Referencje są szczególnie ważne w przypadku pracowników mało doświadczonych, którzy odbywali tylko praktyki lub staże. W takiej sytuacji opiekun stażu może napisać list polecający, który zachęci potencjalnych pracodawców do zainteresowania się kandydaturą danej osoby. Dodatkowym atutem, zwłaszcza w firmach międzynarodowych, są referencje pracownicze napisane po angielsku.
Zobacz też: Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Jakie pytania zadać? >>>
Co to są referencje, które otrzymuje pracownik?
Referencje to opinia pracodawcy na temat pracownika. W opinii tej znajdują się informacje na temat obowiązków pracownika, jego kompetencji, sposobu wykonywania zadań i najważniejszych cech osobowościowo-społecznych. Referencje pracownicze mogą być wystawione zarówno przez bezpośredniego przełożonego, jak i przez dział HR. W przypadku działalności akademickiej referencje może wystawić promotor lub przewodniczący koła studenckiego. Współcześnie dodatkową formą referencji są opinie wystawiane na profilu osobistym w serwisie Linkedin. Opinie te dotyczą także posiadanych umiejętności i uczestnictwa w konkretnych projektach. Pracownik zwykle otrzymuje referencje w formie listu pochwalnego, jednak zdarzają się także referencje słowne (na przykład telefoniczne).
Jak napisać referencje dla pracownika?
Osoby zastanawiające się nad tym, jak powinny być napisane referencje dla pracownika , często szukają wzoru takiego pisma w internecie. W rzeczywistości nie obowiązuje jeden szablon. Największe znaczenie ma prawdziwość i obiektywność informacji zawartych w liście pochwalnym. Dużo zależy także od rodzaju wykonywanej pracy i stanowiska, ponieważ zupełnie inaczej będą wyglądały referencje dla pracownika biurowego , a inaczej dla budowlanego. Można jednak stwierdzić, że dobre referencje dla pracownika zawierają następujące elementy:
- miejscowość i datę wystawienia referencji,
- imię i nazwisko pracownika, dla którego wystawiany jest list referencyjny,
- datę zatrudnienia pracownika w danej firmie,
- nazwę firmy i stanowisko pracownika,
- opis obowiązków, wykonywanych na tym stanowisku,
- ogólne informacje dotyczące: cech pracownika, jego charakteru, odpowiedzialności, zaradności, organizacji własnej pracy,
- opinię podsumowującą wraz z zachętą do zatrudnienia,
- powód odejścia z pracownika z firmy (może być to redukcja stanowiska lub na przykład chęć rozwoju zawodowego),
- podpis, imię i nazwisko osoby wystawiającej referencje i jej nazwa stanowiska,
- numer kontaktowy do bezpośredniego przełożonego pracownika, dla którego wystawione zostały referencje.
Referencje najczęściej wystawia się pracownikom administracyjnym, biurowym oraz pracownikom działów marketingu. Jest to związane z szybkim rozwojem zawodowym w tych branżach. Referencje pisane dla pracowników fizycznych w Polsce są rzadkością.
Zobacz też: Stołówka najważniejsza w pracy. Czy jedzenie integruje pracowników? >>>
Referencje dla pracownika: przykłady
Tworzenie referencji w formie pisemnej nie jest trudne, jednak wymaga znajomości konkretnego pracownika. Właśnie dlatego najlepiej jest, jeśli list napisze bezpośredni przełożony, a nie osoba z działu HR, która dopasuje referencje do ogólnego wzoru. Przykładowe referencje dla pracownika mogą zawierać następujące informacje:
- „Do głównych obowiązków pani Anny Kowalskiej należało tworzenie kampanii reklamowych oraz tekstów na strony klientów”.
- „Panią Annę Kowalską cechuje sumienność, odpowiedzialność i umiejętność współpracy w zespole”.
- „Pani Anna Kowalska wyróżniała się przede wszystkim profesjonalnością w obsłudze klientów biznesowych”.
- „Pani Anna rozwinęła zdolność obsługi Photoshopa”.
Zobacz też: Przyszłość należy do specjalistów. Które zawody znikną z rynku pracy? >>>
Zdarza się, że stażyści lub praktykanci proszą o wystawienie referencji. W takiej sytuacji warto wymienić najważniejsze osiągnięcia stażysty, a także skoncentrować się na jego mocnych stronach i perspektywach zawodowych. Ogólnie jednak warto dodać, że referencje nie powinny być listem pochwalnym, tylko dokumentem formalnym, który może się przydać pracownikowi w trakcie rekrutacji do kolejnego miejsca pracy. Ważne jest także, aby referencje dla pracownika były krótki i pozbawione zbędnych ozdobników. List referencyjny powinien zmieścić się na jednej kartce A4. Ogromne znaczenie ma obiektywność i szczerość informacji zawartych w liście. Jeżeli masz możliwość, aby poprosić pracodawcę o referencje, to warto to zrobić. W ten sposób do standardowego zestawu – składającego się z CV i listu motywacyjnego, możesz dołączyć list referencyjny.
Autor: Filip Yak