Styl życia

Co warto wiedzieć o piramidach w Gizie? Tajemnice, ciekawostki i fakty o egipskich piramidach

Styl życia

Piramidy

Trzy piramidy w Gizie, a zwłaszcza piramida Cheopsa, fascynują od lat aurą tajemniczości, głównie ze względu na fakt zaawansowania inżynieryjnego i technicznego ludzi sprzed tysięcy lat. Wokół piramid w Gizie krąży wiele tajemnic i niedomówień. Ciekawostką o piramidach jest m.in. fakt, że kwadratowe podstawy ostrosłupów piramid są perfekcyjnie równoległe względem równoleżników.

Do budowy egipskich piramid w Gizie transportowano przez rzekę Nil tony kamieni. Największa z piramid, Cheopsa, umieszczona jest na liście 7 cudów świata starożytnego (jako jedyny cud, który przetrwał do dziś). Budowniczym największej piramidy w Gizie był Cheops, który zlecił tę pracę ponad 100 tysiącom robotników i niewolników.

Piramidy w Gizie – opis grobowców, które fascynują cały świat

Egipskie piramidy w Gizie od wieków fascynowały cały świat. Na trzy piramidy w Gizie składa się triumfująca nad innymi piramida Cheopsa, piramida Chefrena i piramida Mykerinosa. W skład zespołu piramid wchodzą także okoliczne, pomniejsze budowle, które podobnie jak piramidy, są grobowcami.

Ze względu na niezwykle oryginalną konstrukcję, wysoki stopień zaawansowania inżynieryjnego i budowlanego, a także usytuowanie geograficzne piramidy w Gizie są przedmiotem wielu teorii spiskowych. Już na początku XX wieku wytworzyła się odrębna paranauka, którą określa się mianem piramidologii. Konstrukcja piramid faktycznie jest niezwykła. Wszystkie mają kształt ostrosłupa o podstawie kwadratu. Piramida Mykerinosa sięga 65 metrów wysokości, Chefrena – 137 metrów, a najwyższa piramida Cheopsa – aż 147 metrów. Ta ostatnia to jednocześnie największa pod względem powierzchni całkowitej podstawy kwadratu piramida. To właśnie z nią związanych jest najwięcej tajemnic.

Piramida Cheopsa wpisana jest na listę 7 cudów świata starożytnego. Lista została skompletowana w starożytności, następnie uzupełniona w średniowieczu. Piramida została wzniesiona w 2575 r. p.n.e. Nawet gdyby pozostałe cuda świata przetrwały, piramida Cheopsa byłaby największym z nich. Budowniczym największej piramidy w Gizie był Cheops. Ciekawostką jest fakt, że piramidy w Gizie nie są jedynymi tego rodzaju budowlami. Piramidy budowane były w wielu zakątkach świata, nie tylko w obszarze Bliskiego Wschodu. Znane są bowiem piramidy z Bośni, Cuzco, Machu Picchu, Pyay czy z Mohendżo Daro.

Tajemnice piramid w Gizie

Wiele faktów z zakresu specyfiki budowy piramid egipskich sprawiło, że tematyka ta poniekąd wciąż owiana jest tajemnicami. Zadziwia między innymi sposób usytuowania piramid na płaskowyżu. Wybudowane zostały w taki sposób, że krawędzie wszystkich 3 piramid w Gizie są idealnie równoległe względem równoleżników i południków. Powstają więc liczne pytania – w jaki sposób można było tego dokonać bez współcześnie znanej ludzkości, zaawansowanej aparatury badawczej?

Przedmiotem licznych spekulacji teoriozoficznych jest przede wszystkim największa z piramid – piramida Cheopsa. W jej konstrukcji doszukiwano się zaszyfrowanych danych astronomicznych, informacji o końcu świata itp. W tym celu analizowano odległości, długości i korelacje korytarzy grobowca. W latach 90. XX wieku powstała teoria, jakoby układ piramid w Gizie miał obrazować mapę nieba. Teoria ta jest o tyle fascynująca, że faktycznie można dostrzec idealny sposób nakładania się proporcji pomiędzy gwiazdami wchodzącymi w skład tzw. Pasu Oriona a położeniem i odległościami od siebie piramid. Rzecz jasna – teoria ta spotkała się także z dużą krytyką ze strony środowiska akademickiego. Do jednych z najbardziej ekstrawaganckich teorii należy koncepcja Edgara Cayce’a, jasnowidza i mistyka, który stwierdził, że pracami nad piramidami w rzeczywistości kierował sam Jezusa (pod postacią Hermesa), a głęboko pod budowlami ukryta jest komnata zawierająca najważniejsze informacje dla świata przekazane przez Atlantydów.

Piramidy w Gizie – ciekawostki a rzeczywistość

Faktem jest, że piramidy są konstrukcją, która wymagała ogromnych zasobów – zarówno surowcowych, jak i pracy ludzkiej. Do jej wykonania zatrudniono tysiące robotników. Ciekawostką piramid w Gizie jest to, że prawdopodobnie przy ich budowie wykorzystano robotników, natomiast niewolnicy stanowili mniejszość i używani byli do prostszych prac siłowych (transport bloków kamiennych itp.). Co więcej, odkryto także zapiski związane z piramidami, które potwierdzają transport kamienia przez Nil, pracę ponad stu tysięcy ludzi w tym samym czasie i bez przerwy przez około dwadzieścia lat.

Faktem jest potwierdzony przez naukowców sakralno-cmentarny charakter piramid w Gizie. Grobowce swą wielkością miały uświetniać władców, którzy w nich spoczywali i zapewniać im pamięć na wieki. Miały również chronić wszystkie skarby faraonów (wierzono, że są one przenoszone z ciałem po śmierci) przed złodziejami. Niestety wszystkie grobowce doszczętnie splądrowano prawdopodobnie już w starożytności.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Egipska sportsmenka zbudowała sobie dom na kółkach. Ma kuchnię, łazienkę, sypialnię, a całość zasilana jest panelami słonecznymi

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości