Co warto wiedzieć o piramidach w Gizie? Tajemnice, ciekawostki i fakty o egipskich piramidach

Piramidy
Mark Brodkin Photography/Getty Images
Trzy piramidy w Gizie, a zwłaszcza piramida Cheopsa, fascynują od lat aurą tajemniczości, głównie ze względu na fakt zaawansowania inżynieryjnego i technicznego ludzi sprzed tysięcy lat. Wokół piramid w Gizie krąży wiele tajemnic i niedomówień. Ciekawostką o piramidach jest m.in. fakt, że kwadratowe podstawy ostrosłupów piramid są perfekcyjnie równoległe względem równoleżników.

Do budowy egipskich piramid w Gizie transportowano przez rzekę Nil tony kamieni. Największa z piramid, Cheopsa, umieszczona jest na liście 7 cudów świata starożytnego (jako jedyny cud, który przetrwał do dziś). Budowniczym największej piramidy w Gizie był Cheops, który zlecił tę pracę ponad 100 tysiącom robotników i niewolników.

Piramidy w Gizie – opis grobowców, które fascynują cały świat

Egipskie piramidy w Gizie od wieków fascynowały cały świat. Na trzy piramidy w Gizie składa się triumfująca nad innymi piramida Cheopsa, piramida Chefrena i piramida Mykerinosa. W skład zespołu piramid wchodzą także okoliczne, pomniejsze budowle, które podobnie jak piramidy, są grobowcami.

Ze względu na niezwykle oryginalną konstrukcję, wysoki stopień zaawansowania inżynieryjnego i budowlanego, a także usytuowanie geograficzne piramidy w Gizie są przedmiotem wielu teorii spiskowych. Już na początku XX wieku wytworzyła się odrębna paranauka, którą określa się mianem piramidologii. Konstrukcja piramid faktycznie jest niezwykła. Wszystkie mają kształt ostrosłupa o podstawie kwadratu. Piramida Mykerinosa sięga 65 metrów wysokości, Chefrena – 137 metrów, a najwyższa piramida Cheopsa – aż 147 metrów. Ta ostatnia to jednocześnie największa pod względem powierzchni całkowitej podstawy kwadratu piramida. To właśnie z nią związanych jest najwięcej tajemnic.

Piramida Cheopsa wpisana jest na listę 7 cudów świata starożytnego. Lista została skompletowana w starożytności, następnie uzupełniona w średniowieczu. Piramida została wzniesiona w 2575 r. p.n.e. Nawet gdyby pozostałe cuda świata przetrwały, piramida Cheopsa byłaby największym z nich. Budowniczym największej piramidy w Gizie był Cheops. Ciekawostką jest fakt, że piramidy w Gizie nie są jedynymi tego rodzaju budowlami. Piramidy budowane były w wielu zakątkach świata, nie tylko w obszarze Bliskiego Wschodu. Znane są bowiem piramidy z Bośni, Cuzco, Machu Picchu, Pyay czy z Mohendżo Daro.

Tajemnice piramid w Gizie

Wiele faktów z zakresu specyfiki budowy piramid egipskich sprawiło, że tematyka ta poniekąd wciąż owiana jest tajemnicami. Zadziwia między innymi sposób usytuowania piramid na płaskowyżu. Wybudowane zostały w taki sposób, że krawędzie wszystkich 3 piramid w Gizie są idealnie równoległe względem równoleżników i południków. Powstają więc liczne pytania – w jaki sposób można było tego dokonać bez współcześnie znanej ludzkości, zaawansowanej aparatury badawczej?

Przedmiotem licznych spekulacji teoriozoficznych jest przede wszystkim największa z piramid – piramida Cheopsa. W jej konstrukcji doszukiwano się zaszyfrowanych danych astronomicznych, informacji o końcu świata itp. W tym celu analizowano odległości, długości i korelacje korytarzy grobowca. W latach 90. XX wieku powstała teoria, jakoby układ piramid w Gizie miał obrazować mapę nieba. Teoria ta jest o tyle fascynująca, że faktycznie można dostrzec idealny sposób nakładania się proporcji pomiędzy gwiazdami wchodzącymi w skład tzw. Pasu Oriona a położeniem i odległościami od siebie piramid. Rzecz jasna – teoria ta spotkała się także z dużą krytyką ze strony środowiska akademickiego. Do jednych z najbardziej ekstrawaganckich teorii należy koncepcja Edgara Cayce’a, jasnowidza i mistyka, który stwierdził, że pracami nad piramidami w rzeczywistości kierował sam Jezusa (pod postacią Hermesa), a głęboko pod budowlami ukryta jest komnata zawierająca najważniejsze informacje dla świata przekazane przez Atlantydów.

Piramidy w Gizie – ciekawostki a rzeczywistość

Faktem jest, że piramidy są konstrukcją, która wymagała ogromnych zasobów – zarówno surowcowych, jak i pracy ludzkiej. Do jej wykonania zatrudniono tysiące robotników. Ciekawostką piramid w Gizie jest to, że prawdopodobnie przy ich budowie wykorzystano robotników, natomiast niewolnicy stanowili mniejszość i używani byli do prostszych prac siłowych (transport bloków kamiennych itp.). Co więcej, odkryto także zapiski związane z piramidami, które potwierdzają transport kamienia przez Nil, pracę ponad stu tysięcy ludzi w tym samym czasie i bez przerwy przez około dwadzieścia lat.

Faktem jest potwierdzony przez naukowców sakralno-cmentarny charakter piramid w Gizie. Grobowce swą wielkością miały uświetniać władców, którzy w nich spoczywali i zapewniać im pamięć na wieki. Miały również chronić wszystkie skarby faraonów (wierzono, że są one przenoszone z ciałem po śmierci) przed złodziejami. Niestety wszystkie grobowce doszczętnie splądrowano prawdopodobnie już w starożytności.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Egipska sportsmenka zbudowała sobie dom na kółkach. Ma kuchnię, łazienkę, sypialnię, a całość zasilana jest panelami słonecznymi

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka. Mogą zasilić bazy tworzone przez pedofilów

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka. Mogą zasilić bazy tworzone przez pedofilów

Filmowa Wielkanoc z TVN i platformami Player.pl oraz HBO

Filmowa Wielkanoc z TVN i platformami Player.pl oraz HBO

Wielkanoc z Dzień Dobry TVN. Jakie świąteczne niespodzianki czekają widzów?

Wielkanoc z Dzień Dobry TVN. Jakie świąteczne niespodzianki czekają widzów?

Mierzy się z chorobą od urodzenia. Arnold Schwarzenegger wyszedł ze szpitala

Mierzy się z chorobą od urodzenia. Arnold Schwarzenegger wyszedł ze szpitala

Malwina Wędzikowska została okradziona. "Trwa śledztwo"

Malwina Wędzikowska została okradziona. "Trwa śledztwo"

Chcesz mieć lśniące okna bez smug na święta? Weź 5 złotych i biegnij do apteki

Chcesz mieć lśniące okna bez smug na święta? Weź 5 złotych i biegnij do apteki

Jaka powinna być szkoła przyjazna uczniom? "Musimy zmienić świadomość społeczną"

Jaka powinna być szkoła przyjazna uczniom? "Musimy zmienić świadomość społeczną"

Pokazała, co znalazła pod łóżkiem syna. Internauci zniesmaczeni

Pokazała, co znalazła pod łóżkiem syna. Internauci zniesmaczeni

Wytwór AI tworzy sztukę. Sprawdziliśmy, czy dzieło można sprzedać w galerii

Wytwór AI tworzy sztukę. Sprawdziliśmy, czy dzieło można sprzedać w galerii

Wielka zmiana w ramówce TVN. W Wielkanoc czeka na widzów niespodzianka

Wielka zmiana w ramówce TVN. W Wielkanoc czeka na widzów niespodzianka