W XX wieku drewno zaczęło być wypierane przez inne, tańsze materiały, co wiązało się ze spadkiem popularności stolarstwa w Europie. Jednak w XXI wieku znów coraz więcej osób chce mieć w swoich domach meble drewniane, które cechują się trwałością i elegancją. Docenienie uroku i artyzmu produktów z drewna wiąże się z pewnego rodzaju renesansem zawodu stolarza. Dowiedz się, ile zarabia stolarz w Polsce i za granicą, i jakie są jego główne zadania.
Ile zarabia stolarz w Polsce i na czym polega jego praca?
W Polsce stosunkowo dobrze rozwinięte jest kształcenie przyszłych stolarzy, ponieważ funkcjonują zarówno technika, jak i szkoły zawodowe, a także specjalne kursy przygotowujące do tego typu pracy. W zawodzie stolarza ogromne znaczenie ma praktyka , ponieważ jest to zawód typu rzemieślniczego, w którym bardzo ważna jest praca własnych rąk. Wśród przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu warto wyróżnić alergię, daltonizm, wady wzroku i choroby dróg oddechowych. Współcześnie stolarze mogą zdecydować się na różne specjalizacje: budowlaną, meblową, galanterii drzewnej. Do codziennych zadań stolarza należą następujące czynności:
- wykonywanie i obróbka różnego rodzaju okuć drewnianych,
- odnawianie i konserwacja antyków,
- renowacja mebli,
- wykonywania i konserwacja elementów drewnianych w budownictwie (np. szaf, schodów, drzwi),
- montowanie mebli,
- lakierowanie, frezowanie, oklejanie mebli i przedmiotów codziennego użytku.
Warto zaznaczyć, że praca stolarza nie jest odpowiednia dla każdego, ponieważ wymaga precyzji i zdolności manualnych. Spore znaczenie ma także koncentracja – brak uważności może doprowadzić do wypadku w trakcie pracy. Praca stolarza jest bardzo trudna i odpowiedzialna, a także wymaga sporo doświadczenia.
Ile zarabia stolarz meblowy i budowlany w Polsce? Przeciętne zarobki to około 3700 zł brutto. Z raportów wynika, że najwyższe są zarobki stolarzy meblowych – mogą przekraczać 4000 zł brutto. Warto dodać, że około 90% stolarzy pracuje w ramach umowy o pracę, a część z nich otrzymuje świadczenia socjalne, takie jak prywatne ubezpieczenie medyczne lub ubezpieczenie na życie. Istnieją spore różnice pomiędzy tym, ile zarabia stolarz w Warszawie , a ile w mniejszych miejscowościach. Z danych statystycznych wynika, że stawki dla stolarzy w większych miastach mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż w małych miejscowościach. Warto dodać, że dobry stolarz może dorobić do swojej pensji dzięki dodatkowym zleceniom , na przykład renowacji antyków lub konserwacji mebli.
Ile zarabia stolarz za granicą?
Zagraniczni pracodawcy często poszukują stolarzy do warsztatów, na budowy, a także do wytwórstwa eleganckich mebli i dodatków. Współcześnie zawód stolarza znów stał się ceniony w wielu krajach, a specjaliści idą „z duchem czasów” i starają się dostosowywać do życzeń swoich klientów. Właśnie dlatego niektórzy stolarze tworzą meble z materiałów nie tylko drewnianych, ale także drewnopochodnych i z dodatkami szklanymi. Stolarstwo, mimo że jest jednym z najstarszych zawodów rzemieślniczych, wciąż jest popularne i może zapewnić wykwalifikowanym stolarzom bardzo dobre zarobki, zwłaszcza za granicą.
Specjaliści z Polski często decydują się na wyjazd za granicę. Stawki dla osób wykonujących zawody takie jak stolarz, cieśla, czy zbrojarz, są niejednokrotnie 3–4 razy wyższe za granicą niż w Polsce. W takim razie ile zarabia stolarz w Niemczech ? Tu wynagrodzenie jest jednym z najwyższych w Europie i dochodzi nawet do 12–14 tysięcy złotych. Na wykwalifikowanych stolarzy czekają także kraje takie jak Francja, Norwegia, Holandia, Szwecja i Anglia. Ile zarabia stolarz w Norwegii ? Raporty wskazują na wynagrodzenie około 100 złotych za godzinę, czyli przeciętnie 12–16 tysięcy złotych miesięcznie. We Francji zarobki stolarzy wynoszą od 6 do 8 tysięcy złotych. To, ile zarabia stolarz meblowy w Anglii , zależy w dużej mierze od rejonu zatrudnienia, jednak przeciętnie jest to 20–30 tysięcy funtów rocznie, czyli od 8 do 12 tysięcy złotych miesięcznie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN