Współcześnie coraz więcej rekrutacji odbywa się w ramach pośrednictwa pracy. Forma ta istnieje od dawna, jednak w Polsce przed transformacją rolę agencji pośrednictwa pracy spełniały urzędy pracy. Biura pośrednictwa pracy wzbudzają wciąż spore kontrowersje, chociaż niektórzy z chęcią podejmują zatrudnienie przez agencje.
Pośrednictwo pracy jest jedną z podstawowych usług realizowanych przez urzędy pracy i agencje pracy tymczasowej. Na rynku funkcjonują zarówno agencje headhunterskie (czyli tzw. łowcy głów), jak i firmy pośrednictwa pracy, które specjalizują się w poszukiwaniu pracowników tymczasowych.
Czym zajmuje się biuro pośrednictwa pracy?
Agencje pośrednictwa pracy zajmują się poszukiwaniem i zatrudnieniem kandydatów dla innych przedsiębiorstw. Do głównych zadań biur pośrednictwa pracy należą:
- udzielanie pomocy osobom bezrobotnym w znalezieniu pracy,
- doradztwo personalne w zakresie możliwości zawodowych dla osób, które chcą zmienić pracę,
- prowadzenie rekrutacji stałych lub czasowych na konkretne stanowiska;
- informowanie kandydatów o nowych ofertach pracy,
- zajmowanie się sprawami kadrowo-płacowymi innych firm,
- kierowanie kandydatów do zagranicznych pracodawców.
Pośrednictwo pracy to rozwiązanie, z którego może skorzystać zarówno osoba poszukująca zatrudnienia, jak i firma. Przedsiębiorstwa, które nie posiadają swojego działu personalnego lub własnej grupy rekruterów, mogą zdecydować się na współpracę z agencją pośrednictwa pracy. W ten sposób możliwe jest zminimalizowanie kosztów rekrutacji, a także znalezienie odpowiedniego kandydata. Na polskim rynku działa aż 6 tysięcy firm pośrednictwa pracy, chociaż tylko kilka jest godnych uwagi i zaufania. Niektóre duże korporacje zwane są „hurtowniami CV”, czyli miejscami, gdzie rekrutacje trwają ciągle, a pośrednicy tylko tworzą bazy CV. Zwykle agencje pracy działają na zlecenie prywatnych firm, które w ogóle nie mają działu kadrowo-płacowego. W takiej sytuacji pracownicy z agencji zajmują się nie tylko rekrutacją, ale także sprawami takimi jak stworzenie umowy na pośrednictwo pracy , zgłoszenie pracownika do ZUS-u, opłacanie składek, udzielanie urlopów itp. Z drugiej strony niektóre firmy zarówno zatrudniają pracowników samodzielnie, jak i na zasadzie pośrednictwa pracy. Jest to sposób bardzo kontrowersyjny, ponieważ pracownicy zatrudnieni przez agencje podlegają dwóm pracodawcom. Pracownicy tymczasowi mogą nie otrzymywać dodatkowych świadczeń socjalnych, czyli przywilejów takich jak prywatna opieka medyczna, karta sportowa, bonusy płacowe.
Pośrednictwo pracy za granicą
Szukając pracy poza Polską, warto skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy za granicą lub polskich biur, które wysyłają pracowników do innych krajów. Biura pośrednictwa pracy za granicą działają na podobnych zasadach, co agencje krajowe. Bardzo ważne jest jednak zwrócenie uwagi na to, jak skonstruowana jest umowa. Powinna ona określać prawa i obowiązki pracownika, a także dokładnie opisywać wszystkie terminy, tj. rozpoczęcie i zakończenie zatrudnienia, okres wypowiedzenia, datę wypłaty wynagrodzenia. Dobrze, jeżeli umowa skonstruowana jest w języku polskim lub angielskim. Należy jednak pamiętać, że poszukiwanie pracy za granicą może być nie tylko trudne, ale także ryzykowne. Dlatego każdego pośrednika należy dokładnie sprawdzić i dowiedzieć się, czy biuro nie oczekuje dodatkowych opłat.
Kiedy warto skorzystać z pośrednictwa pracy?
Istnieje kilka grup osób, które mogą dużo zyskać na skorzystaniu z pośrednictwa pracy. Przede wszystkim są to osoby bezrobotne, które nie mogą znaleźć żadnego zatrudnienia. Agencje pracy co prawda zwykle nie oferują bardzo wysokich zarobków, jednak gwarantują umowę o pracę tymczasową, płatny urlop, a także możliwość korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Osoby bezrobotne mogą udać się do urzędu pośrednictwa pracy i znaleźć odpowiednie zatrudnienie. Kolejną grupą osób są niepełnosprawni, którym trudno znaleźć miejsce pracy. Takie osoby mogą skorzystać z pośrednictwa pracy dla osób niepełnosprawnych . Rzetelne agencje są także w stanie znaleźć miejsce pracy dla studentów lub absolwentów bez doświadczenia zawodowego. Największe korzyści biura pośrednictwa pracy przynoszą jednak pracodawcom, ponieważ obniżają ich wydatki związane z rekrutacją. Niemniej obecne przepisy ograniczają ilość umów pomiędzy pracownikiem a agencją. Pracownicy tymczasowi mogą zdobyć niezbędne doświadczenie i następnie znaleźć inne miejsce pracy.
Zobacz też:
- Uber Freight w Polsce - co to jest? Jak działa nowa usługa od Ubera?
- Co to jest cosplay i jak go zrobić? Porady cosplay dla początkujących
- Konflikty w pracy – jak rozwiązywać nieporozumienia?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN