Chusteczki najczęściej sprzedawane są w nieciekawych kartonach, które nie prezentują się zbyt estetycznie, szczególnie w stylowym wnętrzu. Drewniane, wielorazowe pudełko na chusteczki ozdobione metodą decoupage stanowi ciekawy dodatek i samo w sobie może być atrakcyjnym elementem wystroju wnętrza. Chustecznik decoupage możemy ozdobić różnymi motywami, tak aby idealnie pasował do wystroju naszego domu. Podpowiadamy, jak samodzielnie wykonać chustecznik decoupage.
Chustecznik decoupage to doskonały pomysł dla wszystkich osób, które kochają otaczać się pięknymi rzeczami i dla których liczą się detale. Dlaczego decoupage? Chustecznik może wykonać praktycznie każdy, metoda decoupage nie wymaga bowiem dużych umiejętności. Znacznie większą rolę odgrywa tu cierpliwość i systematyczna praca. Pudełko na chusteczki możemy ustawić w sypialni, salonie lub wykorzystać jako stylowy dodatek do wystroju łazienki. Pamiętajmy jednak, by świadomie wybrać kolory i styl chustecznika, tak aby współgrał z wnętrzem, w którym chcemy go ustawić.
- Pudełko na chusteczki decoupage - jak zrobić chustecznik?
- Pudełko na chusteczki decoupage - czego potrzebujesz?
- Chustecznik decoupage krok po kroku
Pudełko na chusteczki decoupage - jak zrobić chustecznik?
Technika decoupage’u polega na przyklejaniu do różnych powierzchni (może to być drewno, plastik, szkło, ceramika lub materiał) dowolnych motywów wykonanych z papieru. Wybrany motyw pokrywamy warstwą kleju, a następnie kilkoma warstwami lakieru, tak aby całkowicie wtopił się w tło.
Ozdobny chustecznik decoupage sprawdzi się w różnych wnętrzach, mamy bowiem wiele możliwości wyboru motywów zdobniczych. Pudełko na chusteczki ozdobione bardzo popularnym motywem lawendy lub wzorami kwiatowymi idealnie sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, rustykalnym lub prowansalskim. Jeśli natomiast w naszym domu króluje nowoczesny minimalizm, możemy wykonać na chusteczniku kolaż z wycinków gazet lub ozdobić go wzorami geometrycznymi. Granice stanowi wyłącznie nasza wyobraźnia.
Zanim wykonamy chustecznik decoupage, warto przygotować sobie warsztat pracy . Być może zrobienie pudełka na chusteczki zajmie nam więcej niż jeden wieczór, w technice decoupage nakładamy bowiem wiele warstw farby i lakieru, które potrzebują czasu do wyschnięcia. Pośpiech zdecydowanie nie jest przyjacielem decoupage’u. Dlatego zanim zabierzemy się do pracy, wybierzmy odpowiedni stół, stolik lub biurko, przykryjmy go nieprzemakalnym materiałem i przygotujmy narzędzia.
Zobacz też: Jak zrobić decoupage na drewnie – krok po kroku
Pudełko na chusteczki decoupage - czego potrzebujesz?
Decoupage jest obecnie bardzo popularny, w sklepach plastycznych znajdziemy więc duży wybór zarówno motywów zdobniczych, jak i farb i lakierów przeznaczonych do tej techniki. Jeśli jednak nie chcemy przeznaczać na chustecznik decoupage dużych środków, z powodzeniem możemy zastąpić profesjonalne materiały produktami, które mamy we własnym domu.
Warto zaopatrzyć się jedynie w drewnianą bazę, na której będziemy pracować.
Czego potrzebujesz, aby samodzielnie wykonać pudełko na chusteczki decoupage?
· drewniana baza - do kupienia w sklepach dla plastyków lub w sklepie z przyborami do decoupage’u. Do wyboru mamy bazę kwadratową lub prostokątną, w zależności od preferowanego przez nas kształtu chusteczek;
· papierowy motyw zdobniczy - możemy kupić gotowy motyw w sklepie plastycznym lub wykorzystać serwetkę z motywem kwiatowym bądź wycinki z prasy;
· klej do decoupage’u - dostępny w sklepach plastycznych, możemy również wykorzystać klej wikol lub białko jaja;
· farba akrylowa - jako baza świetnie sprawdzi się biała, możemy również wykorzystać inne kolory;
· lakier wodny ;
· narzędzia - ostre nożyczki albo nożyk do tapet, żelazko, pędzle (gąbkowe i płaskie), gąbka kuchenna, papier do pieczenia.
Zobacz też:
Decoupage - co powinien zawierać zestaw decoupage dla początkujących i dla dzieci?
Chustecznik decoupage krok po kroku
Przygotowanie ozdobnego chustecznika metodą decoupage nie wymaga dużych umiejętności, w tej technice najważniejsze są cierpliwość i dokładność. Przed przystąpieniem do pracy zastanówmy się, w jakim wnętrzu chcemy umieścić chustecznik i odpowiednio dobierzmy jego styl i barwę.
Chustecznik decoupage: malowanie
Wykonanie chustecznika należy rozpocząć od pomalowania całości drewnianej bazy wybranym przez nas kolorem akrylowej farby. Dla początkujących najlepiej sprawdzi się biały podkład , ponieważ większość serwetek ma takie tło, dzięki czemu bez problemu wkomponujemy nasz motyw. Białe tło świetnie sprawdzi się jako baza dla motywów kwiatowych, białe pudełko na chusteczki będzie doskonałym dodatkiem w kuchni i łazience. Przed kolejnym krokiem czekamy aż farba całkowicie wyschnie.
Chustecznik decoupage : przyklejanie motywu
Zanim przykleimy motyw, zróbmy kilka prób, upewniając się, jak ma wyglądać pudełko na chusteczki. Decoupage daje nam możliwość nakładania kilku warstw motywów, różne wzory mogą się również przenikać. Kiedy wybierzemy kompozycję, smarujemy klejem część pudełka, na którą chcemy nałożyć wzór, przykładamy serwetkę i dociskamy. Możemy również przyłożyć do serwetki papier do pieczenia i zaprasować całość żelazkiem, dzięki czemu chustecznik decoupage zyska większą trwałość.
Chustecznik decoupage: otwór na chusteczki
Pudełko na chusteczki decoupage jest już obklejone - jak zrobić otwór? Otwór wycinamy dokładnie nożyczkami, następnie nacinamy, zawijamy i przyklejamy od spodu.
Chustecznik decoupage: nakładanie lakieru
Ostatnim krokiem jest nałożenie warstw lakieru. Lakier nakładamy szerokim pędzlem na całą powierzchnię pudełka. Należy nałożyć kilka warstw, pamiętając, że kolejną nakładamy dopiero po wyschnięciu poprzedniej. Po każdych dwóch warstwach lakieru możemy przetrzeć chustecznik decoupage papierem ściernym.
Gotowy chustecznik możemy ozdobić wstążką wykonaną z materiału lub, jeśli kolory pudełka wydają nam się mało wyraziste, możemy podmalować niektóre elementy farbami akrylowymi. Dzięki temu zabiegowi pudełko na chusteczki decoupage będzie wyglądało jak ręcznie malowane.
Zobacz też:
Jak wykonać decoupage na drewnie i na szkle?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN