Finanse i Praca

Pełen ZUS od umowy zlecenie? Od kiedy? Ile pieniędzy stracimy na pełnym ozusowaniu?

Finanse i Praca

Pełen ZUS od umowy zlecenie? Od kiedy? Ile pieniędzy stracimy na pełnym ozusowaniu?

Rząd pracuje nad projektem, w ramach którego, już od przyszłego roku, umowy zlecenia mają podlegać pełnemu ozusowaniu. Co to dla nas znaczy? Ile pieniędzy stracimy? W Dzień Dobry TVN o tym pomyśle rozmawialiśmy z Agatą Zamęcka - dziennikarką TVN24 BiS.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Zobacz też: Mieszkanie za „opiekę” i dodatkowe pieniądze. Jak nie dać się oszukać? >>>

Zdaniem Agaty Zamęckiej prawdopodobnie już w przyszłym roku będziemy mieli do czynienia z pełnym ozusowaniem w przypadku umów zleceń.

Agata Zamęcka: W ostatnich tygodniach pojawiły się przecieki, że rząd przyspiesza prace nad tym projektem.

Co te zmiany oznaczają dla pracowników?

Zobacz też: Likwidacje OFE. Kiedy pieniądze trafią na konta IKE? >>> 

W efekcie zmian, które planuje wprowadzić rząd,  osoby, które korzystają z tego typu umów dostaną mniej pieniędzy "do ręki", a rząd będzie w stanie pozyskać nawet 3 miliardy złotych, które zasilą FUS. 

Agata Zamęcka: Rząd wpadł na pomysł, żeby zmusić nas wszystkich do odprowadzania składek. Oznacza to, w uproszczeniu, że w naszym portfelu będzie mniej pieniędzy.

Ile stracimy na tych zmianach?

Zobacz też: Własna działalność gospodarcza. Zakładanie firmy >>> 

Zdaniem naszego gościa, rząd mówi, że my tych pieniędzy nie tracimy, a jedynie trafiają one do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i zasilają naszą przyszłą emeryturę, jednak:

Przypominam, że to, że ja te pieniądze zobaczę na emeryturze za kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat, to jest obietnica.
500 ZŁ BRUTTO  1000 ZŁ BRUTTO  2000 ZŁ BRUTTO 3000 ZŁ BRUTTO
PRZED ZMIANĄ* 426 ZŁ 852 ZŁ    1703 ZŁ 2555 ZŁ
PO ZMIANIE**  378 ZŁ 755 ZŁ 1511 ZŁ  2266 ZŁ
STRATA  48 ZŁ  97 ZŁ  192 ZŁ  289 ZŁ

*SKŁADKA ZDROWOTNA/ **SKŁADKA ZDROWOTNA, EMERYTALNA, RENTOWA

Na czym będzie polegała zmiana?

Jak stwierdziła Agata Zamęcka, to nie jest tak, że w tej chwili te umowy nie są ozusowane. Są, ale do pewnego pułapu - dokładnie do 2250 złotych. Czyli do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Po zmianach będą ozusowane w pełnej kwocie. 

Dlaczego rząd wprowadza te zmiany?

Jak powiedziała Agata Zamęcka, z tytułu ozusowania umów zleceń do FUS mogłoby wpłynąć ok 3 miliardów złotych. Zmiany te bowiem dotyczą ponad miliona tego typu umów.

Chciałabym powiedzieć, że rząd chce o nas zadbać, ale jak spojrzymy w tabelki i spojrzymy na budżet, który został zaprezentowany przez Mateusza Morawieckiego ... jest on naciągnięty do granic możliwości. Po wyborach okazuje się, że brakuje pieniędzy. (...) A trzy miliardy piechotą nie chodzi
Co sądzisz o tym artykule?
58
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
23.11.2019
M
TVN przestańcie opowiadać te brednie nic nie stracimy a zyskamy i każdy będzie miał ubezpieczenie kto pracuje bo każdy nato zasługuje żeby mieć opiekę lekarską a nie tylko ci bogaci którzy nic nie robią i mają wszystko za fri ?? to sie skonczy i wizyty pod stolem tzw.prywatnie ??
23.11.2019
Waleryś
Nic nie stracimy normalne jest dla mnie ze od całości poborów odkłada się ZUS nie jest normalne że emeryturę będziemy mieli od najniższej krajowej mimo tego za zarabiamy 3000zl