Styl życia

Dziewiętnastolatek biegnie 100 km, by zebrać pieniądze na edukację dzieci z SOS Wiosek Dziecięcych

Styl życia

Dziewiętnastoletni Tomasz Adamczyk to podopieczny Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, który zamierza pokonać 100 km na trasie Siedlce-Warszawa. Celem biegacza jest zwrócenie uwagi na trudności, jakie każdego dnia dnia muszą pokonywać dzieci z rodzin w kryzysie oraz te, które podobnie jak on wychowują się w opiece zastępczej, a także zebranie środków na ich edukację.

Tomasz Adamczyk trafił pod opiekę SOS Wiosek Dziecięcych, gdy miał 7 lat.

Niestety rodzice lubili się napić i to porządnie, dlatego zostałem zabrany do domu dziecka, a stamtąd do Wioski Dziecięcej w Siedlcach.

- wspomina.

Przez 10 lat wychowywał się w rodzinie SOS. Podobnie jak inne dzieci, które trafiają pod opiekę stowarzyszenia, musiał mierzyć się z ciężarem trudnych doświadczeń i emocji, pokonując wiele barier.

Początki były trudne, żeby się ze wszystkimi zaprzyjaźnić, otworzyć.

- przyznaje.

>>> Zobacz także:

Bieg po lepszą przyszłość

Bieganie od lat jest ogromną pasją Tomka. Jakiś czas temu wpadł na pomysł, żeby miłość do sportu połączyć ze szczytnym celem. Zdecydował więc, że przebiegnie 100 kilometrów, podczas których zbierze środki na edukację dzieci w ramach programów profilaktycznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Za każdy pokonany kilometr jedna z firm przekaże 100 złotych.

- wyjaśnił Tomek.

Tomek rozpoczął swój samodzielny bieg wczoraj (tj. 11 września 2019 roku), około godziny 22.00 spod budynku Młodzieżowej Wspólnoty Mieszkaniowej w Siedlcach, a zakończy go w sobotę w Miasteczku Wilanów w Warszawie, gdzie będzie wspierał uczestników kolejnej sportowej inicjatywy na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia - 2. Charytatywnego Biegu Rodzinnego "Czas Na Wzrok".

SOS Wioski Dziecięce - czym się zajmują?

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od ponad 35 lat pomaga dzieciom pozbawionym opieki rodziców oraz tym z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Obecnie ma pod opieką 1530 potrzebujących dzieci. Jest częścią międzynarodowej organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 136 krajach świata. Stowarzyszenie prowadzi 4 SOS Wioski Dziecięce, gdzie opuszczone i osierocone dzieci znajdują troskliwy dom i opiekę. Równolegle do opieki zastępczej, rozwijane są również działania profilaktyczne, w ramach Programu "SOS Rodzinie", którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki i zapewnienie im kompleksowego wsparcia.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości