystawiane są zarówno książki, sztućce, stare zabawki, jak i bogato zdobione meble. Żeby znaleźć prawdziwe perełki, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Krakowska giełda staroci jest otwarta w każdą niedzielę, od godziny 8.00 do 12.00.
  • Wasilkowski Jarmark Staroci pod Białymstokiem (ul. Białostocka 94, Wasilków) – giełda staroci w Wasilkowie słynie z wyrobów z brązu oraz mosiądzu, zabytkowej porcelany, obrazów i mebli. Wszystko, co jest potrzebne do urządzenia domu w stylu vintage, można obejrzeć i kupić w trzecią niedzielę każdego miesiąca od godziny 8.00.
  • Warszawskie Targi Antyków w Broniszach (ul. Poznańska 98, Bronisze, teren Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach) – to wyjątkowe miejsce dla wielbicieli starych mebli. Giełda staroci organizowana jest w każdą sobotę i niedzielę, w godzinach od 8.00 do 16.00.
  • Bytomski Jarmark Staroci (ul. A.F. Modrzewskiego 3) – sprzedawane przedmioty to głównie stare meble, sztućce i porcelana. Giełda staroci w Bytomiu otwarta jest w pierwszy piątek i pierwszą sobotę miesiąca, od godziny 7.00 do 15.00.
  • Ogólnopolska Giełda Rzeczy Dawnych i Osobliwości w Łodzi (al. Politechniki 4) – wśród sprzedawanych w Łodzi przedmiotów można znaleźć stare monety i banknoty, rzeźby, obrazy, starodruki, medale i meble. Targ antyków w Łodzi organizowany jest co kilka miesięcy i trwa jeden weekend (szczegóły znajdują się na stronie organizatora).
  • Giełda antyków i Staroci w Bydgoszczy (ul. Glinki 79) – to wyjątkowe miejsce dla wszystkich kolekcjonerów starych monet, pocztówek i znaczków. W ofercie sprzedawców znajdują się także meble, rzeźby oraz obrazy, dzięki którym wnętrza nabiorą prawdziwego stylu retro. Targ antyków w Bydgoszczy organizowany jest w każdą drugą i trzecią sobotę miesiąca, w godzinach od 9.00 do 15.00.
Zobacz film: Wycieczka po starocie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!