Technik fotograf, czyli zawód z pasją. Na czym polega i czy warto go wykonywać?

Profesjonalny fotograf
Fot. Hero Images / Getty Images
Technik fotograf to zawód, który łączy ze sobą umiejętności techniczne i zacięcie artystyczne. Do jego wykonywania niezbędna jest pasja oraz duża wyobraźnia. W jaki sposób można zostać fotografem i jakie są zalety płynące z pełnienia tej profesji?
  • Czym zajmuje się technik fotograf?
  • Gdzie może pracować fotograf?
  • Technik fotograf – czy warto wykonywać ten zawód?

Zobacz też: Jak zrobić zdjęcie panoramiczne 360 stopni?

W dzisiejszych czasach robienie zdjęć nie wydaje się szczególną umiejętnością. W dobie smartfonów praktycznie każdy może uwiecznić dany moment w formie cyfrowej fotografii. Mimo to, dostęp do sprzętu dobrej jakości nie czyni jeszcze z nikogo prawdziwego fotografa. Aby profesjonalnie zajmować się robieniem zdjęć, należy zdobyć odpowiednie umiejętności, które bez wątpienia pomogą w znalezieniu pracy w tym zawodzie.

Czym zajmuje się technik fotograf?

Definicja tej profesji jest stosunkowo prosta. Technik fotograf to osoba, która zawodowo zajmuje się robieniem zdjęć. Oprócz tego w zakres jej obowiązków wchodzi ich wywoływanie oraz obróbka w specjalnych programach komputerowych. Jakie zdjęcia może wykonywać technik fotograf? To zależy od osobistych preferencji, a także konkretnych umiejętności.

Popkultura stworzyła obraz fotografa jako niepoprawnego romantyka-artysty. Szal, rozwiane włosy i marzycielskie spojrzenie to stereotypowa wizja kogoś, kto wykonuje ten zawód. Rzeczywistość bywa jednak nieco inna. Fotograf zajmuje się bowiem robieniem zdjęć różnego typu . To nie tylko bajkowe fotografie plenerowe. Tak naprawdę są to często nieco mniej ekscytujące zdjęcia. To, czym technik fotograf będzie się zajmował zależy jednak w dużej mierze od jego umiejętności i upodobań. Osoba, która pragnie wykonywać ten zawód, będzie miała duże pole do popisu i szerokie możliwości wyboru. Istnieje bowiem szansa na wykonywanie zdjęć naprawdę różnego rodzaju, jak np.:

· fotografia okolicznościowa (śluby, chrzciny, komunie)

· fotografia portretowa

· fotografia krajobrazowa

· fotografia przyrodnicza

· fotografia artystyczna

· fotografia modowa

· fotografia reklamowa

· fotografia prasowa

· fotografia reportażowa

· fotografia biznesowa

· zdjęcia do dokumentów (np. do legitymacji, dowodów osobistych, paszportów czy prawa jazdy)

Jak zostać fotografem?

Jeśli chodzi o technika fotografa, zakres jego obowiązków jest szeroki. Zrobienie estetycznego zdjęcia i jego późniejsza obróbka wymagają konkretnych umiejętności, do których zaliczają się zarówno te artystyczne, jak i techniczne. W ich zdobyciu z pewnością pomoże szkoła kształcąca w tym kierunku. Właściwie fotografem może zostać teoretycznie każdy - wystarczy dobre oko, wyobraźnia i poświęcenie wielu godzin na zgłębianie tajników tego zawodu. Mimo to, aby uzyskać tytuł technika fotografa, należy ukończyć szkołę o profilu fotograficznym, jak np. technikum, szkołę policealną czy kurs zawodowy. Ich absolwenci mogą pochwalić się szeroką wiedzą teoretyczną i praktyczną. Podczas zajęć uczą się m.in. przygotowywania planu zdjęciowego, wykonywania fotografii studyjnych i plenerowych czy obsługi programów graficznych. Zdobycie tych umiejętności pod okiem profesjonalistów z pewnością znacząco ułatwi późniejsze wejście na rynek pracy. Ponadto, istnieje szansa na kontynuowanie nauki na studiach wyższych, np. na jednej z Akademii Sztuk Pięknych.

Gdzie może pracować fotograf?

Osoby, które czują że fotografia jest czymś, z czym chcą związać swoją karierę zawodową, mogą szukać pracy w wielu różnorodnych miejscach. To nie tylko zwykłe studio fotograficzne, ale również, np.:

· media

· agencje reklamowe

· agencje wydawnicze

· firmy z branży e-commerce

· instytucje zajmujące się cyfryzacją materiałów analogowych

· instytucje państwowe

Ponadto, często wybieranym rozwiązaniem jest założenie własnej działalności gospodarczej i praca jako „wolny strzelec” , specjalizujący się w konkretnym typie fotografii.

Technik fotograf – czy warto wykonywać ten zawód?

To, czy profesja ta przypadnie komuś do gustu, zależy od indywidualnych preferencji. Jeżeli ktoś lubi wykonywać zdjęcia, a przy tym cechuje się wyczuciem kompozycji i estetyki oraz umiejętnościami technicznymi – zawód fotografa będzie z pewnością strzałem w dziesiątkę. Posiada on bowiem wiele zalet.

Fotografia to przede wszystkim doskonały sposób na połączenie pasji z zarabianiem, często niemałych pieniędzy. Zarobki fotografa potrafią być naprawdę wysokie. Zależne są jednak od jego umiejętności, prestiżu i doświadczenia, a także firmy lub klienta, dla którego pracuje . Na początku przygody z fotografią pensja raczej nie będzie oszałamiająca. Jeżeli jednak ktoś jest dobry w tym co robi, z czasem będzie mógł liczyć na coraz wyższe wynagrodzenie.

Dobre pieniądze to wciąż nie wszystko . Fotograf zyskuje także możliwość poznawania wielu ciekawych ludzi oraz podróżowania i odwiedzania pięknych miejsc . To również niebywałe atuty tej pracy, ponieważ pozwalają na ciągły rozwój - nie tylko zawodowy, ale też osobisty. Poszerzają bowiem sposób patrzenia na świat i pomagają otworzyć umysł. Ponadto, zdjęcia zrobione przez fotografa stanowią swego rodzaju dokument czasów. Uchwycenie idealnego momentu i zachowanie go dla innych potrafi przynieść niebywałą satysfakcję.

Widać więc wyraźnie, że warto wykonywać pracę technika fotografa, o ile oczywiście jest ona pasją, a nie przykrym obowiązkiem. W tym przypadku połączenie hobby z pracą może dać poczucie spełnienia oraz dużo radości.

Zobacz film: Zdjęcia obrabiane cyfrowo, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości