Finanse i Praca

Laptop do grafiki – 3D, 2D. Jak wybrać dobry?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Komputer laptop

Dobry laptop do grafiki, czyli jaki? Odpowiednio dobrany sprzęt może w dużym stopniu poprawić jakość pracy, jak i znacząco skrócić czas potrzebny do tworzenia i obróbki grafiki.

  • Najlepszy laptop do grafiki – ważne parametry
  • Jaki laptop do grafiki wybrać – matryca w laptopie do grafiki
  • Procesor i karta graficzna dla grafika
  • Chłodzenie w laptopie do grafiki 2D/3D
  • Laptopy do grafiki 2D i 3D – ceny

Zobacz też: Jaki procesor wybrać do komputera przenośnego? Najlepszy procesor do laptopa

Dobry laptop do grafiki komputerowej to podstawowe narzędzie pracy osób zajmujących się profesjonalnie tworzeniem i obróbką grafiki. Komputer powinien być wydajny, szybki i niezawodny. Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze sprzętu? Jaki laptop do grafiki wybrać?

Najlepszy laptop do grafiki – ważne parametry

Przy wyborze dobrego, przenośnego komputera do tworzenia i obróbki grafiki powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

· matrycę,

· procesor,

· kartę graficzną,

· pamięć RAM,

· chłodzenie.

Jaki laptop do grafiki wybrać – matryca w laptopie do grafiki

Zarówno laptop do grafiki 2D jak i laptop do grafiki 3D powinien wyróżniać się matrycą o wysokiej jakości. Im większy ekran, tym praca będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. Graficy powinni wybierać laptopy o rozmiarze matrycy co najmniej 15 cali. Matryca w komputerze przenośnym powinna się też charakteryzować wysoką rozdzielczością. Przy komputerach z matrycą 15” rozdzielczość powinna wynosić 1600x900. W przypadku laptopów 17” powinniśmy szukać sprzętu o rozdzielczości Full HD (1920x1080 ).

Matryca w laptopach do grafiki powinna mieć też jak najlepsze odwzorowanie kolorów . Równie istotnym elementem jest kontrast statyczny – im większy, tym lepiej. Wysoki kontrast jest niezwykle istotny w przypadku edycji zdjęć. Minimalny kontrast powinien wynosić 300:1. Matryca powinna być matowa, błyszczące powierzchnie mogą znacznie utrudniać pracę w jasno oświetlonych pomieszczeniach.

Innym rozwiązaniem jest praca z zewnętrznym monitorem. W tym przypadku możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy, decydując się na tańszy laptop z mniejszą matrycą i resztę przeznaczyć na dobrej jakości monitor. To rozwiązanie ogranicza jednak mobilność – transport delikatnego i dużego monitora jest dosyć problematyczny.

Procesor i karta graficzna dla grafika

Procesory w laptopach przeznaczonych do tworzenia zaawansowanych projektów graficznych powinny odznaczać się dużą mocą obliczeniową. Płynne, niezakłócone przetwarzanie procesów związanych z pracą programów graficznych w znacznej mierze determinują komfort pracy. Do tworzenia i obróbki grafiki 2D/3D najlepiej sprawdzą się procesory czterordzeniowe. W niektórych przypadkach wystarczy też procesor dwurdzeniowy.

Laptop dla projektantów zajmujących się tworzeniem skomplikowanych projektów 3D powinien być wyposażony w specjalne, dedykowane karty graficzne. Jeśli jednak zajmujemy się tworzeniem mniej skomplikowanej grafiki, układ zintegrowany powinien być wystarczający, by zapewnić płynna pracę.

Pamięć RAM a płynna praca grafika

Zaawansowane programy do grafiki i obróbki graficznej wymagają dużej pamięci RAM. Laptop do obróbki grafiki powinien mieć minimalną pamięć RAM na poziomie od 4 do 8GB, najlepiej z możliwością rozbudowy. Duża pamięć RAM zapewni grafikowi płynną i niezakłóconą pracę, zwłaszcza w przypadku, gdy pracuje on nad kilkoma projektami jednocześnie.

Chłodzenie w laptopie do grafiki 2D/3D

Chłodzenie jest równie ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do grafiki. Zaawansowane projekty 2D i 3D wymagają dużej mocy obliczeniowej komputera, co często może prowadzić do przegrzewania się podzespołów, a w rezultacie do spowolnienia pracy komputera albo nawet nagłego wyłączenia. Żeby dowiedzieć się, czy dany model laptopa dobrze radzi sobie z chłodzeniem, najlepiej przejrzeć opinie i recenzje innych użytkowników, które można znaleźć w internecie.

Laptopy do grafiki 2D i 3D – ceny

Laptopy, które pozwalają na płynną i komfortową pracę z grafiką 2D/ 3D nie należą do najtańszych. Musimy liczyć się z wydatkiem co najmniej 3 tys. zł. Laptopy z tej półki cenowej są wyposażone w dobre matryce i silne podzespoły. Będą więc w stanie płynnie pracować z popularnymi programami do obróbki graficznej. Sprzęt dedykowany specjalnie do obróbki 2D/3D może kosztować nawet ponad 10 tys. zł.

Jeszcze do niedawna graficy nie mieli zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o sprzęt, ponieważ jedynie komputery stacjonarne były na tyle wydajne, by móc w płynny i szybki sposób pracować z grafiką 2D i 3D. Wraz z rozwojem komputerów przenośnych graficy mogą dziś cieszyć się jedną z największych zalet laptopów – mobilnością. Nowe laptopy są wyposażone w silne podzespoły, które świetnie radzą sobie z nawet najbardziej zaawansowaną grafiką. Wybór odpowiedniego sprzętu z pewnością wpłynie na komfort pracy grafika – dlatego przez zakupem należy dokładnie rozeznać się w tym, co oferuje rynek i wybrać najlepszą opcję.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości